شرکت کارگزاری مبین سرمایه گزارش می دهد:

گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه یکشنبه دهم آبان 1394

یک شنبه 10 آبان 1394   سرویس
بازار اونس طلای هفته گذشته تحت تاثیر نشست کمیته سیاستگذاری فدرال رزرو (FOMC) و سیاست های انبساط پولی بانک های مرکزی ژاپن و اروپا و کاهش نرخ بهره در چین و انتشار آمارهای ضد و نقیض از اقتصاد آمریکا قرار گرفت.
  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های آتی سکه در معاملات امروز تحت تاثیر ثبات قیمت اونس به دلیل تعطیلی بازارهای مالی درجهان و گمانه زنی ها و تردید معامله گران در مورد روند آتی قیمت اونس طلای جهانی در هفته جاری و تداوم رشد و تثبیت قیمت دلار در بالای مرز روانی 3500 تومان در روندی نسبتاً خنثی و انتظاری قرارگرفتند.

نتیجه جلسه بانک مرکزی آمریکا در هفته گذشته نشان داد که به رغم افت رشد اقتصادی در جهان و هشدارهای نهادهای مهم اقتصادی در جهان در مورد پیامدهای افزایش نرخ بهره ، این بانک به طورجدی  در اندیشه افزایش نرخ بهره در سال جاری بوده و همین امر موجب برگشت فضای انتظاری تا زمان برگزاری نشست بعدی و انتشار آمارهای جدید از روند احیاء اقتصادآمریکا برای مشخص شدن زمان نهایی افزایش نرخ بهره در آمریکا شد .

با تقویت احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری در آمریکا و برگشت فضای خرسی و انتظارات نزولی به روند اونس طلای جهانی موجب افزایش ریسک گریزی و احتیاط دربین معامله گران بازار آتی و کاهش تعداد قراردادهای باز در معاملات امروز بازار آتی سکه شد. با باقی ماندن فضای خرسی و انتظارات نزولی در قیمت اونس طلا و نبود نقدینگی با سیاست های انقباضی دولت برای کنترل نرخ تورم موجب تاثیر پذیری قیمت های آتی سکه از روند اونس طلا شده و از حالت نوسان گیری و دید کوتاه مدت به سمت سرمایه گذاری در افق بلندمدت حرکت نموده است.

  1.  بازار سکه نقدی:

 واکنش کند و تدریجی سکه نقدی به تغییرات قیمت های اونس و دلار موجب کاهش حباب منفی در بازار سکه و طلای تهران شد.

درحالی که همچنان بی انگیزگی و افت شدید تقاضا به دلیل رکود سنتی در ماه محرم بر این بازار سایه افکنده است اما انتظار می رود با نزدیک شدن به پایان ماه محرم شاهد بازگشت تدریجی تقاضا ورونق نسبی به معاملات این بازار باشیم.

 بازار ارز :

افزایش تقاضای تجاری از سوی فعالان اقتصادی با نزدیک شدن به روزهای پایانی ثبت سفارشات در ماه های آبان و آذر برای واردات در کنار هم افزایی عوامل افزایشی چون پایین بودن قیمت های جهانی نفت وکالاها و زمان بر بودن فرایند لغو همه تحریم ها و خروج اقتصاد از رکود و افزایش تقاضای آربیتراژی از افت قیمت دلار در روزهای گذشته ممانعت کردند.

قیمت دلار در معاملات امروز به کمک افزایش ارزش شاخص دلار در جهان و ورود معامله گران سکه نقدی به این بازار برای جلوگیری از افت بیشتر قیمت سکه (رابطه الاکلنگی طلا و دلار) و فشار تقاضای فیزیکی موجب تثبیت قیمت دلار در بالای مرز روانی 3500 تومان شد این در حالی بود که هم چنان به دلیل ترس از افزایش عرضه صرافی ها بانک ها موجب افزایش احتیاط و تردید معامله گران به باقی ماندن قیمت دلار در بالای 3500 تومان شده است.

 

بازار اونس جهانی :

بازار اونس طلای هفته گذشته تحت تاثیر نشست کمیته سیاستگذاری فدرال رزرو (FOMC) و سیاست های انبساط پولی بانک های مرکزی ژاپن و اروپا و کاهش نرخ بهره در چین و انتشار آمارهای ضد و نقیض از اقتصاد آمریکا قرار گرفت.

اما چیزی که بیشتر از همه چیز بازار اونس طلا را دچار نوسان و افت قیمتی کرد بالا رفتن ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای جهانی بود که در واکنش به سیاست های واگرایی پولی بانک های مرکزی اقتصادهای بزرگ جهان در مقابل فدرال رزرو آمریکا بود این در حالی بود که در هفته گذشته بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را مطابق پیش بینی ها بدون تغییر در نزدیکی صفر درصد حفظ کرد وبا سخنان لحن تند خود که بر افزایش نرخ بهره در نشست بعدی در ماه سپتامبر تاکید کرد و این سخنان کافی بود تا باردیگر موجب افزایش گرایش به سمت ایندکس دلار شده و اونی طلا را با افت شدید مواجه کند.

بازار اونس طلا هفته جاری را در حالی شروع می کند که بنا بر برنامه ریزی از قبل تعیین شده در اولین جمعه ماه میلادی خبر میزان اشتغال ماهانه در آمریکا (NFP) در کانون توجه سرمایه گذاران خواهد بود.

نشست هفته گذشته و اعلام عدم نگرانی و تاثیر ضعف اقتصاد جهانی بر روند احیاء اقتصادی موجب افزایش گمانه زنی ها به افزایش نرخ بهره تا پایان سال جاری در آمریکا و افزایش ابهام در پیش بینی روند اونس طلای جهانی شد.

بنا بر اعلام کمیسیون قراردادهای آتی بورس کالای آمریکا در هفته منتهی به سه شنبه هفته گذشته نوسان گیران بزرگ این بازار تعداد موقعیت های خالص بازخود را از 151 هزار قرارداد خرید به 157 هزار قراداد خرید افزایش دادند و در مقابل شرکتهای تجاری بزرگ ( که نقش هجرها راداشته وبرای منافع کسب وکارخود اقدام به خرید وفروش می کنند) تعداد موقعیت های خالص  باز خودر از 163.3 به 165.8 هزار قرارداد فروش افزایش دادند.

یک شنبه 10 آبان 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد