گزارش روزانه قرارداد ¬های آتی سکه دوشنبه 23 شهریور 1394

دو شنبه 23 شهریور 1394   سرویس

گزارش روزانه قرارداد ­های آتی سکه دوشنبه 23 شهریور 1394

  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه امروز با کاهش قیمت اونس طلای جهانی با کاهش جزئی مواجه شدند. معاملات بازار آتی سکه هم چنان بدون توجه به نوسانات قیمت دلار به دلیل خوش بینی به اجرای توافق هسته ای و کاهش قیمت ها در آینده و با تاثیرپذیری از قیمت های اونس طلای جهانی در جریان است.

با توجه به تاثیر پذیری بیشتر قیمت های آتی سکه از نوسانات قیمت اونس طلای جهانی و وضعیت انتظاری در اونس طلا به دلیل در پیش بودن نشست مهم و تاثیرگذار بانک مرکزی آمریکا در مورد نرخ بهره موجب ریسک گریزی معامله گران بازار آتی و کاهش تعداد مشتریان فعال و حجم معاملات شد. 

  1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 910500 تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 1500 تومان کاهش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 463، 255 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 23 هزار تومان رسید. ( با احتساب دلار 2420 تومانی و اونس 1104 دلاری)

 

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با افزایش 22 تومانی نسبت به روز قبل به 3420  تومان رسید، این درحالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3493 تومان در نوسان بود.

درحالی که هم چنان افت شدید قیمت های  جهانی نفت و مواد صنعتی و وارد شدن تقاضای واقعی پس از توافق هسته­ای و افزایش قیمت دلار در کشورهای همسایه (تقاضای آربیتراژی) و تقاضا برای سفرهای زیارتی و تفریحی موجب تشدید انتظارات صعودی و افزایش تقاضا از سوی معامله گران غیررسمی در بازار آزاد(تقاضای سفته بازی) و عدم عرضه ارز توسط شرکت های بزرگ شده است و صرافی بانک ها تنها عرضه کننده دلار در بازار ارز برای کنترل نوسانات بازار است که با توجه به حجم عرضه های محدود و پایین وعدم پاسخگویی به تمام تقاضاهای وارد شده، موجب کاهش کارآیی صرافی بانک ها و افزایش اختلاف میان قیمت اعلامی از سوی صرافی بانک ها و قیمت های بازار آزاد و افزایش شور و نشاط دلالان بازار برای خرید دلار شده است.

انتظار می­رود دولت در کوتاه مدت برای گذر از تقاضای فصلی ایجاد شده با متنوع کردن کانال های عرضه برای جلوگیری  از موج های هیجانی و کاهش بروکراسی برای فروش ارز توسط صرافی بانک ها از هیجانات کاذب و ایجاد رانت برای عده­ای خاص برای استفاده از فاصله قیمتی ایجاد شده اقدامات لازم را انجام داده و با اجرای سیاست های مناسب و مدیریت عرضه موجب برگشت اعتماد و آرامش به بازار ارز و خارج شدن  تقاضای سفته بازانه از بازار ارز شود.

با توجه به اینکه قمست اعظم تقاضای وارد شده به بازار ارز مربوط به تقاضای واقعی پس از توافق هسته­ای بوده است که با وارد شدن تقاضای فصلی برای سفرهای زیارتی و تفریحی باعث تشدید تقاضا و تحت فشار قرار گرفتن عرضه از سوی صرافی بانک ها در پاسخگویی به این حجم تقاضاها شده است.

امروز آقای سیف رئیس بانک مرکزی در سخنانی اعلام کرد که به دلیل تخلیه حباب‌های قبلی موجود در نرخ ارز، این بازار کشش افزایش نرخ را ندارد. ثبات فضای اقتصاد کلان و مشخص بودن راهبردها و رویکردهای دولت در ایجاد این آرامش در بازار ارز نقش مهمی داشته است.

 
  1. بازار اونس جهانی :

با باقی ماندن ابهام و تردید درمورد نتایج نشست هفته جاری بانک مرکزی آمریکا موجب تشدید فضای انتظاری در بازارهای مالی جهان شده است.

خبری که در حال حاضر بیشتر در بازار مطرح است انتظار معامله گران برای اعلام نتیجه نشست بانک مرکزی آمریکا در روز پنج شنبه است. با توجه به وجود دیدگاه ها و چشم اندازهای متفاوت در میان اعضاء کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا بر میزان عدم قطعیت در مورد افزایش نرخ بهره در ماه جاری افزوده و موجب افزایش ریسک گریزی معامله گران بازارهای جهانی با نزدیک شدن به زمان اعلان نتیجه این نشست شده است.

امرورز در نبود خبرهای مهم و تاثیرگذار در تقویم اقتصاد جهانی در معاملات بازارهای جهانی و جو انتظاری بر ای اعلام تصمیم بانک مرکزی آمریکا، اونس طلا در روندی آرام و خنثی قرارداشت.

 

دو شنبه 23 شهریور 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد