کارگزاری مبین سرمایه گزارش می دهد

گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه پنج شنبه 30 مهر 1394

پنج شنبه 30 مهر 1394   سرویس
گزارش روزانه
  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه در حالی در معاملات امروز با اندکی افزایش مواجه شدند که تحت تاثیر تعطیلات پایان هفته و روند مبهم اونس و تغییرات جدید ایجاد شده در قوانین معاملاتی بازار آتی سکه در وضعیت ریسک گریزی و احتیاط قرارداشتند.

با کاهش افت و خیزهای بازارهای تاثیرگذار (بازارهای سکه نقدی، اونس و دلار) حجم معاملات در بازار امروز با کاهش مواجه شد.

همچنین بازار آتی سکه امروز تحت تاثیر تغییرات اعمالی در قوانین بازار آتی سکه از هفته آینده و پیامدهای احتمالی آن در جهت افزایش جذابیت قرادادهای آتی برای ورود فعالان بازارهای موازی نظیر دلار و سکه و نقدی و برگشت تدریجی فواصل قیمت های سررسیدهای آتی به حالت منطقی و استاندارد قرار داشت.

  1.  بازار سکه نقدی:

کاهش در تقاضای سکه نقدی و رکود سنتی در ماه محرم در کنار کاهش احتمال نوسانات شدید قیمتی در بازارهای تاثیرگذار (نرخ اونس طلا و دلار) موجب محدود شدن دایره نوسانات قیمتی سکه نقدی و واکنش کند به نوسانات عوامل تاثیر گذار شده است.

 

  1.  بازار ارز :

بازار ارز هم چنان تحت تاثیر تصویب نهایی برجام و صدور دستور رفع تحریم های بین المللی و انتظارات کاهشی با گشایش های بین المللی و افزایش تسلط و اعتماد به نفس دولت در کنترل نوسانات قیمتی و حرکت به سمت تک نرخی شدن دلار قراردارد.

سخنان دیروز رهبری در تایید مشروط طرح برجام و افزایش تریدها نسبت به ناکام شدن این طرح در آینده نیز نتوانست آرامش نسبی بازار ارز که تحت تاثیر اثرات و جو روانی ناشی از واردشدن طرح برجام به فاز اجرایی و تقویت چشم انداز سمت عرضه و تعطیلات آخر هفته حاصل شده بود را به هم بزند.

علی رغم خوش بینی های ناشی از رفع تحریم های بین المللی و کاهش ریسک سیستماتیک و تقویت انتظارات نزولی در بازار ارز اما باقی ماندن قیمت نفت در قیمت های پایین و عدم تمایل دولت به کاهش قیمت ارز برای جلوگیری از واردات بی رویه و افزایش صادرات غیرنفتی و مشکلات ساختاری اقتصاد و سیاست های پولی دولت در آینده برای خروج اقتصاد از رکود از عواملی هستند که مانع از افت قیمت دلار می شوند.

 

  1. بازار اونس جهانی :

همانطور که در روزهای گذشته نیز اشاره شد در نبود خبرهای تاثیرگذار قوی برروی قیمت اونس طلا در تقویم اقتصادی جهان در هفته جاری، نگاه ها به سمت جلسه هفته آینده کمیته سیاستگذاری بانک فدرال رزرو آمریکا و شاخص ارزش جهانی دلار و نوسانات قیمت سهام در بازارهای مالی جهان معطوف شده است.

درحالی بازار اونس طلای جهانی تحت تاثیر نگرانی از ضعف اقتصادجهانی و انتظار برای انتشار داده های جدید از اقتصاد ایالات متحده وگانه زنی ها در خصوص زمان افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا (FOMC) قرار دارد که آمارهای منتشر شده قبلی نتوانسته کمکی در جهت رفع ابهام های  بوجود آمده در زمان احتمالی افزایش نرخ بهره بکند.

و تا زمانی که سایه سنگین افزایش نرخ بهره وجود دارد نمی توان به روند صعودی پایدار اونس طلا خوش بین بود.

نوسانات قیمت اونس طلا در معاملات امروز تحت تاثیر اخبار بانک مرکزی اروپا(ECB) و آمارهای مدعیان بیمه بیکاری هفتگی و فروش خانه های موجود آمریکا قرارداشت جایی که مطابق پیش بینی ها نرخ بهره را بدون نغییر در سطح %0،05 تثبیت کرد ومیزان مدعیان بیکاری هفتگی ایالات متحده نیز با کاهش مواجه شد.

 

با توجه به تاثیر گذاری بازارهای سهام و شاخص ارزش دلار  برروی بهای اونس طلا ، در یک بررسی انجام شده در مورد روند شاخص ارزش دلار با شاخص سهام S&P  در 25 سال گذشته نشان دهنده رابطه مستقیم و تغییرات نوسانات قیمتی است.

نتیجه گیری انجام شده نشان می دهد که پس از گذشت دوره تتقریبی 6.5 ساله و رشد ارزش دلار و شاخص های سهام شاهد برگشت این روند هستیم.

همچنین درگیری های موجود در خاورمیانه و کاهش  نفوذ سیاسی و اقتصادی آمریکا در جهان درکنار افزایش بدهی بین المللی دولت آمریکا در جهان به 18 تریلیون دلار و افزایش قدرت اقتصادی چین در جهان و ایجاد شبکه پرداخت بین المللیCIPS  برای جایگزین کردن آن با شبکهSWIFT  موجب تشدید فشار برروی ایندکس دلار شده است. لازم به ذکر است که اونس طلا از کاهش ارزش دلار و آشوب در بازارهای سهام نفع می برد.

پنج شنبه 30 مهر 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد