قیمت طلا با بیشترین افت هفتگی خود از ماه اوت روبرو شد

شنبه 9 آبان 1394   سرویس
قیمت طلا در پایان مبادلات هفته گذشته در روز جمعه تحت تاثیر نگرانی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا با بیشترین کاهش از ماه اوت روبرو شده است.

به گزارش از بلومبرگ، با توجه به انتشار بیانیه فدرال رزرو آمریکا و گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره در نشست دسامبر، قیمت طلا تحت فشار بیشتری قرار گرفته است.

 

بر اساس این گزارش سیاستگذاران فدرال رزرو آمریکا برای نخستین بار از سال 1999 میلادی به صراحت اعلام کرده اند که احتمال افزایش نرخ بهره در نشست آتی وجود دارد.

 

این مساله موجب تقویت ارزش دلار شده و قیمت جهانی طلا را بیش از 40 دلار در هر اونس کاهش داده است. نظرسنجی بلومبرگ که روز جمعه منتشر شده است نشان می دهد بیش از 50 درصد کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار طلا بر این باورند که فدرال رزرو در نشست دسامبر نرخ بهره را برای نخستین بار از سال 2006 میلادی افزایش خواهد داد.

 

این رقم در هفته قبل از آن تنها 36 درصد بوده است. قیمت جهانی طلا در 15 ماه گذشته به طور متوالی با کاهش روبرو شده و علت اصلی آن بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا و پیش بینی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بوده است.

 

گزارش سایت طلا حاکیست، به اعتقاد کارشناسان اقتصادی افزایش نرخ بهره می تواند موجب تقویت ارزش دلار و رشد تقاضا برای اوراق قرضه آمریکا شده و در نتیجه به ضرر قیمت طلا تمام خواهد شد.

 

مایک دراگوسیتس تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری تی دی اس تاکید کرد: انتشار آمارهای مربوط به رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا و همچنین بیانیه نشست فدرال رزرو تاثیر زیادی بر افت شدید قیمت طلا داشته است. پیش بینی ما این است که قیمت جهانی طلا در شرایط کنونی به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.

 

قیمت هر اونس طلا نیز در پایان مبادلات روز جمعه با 0.5 درصد کاهش به کمتر از 1141 دلار رسیده است. قیمت طلا در هفته ای که گذشت بیش از 1.8 درصد کاهش داشته که این بدترین عملکرد قیمت طلا از 28 اوت به شمار می رود.

 

تازه ترین گزارش وزارت بازرگانی آمریکا نیز نشان می دهد که رشد اقتصادی این کشور در سه ماه سوم امسال به 1.5 درصد رسیده است.

 

هنوز برخی کارشناسان بر این باورند که اقتصاد واقعی آمریکا هنوز ضعیف است و وضعیت مناسبی ندارد.

شنبه 9 آبان 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد