گزارش روزانه قرارداد ¬های آتی سکه یکشنبه 22 شهریور 1394

یک شنبه 22 شهریور 1394   سرویس

گزارش روزانه قرارداد ­های آتی سکه یکشنبه 22 شهریور 1394

  1.  بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه امروز درحالی که بازارهای جهانی تعطیل بودند با ادامه روند افزایش تدریجی قیمت دلار در بازار ارز با اندکی افزایش مواجه شدند.

تحولات امروز بازار آتی سکه تحت الشعاع بازگشایی سررسید اردیبهشت ماه سال 1395و جابجایی قراردادهای باز توسط معامله گران از سررسیدهای نزدیک تر به این سررسید بود که موجب افزایش حجم معاملات در معاملات امروز شد.

  1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 913 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته دو هزارتومان افزایش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 465 ، 255 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 29 هزار تومان رسید. ( با احتساب دلار 3398 تومانی و اونس 1106 دلاری)

 

  1.  بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با افزایش 8 تومانی نسبت به روز قبل به 3398 تومان رسید، این درحالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3470 تومان در نوسان بود.

درحالیکه امروز قیمت دلار در بازار آزاد در ابتدا مشابه روزهای گذشته در روند افزایش تدریجی خود قرار داشت و صرافی بانک ها نیز هم چنان به عرضه های محدود وکم  خود از قیمت های بالا به قیمت های پایین تر در راستای جلوگیری از جهش های ناگهانی و شوک های قیمتی می پرداختند، اما در ادامه با شایعه امنیتی شدن بازار ارز و کمرنگ شدن تقاضای آربیترازی موجب افت تقاضا و پایین آمدن انگیزه برای خرید از سوی معامله گران غیر رسمی (تقاضای سفته بازی) و کاهش قیمت دلار در بازار غیر رسمی شد.

 همانطور که در روزهای گذشته اعلام شد با افزایش انتظارات صعودی در کنار اصرار و پافشاری صرافی بانک ها به حفظ قیمت دلار در زیر قیمت 3400 تومان موجب افزایش فاصله قیمتی میان قیمت های اعلامی از سوی صرافی بانک ها و قیمت های بازار آزاد و باعث افزایش تقاضای سفته بازانه و ورود نوسان گیران و تقویت نظریه قدیمی دستکاری نرخ ارز توسط دولت برای تامین منابع برای پرداخت یارانه نقدی به دلیل کسری بودجه شده است. همچنین این اختلاف قیمتی که بعضاً تا 70 تومان نیز می رسد باعث بوجود آمدن رانت 7 میلیون تومانی در هر بسته 100 هزارتایی برای خریداران دلار بانکی با توجه به عرضه های محدود صرافی بانک ها شده است.

 

 

  1.  بازار اونس جهانی :

قیمت اونس طلای جهانی در هفته گذشته در میان عدم قطعیت در مورد زمان افزایش نرخ بهره در آمریکا قبل از نشست فدرال رزرو آمریکا در هفته جاری برای دومین هفته متوالی با کاهش مواجه شد.

گمانه ‌زنی ها  در خصوص زمان افزایش نرخ بهره آمریکا به یک موضوع جدی در مباحث کارشناسان و سرمایه گذاران اقتصادی بازارهای مالی جهان در ماه‌های اخیر تبدیل شده است. بسیاری تحلیلگران اعتقاد دارند ترس از کندی رشد اقتصادی جهان به رهبری چین و بی ثبات شدن بازارهای مالی جهان موجب تعویق افزایش نرخ بهره در جلسه هفته جاری توسط فدرال رزرو خواهد شد.

اونس طلای جهانی در 24 جولای امسال با افزایش گمانه زنی ها نسبت به افزایش نرخ بهره در آمریکا برای اولین بار از سال 2006 به قیمت 1072 دلار کاهش یافت که کمترین میزان در 5.5 سال اخیر بود.

در مهم رویدادهای مهم اقتصادی امروز نیز میزان سرمایه گذاری در دارایی های ثابت در چین کندترین رشد خود در 15 سال اخیر را تجربه کرد و موجب افزایش تردید ها نست به تلاش های اخیر دولت چین برای احیاء اقتصاد در این کشور شد.

وزارت دارایی چین اخیراً برای مقابله به کندی رشد اقتصادی از اقدامات و محرک های پولی قوی تر خبر داده بود علاوه بر این بانک مرکزی چین پنج بار از ماه نوامبر تاکنون نرخ بهره را کاهش داده و نرخ ذخیره قانونی بانک ها برای دادن وام های بیشتر را کاهش داده و میلیاردها دلار به بازار سهام تزریق کرده است.

یک شنبه 22 شهریور 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد