واکنش متفاوت نفت و طلا به گزارش اشتغال

شنبه 11 مهر 1394   سرویس

در ماه سپتامبر فقط 142 هزار شغل جدید در آمریکا ایجاد شد؛ اونس صعودی شد، نفت ثابت ماند

 

 

يكي از روش‌هاي پيش‌بيني قيمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در این صفحه روندهاي قيمتي بازارهای مهم ایران و جهان به نمايش گذاشته شده‌اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت‌ها براساس شواهد موجود پيش‌بيني شده‌اند.

 

 

بازار سهام

 

 

 

ادامه حرکت بورس در مدار منفی

شاخص کل بورس تهران با افت هفتگی 3/ 0 درصدی در 61 هزار و 498 واحد متوقف شد. رکود بازار مسکن علاوه بر اثر منفی بر فروش گروه انبوه‌سازی دیگر صنایع مرتبط مانند سیمان، کاشی و سرامیک و همچنین فولاد را تحت تاثیر قرار داده است. افت قیمت جهانی کالا و نفت نیز دیگر صنایع مانند فلزات اساسی، شیمیایی و پالایشی را با مشکلات مقدار و مبلغ فروش مواجه کرده است. صنعت خودرو نیز با مشکل انباشت محصولات و کمبود مقدار فروش مواجه است. این عوامل در کنار جذابیت سود کم ریسک در بازارهای رقیب مانند پول بر قیمت سهام فشار وارد می‌کند. در حالی که ریزش‌های اخیر قیمت سهام و همچنین انتظار برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور با رفع تحریم‌های بین‌المللی، قیمت سهام را جذاب نگه داشته، اما عوامل مزبور مانع از رشد قیمتی سهام شده است.

 

بازار ارز

 

 

 

رکورد صعودی دلار

هر دلار آمریکا با رشد 8/ 1 درصدی بیشترین رشد هفتگی را از پایان آذر سال گذشته تجربه کرد. پیش تر به روند افزایش تقاضا در بازار ارز از روزهای پس از حصول توافق هسته‌ای اشاره شده بود. آمارهای منتشر شده گمرک کشور در هفته گذشته نیز کاملا به این روند در ماه شهریور اشاره دارد (افزایش 24 درصدی ارزش واردات کشور). این موضوع کاملا بازگشت تقاضاهای خفته به بازار ارز را، با خروج اقتصاد کشور از حالت انتظاری، آشکار می‌کند. در کنار تقاضای مزبور، اختلاف قیمت دلار در بازار داخل و کشورهای همسایه نیز به رشد قیمت دلار کمک کرده است. رشد شاخص دلار آمریکا در بازارهای جهانی موجب تقویت ارزش دلار در برابر دیگر ارزها شده است. در بازار داخل نیز در جهت متعادل‌سازی فاصله قیمت‌ها و جلوگیری از تقاضای آربیتراژ، دلار با رشد قیمت مواجه شد.

 

بازار سکه

 

 

 

سیگنال‌های مثبت به سکه

هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی 3/ 0 درصدی به قیمت 915 هزار تومان معامله شد. با اینکه دلار روز پنج شنبه تغییری نداشت، قیمت سکه با سقوط اونس طلای جهانی هم‌جهت شد (کاهش 5 هزار تومانی قیمت). در این شرایط، معاملات ارز به ادامه روند افزایش تقاضا در این بازار اشاره دارد که می‌تواند از قیمت دلار در ادامه معاملات نیز حمایت کند. از سوی دیگر، در ساعت تنظیم این گزارش قیمت اونس طلای جهانی روند صعودی را درپیش گرفت و در قیمت‌های بیشتری نسبت به روز پنج‌شنبه قرار داشت. انتشار آمار ضعیف اشتغال‌زایی آمریکا جهش قیمتی اونس را در ساعت تنظیم این گزارش تا سطح 1130دلاری رقم زد (رشد بیش از 15 دلاری نسبت به معاملات پنج شنبه). بر این اساس و در صورت ثبات اونس در مدار صعودی انتظار رشد قیمت سکه نیز وجود دارد.

 

بازار طلای جهانی

 

 

 

 

پایان نزول اونس با تضعیف «اشتغال»

طلای جهانی در سه ماه دوم سال 2015، با افت 8/ 4 درصدی پنجمین فصل نزولی اونس را رقم زد که طولانی‌ترین افت از سال 1979 است. دیروز ساعت 16:30 اما، اونس طلا به قیمت 1132 دلار معامله ‌شد. با انتشار آمار اشتغال ضعیف آمریکا برای ماه سپتامبر، اونس روند صعودی را از سر گرفت. آمار منتشرشده اشتغال کمتر از پیش‌بینی‌ها (142 هزار شغل جدید در برابر 201 هزار پیش‌بینی شده) بود که در کنار کاهش شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای (ISM) این کشور و افزایش هفتگی متقاضیان کار، بر ضعف اقتصادی این کشور تاکید داشت؛ در نتیجه احتیاط بیشتر فدرال رزرو برای افزایش نرخ سود را می‌طلبد. علاوه بر این پیش‌تر به پیشنهاد صندوق بین‌المللی به فدرال رزرو مبنی بر عدم افزایش نرخ بهره تا پایان 2015 اشاره شده بود که این تعویق احتمالی، موجب جهش قیمتی فلز زرد شدند.

 

 

بازار اوراق مسکن

 

 

 

سقف و کف قیمتی «تسه»ها

اوراق تسهیلات مسکن اسفند 92 (تسه9212) با رشد هفتگی 1/ 0درصدی به قیمت 68 هزار و 235 تومان معامله شدند. پس از ریزش قیمت اوراق مزبور در معاملات پایان دو هفته قبل (تا سطح 67 هزار تومان)، ارزیابی از کف قیمتی این اوراق، با توجه به کاهش سود واقعی وام مسکن به کمتر از 20 درصد، بار دیگر مقدار تقاضا در این بازار را افزایش داد. این موضوع باعث رشد قیمتی تا سطح 70 هزار تومانی اوراق مزبور شد. در ادامه، مطابق با انتظارات جذابیت مبالغ بیشتر وام سپرده یکم بانک مسکن (دریافت این وام با سپرده‌گذاری یکساله در این صندوق صورت می‌گیرد) موجب افت تقاضای «تسه»ها در قیمت‌های بالا شد. انتظارات کنونی متقاضیان، کف و سقف قیمتی اوراق مزبور را در هفته‌های اخیر رقم زده است که نزدیک شدن به این سطوح، نوسانات تقاضا را نتیجه می‌دهد.

 

بازار نفت

 

 

 

دوگانگی اشتغال آمریکایی بر نفت

قیمت نفت WTI که در سه ماه دوم سال 2015، به دلیل مازاد عرضه و کاهش تقاضای نفت جهانی، 24 درصد کاهش داشت، دیروز ساعت16، به قیمت 2/ 45 دلار معامله ‌شد. روز گذشته، افزایش اشتغال آمریکا کمتر از پیش‌بینی‌ها، هرچند با کاهش ارزش دلار می‌توانست از قیمت نفت حمایت کند، اما به دلیل آنکه سیگنال ضعف تقاضا از سوی بزرگ‌ترین‌ مصرف‌کننده نفت دنیا بود، تاثیر چندانی بر قیمت نفت نداشت. پیش تر نیز (پنج‌شنبه)، افت شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای (PMI) چین و آمریکا (ISM) نگرانی‌ها از تقاضای نفت را تشدید کرده بود. چهارشنبه، افزایش حجم ذخایر نفت تجاری آمریکا برخلاف پیش‌بینی‌ها (پس از سه هفته کاهش) بر قیمت نفت فشار آورد. این در حالی بود که پنج‌شنبه قرار گرفتن نیروهای جنگی روسیه در سوریه، به‌عنوان عاملی ژئوپلیتیک قیمت نفت را به بیش از 47 دلار نیز رسانده بود.

 

 

شنبه 11 مهر 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد