گزارش روزانه قرارداد ¬های آتی سکه سه شنبه 24 شهریور 1394

سه شنبه 24 شهریور 1394   سرویس

گزارش روزانه قرارداد ­های آتی سکه سه شنبه 24 شهریور 1394

  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه امروز با کاهش اندک قیمت اونس طلای جهانی و باقی ماندن وضعیت انتظاری و با افزایش نگرانی از افزایش نرخ بهره در نشست این هفته فدرال رزرو با کاهش جزئی مواجه شدند. معاملات بازار آتی سکه هم چنان بدون توجه به نوسانات قیمت دلار به دلیل خوش بینی به اجرای توافق هسته ای و کاهش قیمت دلار در آینده و با تاثیرپذیری از قیمت های اونس طلای جهانی در جریان هستند.

با تشدید جو انتظاری و قرارگرفتن اونس طلا در نوسانات خنثی موجب کاهش حجم معاملات و کاهش تعداد موقعیت های باز و مشتریان فعال در بازار آتی سکه شده است.

  1.  بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 910 هزارتومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته یک هزار تومان کاهش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 463، 255 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 27 هزار تومان رسید. ( با احتساب دلار 3395 تومانی و اونس 1105 دلاری)

واکنش کند سکه نقدی در روزهای اخیر به نوسانات قیمت دلار در کنار بدبینی به قیمت اونس طلای جهانی و نزدیک شدن به ماه های محرم وصفر سبب کاهش حباب مثبت در سکه نقدی با احتساب قیمت دلاردر بازار آزاد (قیمت 3470) شده است.

 

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با کاهش 25 تومانی نسبت به روز قبل به 3395  تومان رسید، این درحالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3493 تومان در نوسان بود.

پس از آنکه  قیمت دلار در روز گذشته به دلیل کاهش حجم ارز نقدی در بازار ارز با قطع عرضه مسقیم و تغییر سبک عرضه و عدم اصرار و پافشاری به پایین آوردن قیمت به بالای 3400 تومان از سوی صرافی بانک ها به نزدیکی قیمت 3500 تومان صعود کرد، اما در معاملات امروز با برخورد قیمت دلار به سطح روانی 3500 تومان و اظهارات رئیس بانک مرکزی مبنی بر عدم کشش بازار برای افزایش نرخ ارز به دلیل تخلیه حباب های قبلی موجود و افزایش عرضه در آینده با اجرای توافق هسته ای و بوجود آمدن جو انتظاری در میان معامله گران غیر رسمی برای مشخص شدن روند واقعی قیمت ها و تشکیل کف قیمتی محکم برای افزایش دوباره قیمت ها با فروکش کردن هیجانات، موجب ترس واحتیاط برای خرید دلار در قیمت های بالاتر و توقف روند افزایشی قیمت ها و تعدیل قیمت دلار در بازار ارز شد.

 

 

  1.  بازار اونس جهانی :

درحالی که تمام نگاه ها به سمت نتیجه جلسه بانک مرکزی آمریکا و سخنرانی خانم یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا به عنوان مهم ترین عامل تاثیرگذار در کوتاه مدت در روز پنجشنبه است، نگرانی ها از احتمال افزایش نرخ بهره موجب باقی ماندن اونس طلا در پایین ترین سطح در یک ماه گذشته و تشدید فضای انتظاری برای مشخص شدن روند آتی شده است.

بانک مرکزی آمریکا که پیش تر افزایش نرخ بهره در آمریکا را منوط به انتشار داده های بهتر اقتصادی و افزایش نرخ تورم به 2 درصد در آمریکا کرده است و خانم جانت یلن رئیس بانک مرکزی نیز در سخنرانی های گذشته خود نسبت به افزایش نرخ بهره تا پایان سال تاکیدکرده است، اما با کند شدن آهنگ رشد اقتصادی در جهان به رهبری چین موجب افزایش گمانه زنی ها نسبت به تاخیر در زمان افزایش بهره در آمریکا و ریسک گریزی و احتیاط سرمایه گذاران بازار های مالی جهان در آستانه این نشست شده است. انتظار می رود تا روز پنج شنبه اونس طلای جهانی در نوسانات خنثی قرارداشته باشد.

با توجه به اینکه کمیته آزاد فدرال رزرو علاوه برنشست این هفته دو نشست دیگر نیز تا پایان سال در ماه های اکتبر و دسامبر خواهد داشت این بدان معناست  اگر افزایش نرخ بهره در این جلسه اتفاق نیفتد، سایه افزایش نرخ بهره و فشار های نزولی هم چنان بر سر اونس باقی خواهد ماند.

سه شنبه 24 شهریور 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد