بی‌تفاوتی شاخص‌ها به پیروزی «سیریزا»

سه شنبه 31 شهریور 1394   سرویس

فشار بازارهای سهام بر فلز زرد

 

بازارهای جهانی هفته جدید را با آرامشی نسبی آغاز کردند. در این میان فلز زرد نیز هفته پیش‌بینی‌های افزایشی را با نوسان‌های کاهشی آغاز کرد تا با فشار ناشی از رشد بازارهای سهام از اوج سه هفته‌ای خود پایین آمده باشد. اونس طلا که هفته گذشته با حدود 8/ 2 درصد رشد به بهای 1139 دلار رسیده بود، صبح دوشنبه رو به افت گذاشت و تا ساعت 30/ 7 بعدازظهر به قیمت 1131 دلار رسید، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی نخستین روز کاری هفته رقم خورده باشد. این روند در حالی رقم خورد که بازارهای دیگر نیز واکنش زیادی به پیروزی دوباره حزب «سیریزا» در انتخابات زودهنگام یونان در روز یکشنبه نشان ندادند.

 

 

بازارهای جهانی هفته گذشته با توجه به برگزاری نشست ماه سپتامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو، هیجان بسیار بیشتری داشتند. افت قیمت اونس در صبح دوشنبه در حالی رقم خورد که بازار فلزهای گرانبها روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته شاهد رشد قابل‌توجه بهای اونس بود. تصمیم اخیر فدرال رزرو آمریکا در عدم تغییر نرخ بهره بانکی موجب شده تا فشار زیادی بر شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی وارد شود و این مساله تا حد زیادی مانع از کاهش بیشتر قیمت طلا شده است. کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا در پایان نشست ماه سپتامبر خود در روز پنج‌شنبه تصمیم گرفت با توجه به نگرانی‌های مربوط به وضعیت اقتصادی جهان و نوسانات شدید شاخص‌های سهام در بازارهای بین‌المللی، نرخ بهره را دست نخورده نگه دارد. با این همه هنوز این احتمال وجود دارد که فدرال رزرو نرخ بهره را در نشست اکتبر یا دسامبر 2015 افزایش دهد. بخش عمده‌ای از بانکداران بزرگ وال‌استریت در نظرسنجی رویترز اعلام کرده‌اند که فدرال رزرو نرخ بهره را در نشست دسامبر افزایش خواهد داد. افزایش نرخ بهره آمریکا می‌تواند موجب تقویت ارزش دلار شود و قیمت جهانی طلا را کاهش دهد.

 

در این شرایط به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در ماه‌های آینده همچنان فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا و سایر کالاها وارد می‌کند. تازه‌ترین تحلیل فنی نشان می‌دهد که قیمت جهانی طلا در کوتاه‌مدت تحت‌تاثیر تصمیم اخیر فدرال رزرو آمریکا در عدم تغییر نرخ بهره بانکی قرار خواهد داشت. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی اف ایکس استریت، قیمت جهانی طلا پس از ثبت رکورد 1141 دلاری در مبادلات روز جمعه، دوشنبه بار دیگر با کاهش نسبی روبه‌رو شد. روز دوشنبه همزمان با رشد قیمت نفت، شاخص دلار نیز با رشد روبه‌رو شد تا عوامل خارجی بازار طلا اثری معکوس یکدیگر داشته باشند. در این وضعیت، تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که سطح مقاومتی قیمت طلا در شرایط کنونی 1141 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد به زودی تا 1144 دلار افزایش خواهد یافت. سطح حمایتی قیمت این فلز زرد نیز در کوتاه‌مدت 1133 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا 1130 دلار کاهش می‌یابد. روز گذشته بازارهای سهام وضعیت یکپارچه‌ای نداشتند. نگرانی درباره ضعف رشد اقتصاد جهان، بازارهای آسیا را با کاهش شاخص‌ها روبه‌رو کرد، اما بازارهای اروپا وضعیت بهتری داشتند. جالب اینجا است که بازارهای اروپا روز دوشنبه به نتیجه انتخابات یونان توجه داشتند، اما واکنش زیادی به آن نشان ندادند در انتخابات زودهنگام این کشور بحران زده، حزب سیریزا دوباره اکثریت آرا را به خود اختصاص داد.

 

این حزب در انتخابات قبلی با وعده رفع ریاضت‌های تحمیلی اعتباردهندگان بین‌المللی به قدرت رسید، اما با کوتاه آمدن در برابر خواسته‌های آنها دچار شورشی درون حزبی شد که انتخابات زودهنگام نتیجه آن بود. به این ترتیب، الکسیس سیپراس کاملا دست چپی این بار برای اجرای توافق یونان با وام‌دهندگان نخست‌وزیری را به دست می‌گیرد. روند روز دوشنبه در حالی رقم خورد که پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت کارشناسان و سرمایه‌گذاران خرد حکایت از رشد ارزش طلا در روزهای آینده دارد. در نظرسنجی این هفته کیتکو از مخاطبان، 172 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 98 نفر معادل 57 درصد،‌ افزایش و 49 نفر معادل 28درصد، کاهش قیمت در روزهای پیش رو را پیش‌بینی کرده‌اند. 25 نفر معادل 15 درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند. در نظرسنجی از کارشناسان، 20 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 15 نفر معادل 75 درصد، افزایش قیمت اونس را در هفته جدید کاری پیش‌بینی کرده‌اند. 4 نفر معادل 20 درصد، نظری خنثی داشته‌اند و تنها یک نفر معادل 5 درصد از کاهش قیمت‌ها سخن گفته است.

 

سه شنبه 31 شهریور 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد