شرکت کارگزاری مبین سرمایه گزارش می دهد:

گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه سه شنبه پنجم آبان 1394

سه شنبه 5 آبان 1394   سرویس
نکته جالب توجه در معاملات امروز بازار آتی سکه عدم واکنش قیمت های بازار آتی به افزایش قیمت دلار در بازار ارز به 3500 تومان بود
  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه در معاملات امروز نیز تحت تاثیر وضعیت انتظاری و افزایش جریان ریسک گریزی و عدم قطعیت به دلیل نامشخص بودن روند قیمتی اونس طلای جهانی برای اعلام نتیجه نشست مهم بانک فدرال رزرو آمریکا در اواخر هفته در روندی نسبتاً خنثی قرارداشتند.

تداوم وضعیت انتظاری و افزایش ابهام و سردرگمی معامله گران در پیش بینی روند آتی اونس طلای جهانی به عنوان مهم ترین فاکتور موثر بر قیمت های بازار آتی سکه موجب کاهش دایره نوسانات قیمتی و افت شدید حجم معاملات شد.

همچنین در معاملات امروز به تعداد قراردادهای باز بازار آتی سکه افزوده  شد که ناشی بالا رفتن انگیزه و روحیه خرید و انتظارات افزایشی پس از اعمال تغییرات در قوانین بازار آتی سکه برای  افزایش جذابیت برای ورود نقدینگی و بالارفتن عمق بازار و امیدورای به تثبیت  قیمت  دلار در بالای قیمت 3500 تومان و تداوم رشد قیمت اونس طلا به دلیل انتشار داده های اقتصادی نامناسب وضعف اقتصاد جهانی  و تعویق در افزایش نرخ بهره آمریکا است.

نکته جالب توجه در معاملات امروز  بازار آتی سکه عدم واکنش قیمت های بازار آتی به افزایش قیمت دلار در بازار ارز به 3500 تومان بود که از مهم ترین دلایل آن  عمق کم معاملات و خوش بینی به گشایش هسته ای و نبود نقدینگی در بازار آتی است.

  1.  بازار سکه نقدی:

واکنش سرد و کند به تحولات بازارهای تاثیر گذار و افزایش حباب منفی به دلیل افت تقاضای سنتی در ماه محرم از مهم ترین نکات قابل توجه این بازار می باشد.

انتظار می رود با نزدیک شدن به روزهای پایانی محرم شاهد افزایش حجم معاملات وکاهش تدریجی حباب منفی در سکه نقدی باشیم.

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار در معاملات امروز به دلیل افزایش انتظارات صعودی پس از اتمام دهه اول محرم و تخلیه هیجانات ناشی از تصویب برجام و رشد تقاضای تجاری  به مسیر صعودی خود ادامه داد. هرچند نزدیک شدن به مرز روانی 3500 تومان و انتظار برای افزایش عرضه دلار در این محدوده مانع بزرگی در مقابل رشد قیمت دلار خواهد بود.

با افزایش اطمینان به لغو تحریم های بین المللی و برداشته شدن یکی از مهم ترین ریسک های سیستماتیک در کنار کمرنگ شدن تقاضای آربیتراژی موجب کاهش فعالیت معامله گران بازار ارز و افت تقاضای سفته بازانه در این بازار شده است.

انتظار می رود با از بین رفتن هیجانات وجو روانی کاذب دراین بازار و افزایش اعتماد به نفس دولت برای کنترل بازار ارز ، سیاست های پولی و اقدامات دولت در حوزه کلان اقتصادی برای خارج کردن اقتصاد از رکود نقش تعیین کننده ای در تعیین قیمت دلار در آینده داشته باشند.

نوسانات قیمت های جهانی کالا و نفت خام و میزان جذب سرمایه گذاری خارجی و صادرات غیر نفتی نیز ازجمله عوامل مهم دیگری هستند که می توانند بر قیمت دلار تاثیر گذار باشند.

اما در کوتاه مدت به نظر می رسد با توجه به استراتژی دولت در کنترل نرخ تورم و میزان نقدینگی در کشور و عدم بهره وری و توان رقابتی صنایع داخلی برای افزایش صادرات و عدم کارآیی بسته رونق اقتصادی اخیر در تحریک تقاضا ، دولت ناگزیر به افزایش تدریجی نرخ دلار بدون ایجاد شوک قیمتی خواهد بود.

 

  1. بازار اونس جهانی :

بازارهای  مالی جهان هم چنان در انتظار اعلام نتیجه نشست دو روزه بانک فدرال رزرو آمریکا و مشخص شدن سرنوشت نرخ بهره در سال جاری در روز چهارشنبه  هستند، واین موضوع در کانون توجه سرمایه گذاران قرارگرفته است.

موضوع زمان افزایش نرخ بهره در سال جاری توسط بانک فدرال رزرو درماه های گذشته پای ثابت بحث های مهم بازارهای مالی جهان بوده است وسرمایه گذاران هم چنان به دنبال یافتن سرنخ هایی از زمان احتمالی افزایش نرخ بهره در آمریکا هستند.

قیمت اونس طلا نیز تحت تاثیر نشست فدرال رزرو در روندی خنثی قرار گرفته است و انتظار نوسانات چندانی از آن نمی رود.

و خبر فردا شب کمیته سیاستگذاری بانک فدرال رزرو آمریکا (FOMC) می تواند پتانسیل لازم برای حرکت وخروج از روند خنثی را برای اونس طلا فراهم آورد.

و قیمت های جهانی  نفت نیز در معاملات امروز به دلیل انتظارات فعالان بازار از افزایش میزان موجودی ذخائر نفت آمریکا با کاهش قیمت مواجه شدند.

سه شنبه 5 آبان 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد