٧ میلیون سود خالص عایدی خریداران دلار بانکی

یک شنبه 22 شهریور 1394   سرویس

دولتی‌ها تلویحا «عموبانکی» را تأیید کردند 

 

«عمو بانکی»ها گویا بسیار صاحب‌نفوذند و البته موردتأیید دولت، افرادی که در قالب فعال اقتصادی وارد بازار شده و نرخ سوم دلار را تعیین میکنند، اما این روزها تنها به اعلام این خبر اکتفا کرده و دست از عرضه برداشتهاند. به نظر میرسد این عمل چندان هم بدون‌فکر نیست. همین چند روز گذشته بود که فهرستی از دغدغههای معاون اول رئیسجمهور از سوی یکی از سایتهای خبری منتشر و در آن شاهکلیدهای کلام اسحاق جهانگیری مطرح شد. در این فهرست به وجود حرف و حدیث در نرخ بازار ارز و گذرنکردن قیمت دلار از سه‌هزارو ٤٠٠ تومان هم سخن به میان آمده بود. هر فعال اقتصادی میداند که در بازار آزاد ارز، دلار در چه احوالی است. دلاری که در آخرین تغییرات قیمتی حوالی سه‌هزار و ٤٦٠ تومان میچرخد همان دلار آزادی است که دولت گویا از وجود آن بیخبر است، اما در این میان آخرین رقمی که از دلار دولتی از سوی عموبانکیها اعلام شده همان رقم سه‌هزار و ٣٨٥ تومان است که البته از سه‌هزار و ٤٠٠ تومان عبور نکرده است!

 نرخ ارز در بازار دستکاری می‌‌شود!

 حالا هم رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران از دستکاری نرخ ارز در بازار سخن میگوید و نسبت به تبعات این اقدام هشدار میدهد. مسعود خوانساری در گفت‌وگوی خود با «مهر» با اشاره به دخالت دولت در بازار ارز، تأکید کرد: قیمت ارز اکنون در بازار دستکاری می‌شود و این بازار نیست که قیمت ارز را تعیین می‌کند؛ در نتیجه میان ارز آزاد و مبادله‌ای فاصله‌ای بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان به‌وجود میآید و بنابراین با توجه به منابع محدود ارز مبادله‌ای، دولت باید این منابع محدود را میان متقاضیان این ارز ارزان توزیع کند و از اینجا، مسئله صدور مجوز برای واردات آغاز میشود. بنابراین اینکه چه افرادی میتوانند کالا وارد کنند و چه افرادی نمیتوانند این کار را انجام دهند، بحث‌برانگیز می‌شود

 ٧٠ تومان تفاوت قیمت دلار بانکی و آزاد

 بازار دلار هم همچنان درگیر دو نرخ پارسیانی و آزاد است. درحالیکه ارز ابتدای روز گذشته در نرخ سه هزار و ٤٤٣ تومان گشایش یافت، در اواسط روز به سه هزار و ٤٦٠ تومان صعود کرد و دوباره راه سراشیبی را در پیش گرفت. البته این روند تا انتهای بازار نقدی تداوم نداشت و دلار دوباره سر جای بالاترین قیمت خود یعنی سه‌هزار و ٤٦٠ تومان نشست. مصطفی قدرتی، معاملهگر بازار طلا و ارز، با بیان این مطلب به «شرق» گفت: این معاملات تا پاسی از شب در گروههای تلگرامی هم ادامه دارد و باید دید آخرین رقم در چه نرخی آرام میشود و فردا چه در انتظار آن خواهد بود. قدرتی میافزاید: پارسیانیها اما همچنان روی نرخ زیر سه هزار و ٤٠٠ تومان اصرار دارند و آخرین رقم اعلام‌شده از سوی آنها همان سه هزار و ٣٩٠ تومان است که ٧٠ تومان تفاوت قیمت آن با دلار آزاد است.

 به گفته وی، اگر کسی بتواند دلار بانکی بخرد و این‌روزها بفروشد، در هر بسته صدتایی عرضه‌شده، هفت میلیون سود خواهد کرد و باید دید چه کسانی میتوانند از این رانت بهره‎‎مند شوند، اما آنچه به گوش میرسد عرضه بسیار پایین از سوی عموبانکیها در این روزهای انتهایی تابستان است. او همچنین به افزایش ارزش یورو در برابر دلار نیز اشاره کرد که نرخ یورو را در بازار آزاد با افزایش روبه‌رو کرده و به سه‌هزار و ٣٩٠تومان افزایش داده است. این معاملهگر طلا و ارز با اشاره به کاهش حباب سکه هم میگوید: طلا و سکه روز آرامی را با نوسان دو‌هزار‌تومانی تجربه کردند. به‌این‌ترتیب حباب سکه به هشت‌هزار تومان کاهش یافت. نرخ سکه در پایینترین رقم خود ٩٠٩هزار و ٥٠٠ تومان معامله شد و در بالاترین نرخ خود به ٩١٢هزار و ٥٠٠تومان رسید و آخرین نرخ آن نیز روی ٩١٠هزار و ٥٠٠ تومان آرام گرفت. قیمت اونس جهانی نیز روی هزار و ١٠٨دلار و ٧٠٠ سنت بسته شد و بازار طلای جهانی به‌این‌ترتیب به استقبال تعطیلی دوروزه خود رفت.

 بورس دستخوش اخبار سیاسی

 شاخص بورس تهران در پایان معاملات دیروز با ١٨ واحد رشد به مرز ٦٣هزارو ٤٨٦ واحد رسید. بیشترین تأثیر مثبت بر شاخص کل را نیز شبندر، وبملت و شبهرن داشتند. همچنین ارزش کل معاملات هم به ٢١٧ میلیارد تومان رسید. مصطفی خسروشاهی، تحلیلگر بازار سرمایه با بیان این مطلب به «شرق» گفت: معاملات روز گذشته دستخوش اخبار سیاسی درمورد بیانیه برجام بود و به این خاطر فعالان بازار سرمایه برای هفته جاری روند مثبتی را پیشبینی میکنند. دیروز شاهد خبری مبنی تصویب نرخ خوراک مجتمع‌های پتروشیمی بودیم که طبق گفته معاون وزیر نفت همان ١٣ سنت تصویب شد. بر این اساس آیین‌نامه خوراک گاز پتروشیمی‌های فعال در کشور ١٣ سنت و نرخ سوخت به ازای هر مترمکعب ٣ تا ٤ سنت خواهد بود. خسروشاهی افزود: همچنین به نقل از قالیباف اصل، مدیرعامل بورس تهران، نمادهای معاملاتی بسته‌شده با مجوز سازمان بورس بازگشایی خواهند شد. همچنین از ابتدای امسال تاکنون ٢٠ هیأت سرمایهگذار خارجی از بورس تهران بازدید کردهاند و آماده ورود به بازار سرمایه تهران هستند که امید است با ورود سرمایهگذاران خارجی به بازار بورس، شاهد رشد و سروسامان‌گرفتن بازار باشیم. البته نظارت و کمک مسئولان در این رابطه نقش بسزایی ایفا خواهد‌کرد.

یک شنبه 22 شهریور 1394
شرقنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد