گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه چهار شنبه 22 مهر 1394

گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه چهار شنبه 22 مهر 1394

چهار شنبه 22 مهر 1394   سرویس
هرچند با نهایی شدن تکلیف طرح برجام موجب افزایش انتظارات برای افزایش عرضه دلار در بازار ارز شده است، اما در مقا بل
  1. بازار آتی سکه :

همانطور که در روزهای پیش اشاره شد نوسانات قیمتی اونس طلا پس از کاهش تاثیر قیمت ارز به دلیل امیدواری به حل مناقشه هسته ای و اعمال سیاست های انقباض پولی از دو سال گذشته به عنوان مهم ترین فاکتور تاثیر گذار بر رروی قیمت های بازار آتی سکه تبدیل شده است. و امروز نیز قیمت های بازار آتی سکه تحت تاثیر ادامه روند صعودی قیمت اونس طلا، با افزایش مواجه شدند.  

انتشار آمارهای اقتصادی ضعیف و کمتر از حد انتظار در آمریکا و چین به عنوان دو اقتصاد برتر جهان موجب تقویت گمانه زنی به تعویق افزایش نرخ بهره بانک مرکزی و افزایش انتظارات صعودی و افزایش امیدواری ها به خارج شدن اونس از روند نزولی بلند مدت خود شده است.

در معاملات امروز حجم معاملات بازار آتی سکه به دلیل نوسانات قیمت اونس طلای جهان با افزایش مواجه شد و به تعداد قراردادهای باز در بازار آتی سکه افزوده شد که نشان دهنده انتظارات صعودی و افزایش انگیزه خرید در بین معامله گران بود.

  1.  بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 950 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 10 هزار تومان افزایش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 475، 255 و 171 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب منفی سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 14 هزار تومان رسید. ( با احتساب دلار 3485 تومانی و اونس 1175 دلاری)

 

 

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز به قیمت 3388 تومان رسید که نسبت به روز قبل تغییری را نداشت، این در حالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3485 تومان در نوسان بود.

بازار ارز امروز نیز تحت تاثیر تصویب طرح برجام در مجلس و تایید آن در شورای نگهبان و خوش بینی به پیامدهای مثبت آن برای افزایش عرضه دلار در بازار ارز و  تقویت ارزش پولی ملی در آینده پس از برداشته شدن تحریم های بین المللی در وضعیت ثبات نسبی قرار داشت.

هرچند با نهایی شدن تکلیف طرح برجام موجب افزایش انتظارات برای افزایش عرضه دلار در بازار ارز شده است، اما در مقابل با از بین رفتن محدودیت های انتقال پول و تشدید تقاضای تجاری برای ارز توسط فعالان اقتصادی برای واردات درکنار افت شدید قیمت های جهانی نفت وکالاهای صنعتی و معدنی در ماه های اخیر و سیاست های محرک پولی  احتمالی دولت برای خروج اقتصاد از رکود از عوامل مهمی هستند که ثبات قیمت های فعلی را تهدید می کنند.

 

  1. بازار اونس جهانی :

کاهش ارزش شاخص دلار آمریکا و افزایش گمانه زنی از به تعویق افتادن افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا موجب افزایش قیمت اونس طلای جهانی برای چهارمین روز متوالی و صعود به بالاترین سطوح 3 ماهه گذشته شده است.

امروز صبح، انتشار آمارهای ضعیف اقتصادی از میزان تورم در کشور چین و افزایش احتمال اتخاذ سیاست های محرک پولی بیشتر برای ایجاد رونق اقتصادی دراین کشور و اظهارات آقای تارالو از اعضای بانک مرکزی آمریکا مبنی برلزوم تاخیر در آغاز سیاست های انقباضی در آمریکا موجب تشدید تقاضای محافظه کارانه و تقویت قیمت اونس شد. و در ادامه با انتشار آمارهای ضعیف از اقتصاد آمریکا موجب تثبیت اونس در قیمت های بالای 1170 دلار شد.

چهار شنبه 22 مهر 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد