کارگزاری مبین سرمایه گزارش می دهد:

گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه پنجشنبه هفتم آبان 1394

پنج شنبه 7 آبان 1394   سرویس
قیمت های آتی سکه در معاملات امروز تحت تاثیر افت قیمت اونس طلا و حرکت روبه پایین قیمت سکه نقدی و عدم عبور قیمت دلار از مرز روانی 3500 تومان در روندی نزولی قرار رگرفتند
  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های آتی سکه در معاملات امروز تحت تاثیر افت قیمت اونس طلا و حرکت روبه پایین قیمت سکه نقدی و عدم عبور قیمت دلار از مرز روانی 3500 تومان در روندی نزولی قرار رگرفتند و با افت قیمتی در حدود 75 صدم درصدی به کار خود پایان دادند.

درحالی که انتظار می رفت با تدوام روند صعودی در قیمت اونس طلای جهانی وتثبیت نرخ  دلار در قیمت های بالا شاهد برگشت تدرجی فواصل منطقی میان سررسیدهای بازار آتی سکه از هم و از سکه نقدی باشیم اما کمیته سیاستگذاری بانک فدرال رزرو آمریکا در جلسه دیشب خود با پافشاری بر افزایش نرخ بهره تا پایان سال جاری و در جلسه بعدی خود در ماه دسامبر موجب برگشت سایه سنگین فشارهای نزولی به اونس طلا و زنده شدن دوباره امیدها به افزایش نرخ بهره به عنوان مهم ترین عامل تعیین کننده در روند اونس طلا شد.

حجم معاملات امروز در حالیکه بازار آتی سکه در آخرین روز هفته و از نظر ساعات کاری کمتر از روزهای دیگر قرارداشت در حد قابل قبولی قرارگرفت که ناشی از برخورد انتظارات کاهشی و افزایشی در میان خریداران و فروشندگان آتی بود.

همچنین در معاملات امروز از تعداد قراردادهای باز بازار آتی سکه کاسته شد که ناشی از کاهش انگیزه خرید و انتظارات نزولی و بدبینی به روند قیمتی اونس طلای جهانی با توجه به بیانیه شب گذشته فدرال رزرو  و درپیش بودن تعطیلات آخر و افزایش ریسک گریزی معامله گران بود که موجب بسته شدن قراردادهای باز شد.

  1.  بازار سکه نقدی:

سایه سنگین افت حجم معاملات به دلیل قرار گرفتن ماه محرم و واکنش کند و سرد به تغییرات و نوسانات قیمتی در بازار های تاثیر گذار و تداوم حباب منفی (کمتر بودن قیمت بازارسکه نقدی از ارزش طلای جهانی ) مهم ترین نکات قابل توجه این بازار هستند.

بازار سکه نقدی که پس از توافق برجام و انتظارات کاهشی در اونس طلای جهانی ودورنمای تورم کاهشی با اقدامات سیاست های انقباضی دولت با افت تقاضا و کاهش عمق بازار و ازدست دادن کارآیی در واکنش سریع به تغییرات عوامل تاثیر گذار مواجه شده بود اینک با آغاز ماه محرم موجب تشدید این روند شده است .

 

 بازار ارز :

روند صعودی شکل گرفته در قیمت دلار در روهای گذشته بار دیگر در عبور از مرز روانی قیمت 3500 تومان ناکام باقی ماند و موجب عقب نشینی معامله گران بازار ارز و

کاهش انگیزه خرید و سفته بازانه شد.

عدم همراهی تقاضای آربیتراژی  در قیمت های بالای 3500 تومان و ترس از افزایش عرضه دلار توسط صرافی بانک ها موجب باقی ماندن قیمت دلار در پشت دروازه 3500 تومان شد.

همانطور که در روزهای گذشته اعلام شد با اعلام لغو تحریم ها در آینده و امیدواری به گشایش های هسته ای موجب کنار رفتن  عامل جو روانی و هیجانات کاذب در بازار ارز  ، روند قیمت دلار در آینده منوط به عوامل بنیادی نظیر سیاست های پولی و قیمت های جهانی نفت خام وکالاها و میزان جذب سرمایه گذاری های خارجی خواهد بود.

باتوجه به برابری نیروهای افزایشی و کاهشی موجب تعادل و کاهش محدوده دامنه نوسان قیمت دلار شده است واین بازار در انتظار محرک قوی برای پیدا کردن راهی به سمت قیمت های بالا می باشد.

 

 

بازار اونس جهانی :

کمیته سیاستگذاری بانک فدرال رزرو آمریکا (FOMC) در بیانیه شب گذشته خود نرخ بهره خود را مطابق پیش بینی ها نرخ بهره را در رقم صفر تا 25 صدم درصد تثبیت کرد و دربیانیه خود اعلام کرد که نسبت به آشوب و آشفتگی های اخیر در بازارهای سهام وتحولات اقتصادی جهان نگرانی چندانی را ندارد و پیامدهای  منفی ناشی از ضعف اقتصاد در جهان را بر  روند احیاء اقتصاد آمریکا بی اهمیت و بی تاثیر توصیف نمود، اما نسبت به افزایش نرخ بهره در نشست بعدی این کمیته در اواسط ماه دسامبر لحن تند ومواضع قوی را اتخاد کرد که نشان داد که بانک فدرال رزرو هم چنان در اندیشه افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر است.

در واکنش به این خبر و با جدی شدن افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر موجب افت قیمت اونس طلا شد.

با مشخص شدن نتیجه جلسه دیشب فدرال رزرو  بار دیگر بازار اونس طلا در حالت انتظاری فرو برود و معامله گران این بازار هم چنان باید در انتظار انتشار داده های جدید از اقتصاد آمریکا برای تعیین روند قیمت اونس باشند

پنج شنبه 7 آبان 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد