گزارش روزانه قرارداد ¬های آتی سکه سه شنبه 31 شهریور 1394

سه شنبه 31 شهریور 1394   سرویس

گزارش روزانه قرارداد ­های آتی سکه  سه شنبه 31 شهریور 1394

  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه در معاملات امروز نیز با کاهش قیمت جهانی اونس طلا و کاهش قیمت سکه نقدی با کاهش مواجه شدند.

در حالی که حجم معاملات بازار آتی سکه امروز به دلیل نوسانات اونس طلای جهانی نسبت به روز گذشته با افزایش مواجه شد، باقی ماندن عدم قطعیت و تردیدها نسبت به افزایش نرخ بهره تا پایان سال میلادی و انتظار برای اجرایی شدن توافق پس عبور برجام از سد کنگره و اقدامات بعدی دولت برای خروج اقتصاد از رکود موجب تقویت جو انتظاری و تشدید ابهام در بازار و کاهش انگیزه و تعداد قراردادهای باز توسط معامله گران برای خرید و فروش و قرارگرفتن حجم معاملات در پایین ترین سطوح شده است.

خوش بینی بیش از حد به افت قیمتهای دلار و اونس طلای جهانی هم چنان موجب باقی ماندن وضعیت بک واردیشن(BACKWARDATION)و از بین رفتن فاصله قیمتی منطقی میان سررسیدهای آتی و سکه نقدی با سررسیدهای آتی سکه شده است.

  1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 910 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 5500 تومان کاهش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 466، 255 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 16 هزار تومان رسید. ( با احتساب دلار 3388 تومانی و اونس 1122 دلاری)

 

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با افزایش 16 تومانی نسبت به روز قبل به 3388  تومان رسید، این درحالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3425 تومان در نوسان بود.

با کنار رفتن تقاضای آربیتراژی و کمرنگ شدن تقاضای مسافرتی و تقویت سمت عرضه از سوی صرافی بانک ها و امنیتی شدن فضای بازار ارز و درکنار تعیین تکلیف توافق برجام درکنگره آمریکا موجب فروکش کردن هیجانات و کاهش قیمت دلار و تقویت جو انتظاری و ترس و احتیاط در میان معامله گران غیررسمی در ر وزهای اخیر شده است.

هم چنان وجود تقاضا برای خرید دلار و عدم تمایل دولت به کاهش بیش از اندازه قیمت دلار و حمایت های تکنیکی و بنیادی از افزایش قیمت دلار مانع از افت قیمت دلار و باقی ماندن  افزایش انتظارات صعودی در آینده شده است.

  1. بازار اونس جهانی :

قیمت اونس طلای جهانی امروز با افزایش شاخص بازارهای سهام و تقویت ارزش دلار به بالاترین سطح در دوهفته گذشته به دلیل افزایش جریان ریسک پذیری و بالا رفتن انتظارات افزایشی نسبت به افزایش نرخ بهره با سخنان اعضاء فدرال رزرو درچند روز گذشته مبنی بر افزایش نرخ بهره در سال جاری با اندکی کاهش مواجه شد. و موجودی صندوق اسپایدر طلا نیز از 678.1 تن به 674.61 تن کاهش پیدا کرد که نشان از انتظارات نزولی از روند اونس طلا بود.

پس از پشت سرگذاشتن نشست فدرال رزرو و کنفرانس خبری بعد از آن درمورد پیش بینی های اقتصادی به عنوان مهم ترین عامل تاثیرگذار بر روند قیمت اونس طلای جهانی در هفته­های آتی، در روزهای اخیر شاهد اظهار نظرهای اعضاء کمیته سیاستگذاری  فدرال رزرودر مورد چشم اندار افزایش نرخ بهره در آینده هستیم.

آقای جان ویلیامز رئیس بانک فدرال سانفرانسیسکو وآقای دنیس لاکهارت رئیس بانک آتلانتا و جیمز بولارد رئیس بانک مرکزی سنت لوئیس اعلام کردند که هنوز احتمال افزایش نرخ بهره در سال جاری وجود دارد و موضوع افزایش نرخ بهره در آمریکا بیش از گذشته در دستور کار این کمیته قرارگرفته است.

درحالی که در نشست فدرال رزرو در هفته گذشته نگرانی از تاثیر نوسانات بازارهای مالی بر اقتصاد آمریکا به عنوان دلیل اصلی عدم تغییر نرخ بهره عنوان شد اما  13 نفر از 17 نفر اعضا تشکیل دهنده کمیته سیاستگذاری اعضاء فدرال رزور اعلام کردند که انتظار افزایش نرخ بهره تا پایان سال را دارند.

با کاهش چشم اندازهای افزایش نرخ رشد اقتصادی و نرخ بهره در آمریکا تا پایان سال و و کندی رشد اقتصاد جهانی و افزایش تلاطم و نوسان های بازارهای مالی جهان به رهبری چین و سیاست واگرایی بانک های مرکزی جهان در مقابل بانک مرکزی آمریکا موجب افزایش ریسک گریزی معامله گران و افزایش تقاضای فیزیکی برای اونس طلا به عنوان دارایی امن و بالارفتن قیمت اونس طلا شده است.

سه شنبه 31 شهریور 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد