گزارش روزانه قرارداد های آتی سکه یکشنبه 12 مهر 1394

یک شنبه 12 مهر 1394   سرویس
  1. بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه در معاملات امروز در شرایط تعطیلی بازارجهانی اونس طلا و هم چنین نوسانات اندک نرخ دلار تحت تاثیر ریسک گریزی و انتظارات کاهشی معامله گران آتی سکه با کاهش مواجه شدند.

سایه سنگین ترس افزایش نرخ بهره آمریکا بر سر اونس طلای جهانی و افزایش تسلط و کنترل دولت در بازار ارز با خوش بینی به اجرای توافق هسته ای و فروکش کردن هیجانات بعد از کنار رفتن عوامل هیجانی بیرونی و داخلی و واکنش سرد و کند سکه نقدی به نوسانات قیمت اونس طلای جهانی موجب افزایش احتیاط و ریسک گریزی در بین معامله گران و کاهش قراردادهای باز در معاملات امروز بازار آتی سکه شد.

حبس بازه قیمتی بوجود آمده در قیمت دلار و محدود شدن نوسانات قیمت های آتی سکه به تغییرات قیمتی در اونس طلای جهانی و عدم هم پوشانی نوسانات اونس طلا توسط بازار آتی سکه باعث سردرگمی و دو دلی معامله گران برای خرید و فروش شده است. پیش بینی ثبات برای ماه های آتی وعدم نوسانات در بازارها موجب کاهش انگیزه معامله گران و افت شدید حجم معاملات در بازار آتی سکه علی رغم قیمت های پایین شده است.

انتظار می رود سازمان بورس و بورس کالا که نهادهای قانونگذار در این زمینه هستند با اتخاد تمهیداتی نظیر پذیرش کالاهای دارای پتانسیل قراردادهای آتی، کاهش وجه تضمین، افزایش ساعات کار، دادن اختیارات بیشتر به کارگزاری ها، آموزش و تسهیل ورود به این بازار، به افزایش جذابیت بیشتر قراردادهای آتی کمک نمایند. چرا که ادامه این وضعیت باعث خروج تدریجی معامله گران موجود خواهد شد.

  1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 921000 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 1 هزار تومان کاهش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 469، 258 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب منفی سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 3 هزار تومان رسید. ( با احتساب دلار 3453 تومانی و اونس 1138 دلاری)

 

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با افزایش 1 تومانی نسبت به روز قبل به 3395 تومان رسید، این در حالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3456 تومان در نوسان بود.

همانطور گه پیش تر نیز گفته شد بود پس از توافق برجام و سرازیر شدن سیل تقاضای خفته برای امور تجاری به بازار ارز موجب عدم افت قیمت دلار شد و در ادامه با اضافه شدن تقاضای آربیتراژی و تقاضای فصلی و مسافرتی موجب افزایش هیجانات و انگیزه در بین معامله گران غیررسمی برای خرید و دپو کردن دلار برای فروش در قیمت های بالا تر شد (تقاضای سفته بازی).

اما در روزهای گذشته با خروج تقاضای مسافرتی و کم رنگ تر شدن تقاضای آربیتراژی و افزایش امیدواری ها به اجرای توافق برجام در آینده و عرضه های گسترده ارز توسط صرافی بانک ها موجب کاهش انگیزه و بالا بردن قیمت ها شده است.

در حالیکه که این روزها انتظار می رود با نهایی شدن اجرای توافق برجام درماه های آینده شاهد اجرای سیاست های محرک و انبساط پولی از سوی دولت برای خروج اقتصاد از حالت رکود باشیم اما نزدیکی به دو انتخابات مهم در اسفند ماه سال جاری و اولویت دولت در کاهش نرخ تورم موجب دشوار شدن شرایط شده است بگونه ای که دولت بر سر دو راهی تورم یا رکود قرارداده است. و به نظر می رسد بیشتر سعی دولت در جذب سرمایه گذاری خارجی برای مقابله با رکود بجای افزایش نقدینگی و تورم در اقتصاد کشور می باشد اما طولانی شدن فرایند رفع تحریم ها و جذب سرمایه گذاری  و هم زمانی با افت شدید قیمت های نفت و مواد معدنی موجب عمیق تر شدن رکود در کشور شده است.

از سویی دیگر کلاه برداری 20 میلیارد تومانی که در هفته گذشته در بازار ارز رخ داد، معامله گران بازار ارز را در وضعیت احتیاط بیشتری قرارداده است.

و در نظرسنجی جدیدی که از سوی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران انجام شده است، ۵۲.۲ درصد از فعالان اقتصادی معتقدند که ارز بعد از برجام، نرخ ثابت و البته تک نرخی خواهد داشت، ۲۸.۴ درصد از آنها بر این باورند که نرخ ارز افزایش می‌یابد و در نهایت تنها ۱۹.۴ درصد از فعالان اقتصادی می گویند که نرخ ارز کاهش می یابد.

 

  1.  بازار اونس جهانی :

بازار اونس طلای جهانی این هفته در غیاب معامله گران چینی و تحت تاثیر آمار اشتغال جمعه هفته گذشته و حمایت فدرال رزرو از افزایش نرخ بهره در سال جاری در شرایط دشواری برای پیش بینی روند قیمتی قرارگرفته است.

یک شنبه 12 مهر 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد