شرکت کارگزرای مبین سرمایه

گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه یکشنبه سوم آبان 1394

یک شنبه 3 آبان 1394   سرویس
اونس طلا در هفته گذشته حدود یک درصد از ارزش خود را ازدست دادکه
  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه معاملات امروز در نبود نوسانات قیمت اونس طلا به دلیل تعطیلی آخر هفته بازارهای مالی جهان تحت تاثیر تغییرات اعمال شده در قوانین قراردادهای آتی و استقبال معامله گران آتی از این تغییرات با افزایش مواجه شدند.

در معاملات امروز همانطور که پیش بینی می شد کاهش میزان وجه تضمین اولیه (مارجین) موجب افزایش تعداد قراردادهای باز در بازار آتی سکه شد که نشان دهنده افزایش امیدواری به برگشت فاصله منطقی میان سررسیدهای آتی سکه از هم و از سکه نقدی و افزایش انتظارات صعودی در آینده بود.

لازم به یادآوری است که کاهش وجه تضمین اولیه و افزایش اهرم معاملات آتی علی رغم افزایش جذابیت و افزایش عمق معاملات آتی می تواند همچون شمشیر دولبه عمل نموده و موجب افزایش ریسک و زیان معامله گران آتی سکه در صورت رعایت نکردن مدیریت سرمایه گردد.

در حالی که انتظار می رفت در معاملات امروز بازار آتی سکه با تغییرات داده شده شاهد افزایش بیشتر قیمتها و خارج شدن بازار آتی سکه از وضعیت بک واردیشن (BACKWARDATION) باشیم اما این امر اتفاق نیفتاد که به نظر کارشناسان سیاست های انقباضی دولت و جذابیت بالای سود بانکی بالا و مقابله با تورم با جمع آوری نقدینگی برای کنترل بازارهای رقیب به رکود در معاملات بازارهای رقیب از جمله بازار آتی سکه  دامن زده است.

  1.  بازار سکه نقدی:

از آنجایی که در بازارهای فیزیکی عامل تعیین کننده قیمت تعادلی بدون توجه به ارزش ذاتی آن کالا براساس عرضه وتقاضای بازار و انتظارات و جوروانی نسبت به قیمت آن کالا در آینده شکل می گیرد و سکه نقدی نیز از این امر مستثنی نبوده و با توجه به شروع ماه محرم و رکود سنتی تقاضای سکه نقدی و سیاست های انقباضی و جو ورانی ناشی از لغو تحریم های بین المللی در آینده موجب ایجاد تشدید افت تقاضا دراین بازار وایجاد حباب منفی در آن شده است.

انتظارات بازار نسبت به روند قیمت اونس طلا در آینده نیز عامل مهم دیگری است که بر ایجاد حباب منفی و مثبت بر سکه نقدی با توجه به جریان ریسک گریزی و ریسگ پذیری  در بین معامله گران نسبت به قیمت های اونس طلا تاثیر بسزایی داشته است .

 

  1.  بازار ارز :

همانطور که در روزهای قبل نیز اشاره شد تقابل نیروهای افزایشی و کاهشی منجر به ایجاد تعادل قیمتی و کاهش محدوده دامنه نوسانات در نرخ دلار شده است و هم چنان معامله گران این بازار در انتظار از بین رفتن هیجانات وخوش بینی های ناشی از وارد شدن برجام به فاز اجرایی و اقدامات آتی دولت برای خروج اقتصاد از رکود هستند.

  1. بازار اونس جهانی :

اونس طلا در هفته گذشته حدود یک درصد از ارزش خود را ازدست دادکه عمدتاً ناشی از انتشار آمارهای نسبتاً مثبت از بخش مسکن و افزایش شاخص های دلار و سهام و افزایش انتظارات نسبت به افزایش نرخ بهره ایالات متحده در سال جاری بود. بازار اونس طلا در هفته جاری تحت تاثیر نشست دو روزه ماه اکتبر کمیته گذاری بانک مرکزی فدرال رزرو (FOMC) برای تصمیم گیری در مورد افزایش نرخ بهره در سال جاری خواهد بود و انتظار می رود تا پایان این نشست و اعلام نتایج آن قیمت اونس طلای جهانی در وضعیت ریسک گریزی و روندی خنثی قرار بگیرد.

در اواخر هفته گذشته در نبود خبرهای تکان دهنده قوی شاهد کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی چین و ادامه سیاست های محرک پولی توسط بانک های مرکزی اروپا و ژاپن برای افزایش رونق اقتصادی بودیم که به افزایش ارزش دلار و قیمت اوراق قرضه ایالات متحده منجر شد.  

از تکنیکالی اونس طلای جهانی با حمایت در منطقه 1160 دلار ی مواجه خواهد بود که در صورت شکسته شدن این حمایت منجر به ریزش بیشتر قیمت اونس طلا خواهد شد . این در حالی است که بنا بر نمودارهای فنی جدید اونس طلا در حال ساخت یک الگوی پرچم صعودی است که می تواند موجب صعود بیشتر آن شود.

یک شنبه 3 آبان 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد