گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه یک شنبه 26 مهر 1394

گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه یک شنبه 26 مهر 1394

یک شنبه 26 مهر 1394   سرویس
قیمت های بازار آتی سکه تحت تاثیر روند افزایشی قیمت اونس طلای جهانی پس از انتشار آمارهای نا امیدکننده از اقتصاد آمریکا و...
  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه تحت تاثیر روند افزایشی قیمت اونس طلای جهانی پس از انتشار آمارهای نا امیدکننده از اقتصاد آمریکا و احتمال تاخیر در سیاست های پولی انقباضی در این کشور در مسیر افزایشی قرار گرفته است.

همچنین امروز بورس کالا در اولین اقدام خود پس از تصویب نهایی طرح برجام توسط مجلس، برای افزایش حجم معاملات آتی سکه، از تغییرات در ساعات جلسه معاملاتی، مشخصات قراردادهای آتی و کاهش میزان وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی خبرداد. افزوده شدن یک ساعت به ساعات روزانه آتی سکه (بجز روزهای پنج شنبه) و افزایش میزان تعداد قرادادهای باز افراد حقیقی از 100 به 250 قرارداد باز برای هر سررسید و کاهش میزان وجه تضمین اولیه به میزان نصف مبلغ قبلی (از 000/900/1 هزار تومان به 000/950 هزار تومان ) و دادن اختیارات بیشتر به کارگزاری در اخذ وجه تضمین بیشتر از مهم ترین تغییرات اعلامی  بازار آتی سکه توسط بورس کالا در جهت روان تر شدن معاملات بود.

  1.  بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 949500 تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 500 تومان افزایش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 473، 250 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب منفی سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 8 هزار تومان رسید. ( با احتساب دلار 3460 تومانی و اونس 1176 دلاری)

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز به قیمت 3387 تومان رسید که نسبت به روز قبل تغییری را نداشت، این در حالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3467 تومان در نوسان بود.

قیمت دلار در بازار ارز هم چنان تحت تاثیر خوش بینی ها و انتظارات نزولی قیمت ها در آینده با تصویب نهایی طرح برجام قرار گرفته است.

معامله گران بازار ارز معتقدند که علاوه بر جو روانی ناشی از نزدیک شدن به اجرای طرح برجام، آغاز دهه محرم و تعطیلات آخر هفته نیز موجب تشدید انتظارات نزولی و کاهش انگیزه برای خرید در میان معامله گران شده است.

همانطور که در روزهای قبل نیز اشاره شد افزایش تقاضای آربیتراژی در قیمت های پایین و وجود تقاضای تجاری در بازار به عنوان مهم ترین و قوی ترین تقاضا در بازار ارز از سوی فعالان اقتصادی برای واردات، هم چنان مانع افت قیمت دلار شده است.

 انتظار می رود با رونمایی دولت از بسته خروج از رکود در کوتاه مدت برای تحریک تقاضا و انضباط مالی دولت در پای بندی به تورم تک رقمی و هدایت نقدینگی به سمت تولید شاهد افزایش بهره وری و صادرات و تقویت ارزش پول ملی در بلند مدت باشیم.

 

  1. بازار اونس جهانی :

هفته گذشته با افزایش تقاضای محافظه کارانه برای اونس طلای جهان به دلیل عدم تمایل بانک فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره در سال جاری و افزایش تقاضای فیزیکی در آسیا با نزدیک شدن به جشن های ازدواج موجب رشد بهای اونس طلا به بالاترین سطح خود در 4 ماهه اخیر شد.

انتشار آمارهای ضعیف و نا امید کننده از اقتصاد ایالات متحده و چین به عنوان دو اقتصاد برتر جهان موجب کاهش انتظارات برای آغاز سیاست های انقباضی از سوی بانک فدرال رزرو آمریکا موجب افت ارزش شاخص دلار و رشد 2 درصدی قیمت اونس طلا را در هفته گذشته شد.

در هفته گذشته میزان ذخائر طلای صندوق جهانی اسپایدر (SPDR) با 73 صدم درصد افزایش به 700 تن رسید که بالاترین میزان از ماه جولای به این سو می باشد.

 

یک شنبه 26 مهر 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد