گزارش روزانه قرارداد ¬های آتی سکه دوشنبه 30 شهریور 1394

دو شنبه 30 شهریور 1394   سرویس
  1. بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه در معاملات امروز با کاهش قیمت جهانی اونس طلا اندکی با کاهش مواجه شدند. کاهش دایره نوسانات اونس طلا به دلیل نبود خبرهای نوسانی در تقویم بازارهای مالی جهان و محدود شدن دامنه نوسان قیمت دلار در بازار ارز موجب کاهش حجم معاملات بازار آتی سکه شد.

با تصویب طرح برجام در کنگره ایالات متحده و افزایش خوش بینی ها به اجرای توافق هسته ای و فروکش کردن هیجانات در بازار ارز و نامشخص بودن روند قیمتی اونس طلا موجب کاهش انگیزه و روحیه خرید در میان معامله گران و کاهش تعداد موقعیت های باز و مشتریان فعال در معاملات امروز بازار آتی سکه شد. 

  1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 915500 تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 500 تومان کاهش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 466، 256 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 13 هزار تومان رسید. ( با احتساب دلار 3385 تومانی و اونس 1138 دلاری)

 

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با کاهش11 تومانی نسبت به روز قبل به 3372  تومان رسید، این درحالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3412 تومان در نوسان بود.

با افزایش تقاضا برای ارز پس از توافق هسته­ای توسط بازرگانان و شرکت­های وارد کننده و با وارد شدن سه تقاضای فصلی برای سفرهای تفریحی و زیارتی، تقاضای آربیتراژی و تقاضای سفته بازانه موجب تقویت تقاضا و بالا رفتن سرعت افزایش قیمت دلار در بازار ارز شد، اما در روزهای گذشته با کنار رفتن این سه تقاضا، با نزدیک شدن به پایان تعطیلات شهریور ماه و مراسم حج و کاهش اختلاف قیمت میان بازارهای داخل و شهرهای مرزی کشورهای همسایه و جو آرام بازارهای کشورهای همسایه به علت تعطیلات عید قربان و تصویب توافق برجام درکنگره آمریکا و برخورد قهری و امنیتی با دلالان ارزی در کنار عرضه­های صرافی بانک ها موجب کاهش هیجانات و انگیزه خرید در میان معامله گران غیررسمی برای بالابردن قیمت ها در معاملات امروز در بازار ارز شد.

اما هم چنان با باقی ماندن تقاضای اصلی و مهم ارز برای امور تجاری و واردات و وضعیت انتظاری برای خروج اقتصاد از رکود و قرار داشتن قیمت های نفت و کالاها در پایین ترین سطوح در چند سال گذشته عواملی هستند که مانع از افت بیشتر قیمت دلار در آینده می شود.

هم چنان انتظار می رود با تخلیه هیجانات بازار ارز در آینده و افزایش تسلط و اعتماد به نفس دولت در کنترل هیجانات با اجرایی شدن توافق هسته ای در ماه های آینده شاهد شاهد افزایش قرارگرفتن قیمت ارز در مسیر افزایش تدریجی و پیوسته به دور از شوک های قیمتی باشیم.

مهم ترین عامل تاثیر گذار بر قیمت ارز در ماه­های آتی سیاست های پولی دولت در هدایت نقدینگی به سمت تولید و خارج کردن اقتصاد از رکود و قیمت دلار و نفت در بودجه سال آینده خواهد بود.

 

  1.  بازار اونس جهانی :

امروز اونس طلای جهانی هم چنان تحت تاثیر عدم افزایش نرخ بهره در نشست پنج شنبه هفته گذشته فدرال رزرو و کاهش چشم انداز بلندمدت رشد اقتصادی و نرخ بهره  و افت شاخص بازارهای سهام در جهان در نزدیکی بالاترین سطح 3 هفته اخیر خود قرارگرفته است.

 اونس طلا که در 24 جولای امسال با افزایش گمانه زنی نسبت به افزایش نرخ بهره پس از 10 سال به قیمت 1072 دلار که پایین ترین سطح در 5.5 سال گذشته از سال 2006 کاهش یافت اما در ادامه به دلیل نگرانی از پیش بینی های کاهشی از نرخ تورم و اثر نوسانات اخیر در بازارهای مالی بین المللی بر اقتصاد آمریکا و عدم افزایش نرخ بهره در نشست ماه سپتامبر فدرال رزرو موجب افزایش قیمت اونس شد.

فدرال رزرو در نشست هفته قبل خود اعلام کرد به دنبال رویت بهبود بیشتر در بازار کار و کسب اعتماد به نفس منطقی در مورد روند رشد اقتصادی و افزایش نرخ تورم قبل از افرایش نرخ بهره است. 

با سخنان رئیس فدرال رزرو مبنی بر انتظار اکثر اعضاء کمیته سیاستگذاری پولی این نهاد برای افزایش نرخ بهره در دو نشست باقی مانده تا پایان سال موجب بالارفتن انتظارات در میان سرمایه گذاران و تحلیل گران برای افزایش نرخ بهره در نشست ماه دسامبر شده است.

در مهم ترین رویدادهای اقتصادی امروز در حالی که بانک های ژاپن تعطیل بودند در انتخابات زود هنگام پارلمانی یونان در روز یکشنبه حزب چپ گرای سیریزا به رهبری الکسیس سیپراس توانست اکثریت آراء را به دست بیارود و دوباره به نخست وزیر یونان بشود.

تحلیل های تکنیکی اونس طلا حاکی از خارج شدن اونس طلا از مسیر نزولی و ورد به مسیر صعودی در ماه های آتی  ومیان مدت دارد. پیش بینی که ممکن است اونس طلا افت و خیزهای زیادی را داشته باشد .

دو شنبه 30 شهریور 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد