مجلس نمایندگان آمریکا با «برجام» مخالفت کرد

شنبه 21 شهریور 1394   سرویس

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در دست جمهوریخواهان است، با انجام رای گیری درباره «برجام» با برنامه جامع اقدام مشترک مخالفت کرد.

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مجلس نمایندگان امریکا طبق انتظار و با توجه به اکثریت جمهوریخواه آن با برجام مخالفت کرد.

 

در رای گیری در  مجلس نمایندگان آمریکا درباره برجام، 269 نماینده رای مخالف،‌162 رای موافق و 1 رای ممتنع دادند.

 

پس از آنکه دموکرات های سنا مانع از تصویب رای‌گیری درباره مخالفت با برجام در این مجلس شدند، این بار جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان به برجام رای منفی دادند؛ رایی که هرچند با توجه به اکثریت جمهوریخواهان قابل پیش‌بینی بود، اما با توجه به شمار مخالفان دموکرات، باقی ماندن حق وتوی اوباما و همچنین نتیجه رای سنا، جمهوریخواهان قادر به جلوگیری از اجرای برجام نیستند.

 

برای حفظ حق وتوی رئیس‌جمهوری آمریکا درباره مصوبه و قطعنامه در مجلس نمایندگان این کشور 146 رای(یک سوم آرا) مورد نیاز است که دموکرات ها توانستند به این حد نصاب برسند و حتی فراتر از آن رفتند.

 

اگر چه مجلس نمایندگان آمریکا برجام را به تصویب نرسانده است ، اما رای این مجلس باید توسط رای سنا تکمیل شود.

 

خبرهایی که این روزها از سنا می‌رسد، حاکیست، کار برجام در سنا حتی به رای‌گیری هم نمی‌رسد و این توافق بدون رد یا تصویب کنگره، روی میز رئیس‌جمهوری آمریکا برای امضا قرار خواهد گرفت.

 

حامیان دموکرات برجام در سنا، 42 نفر هستند و بیش از دو پنجم اعضای این نهاد را تشکیل می‌دهند. این موضوع به آنها فرصت می‌دهد که با اطاله بررسی، اجازه رای‌گیری درباره برجام را ندهند.

 

طرح جمهوری‌خواهان در سنا برای ختم بررسی برجام و رای‌گیری درباره  آن، دیشب ناکام ماند، هرچند که به نظر می‌رسد جمهوریخواهان سنا بار دیگر در این مسیر تلاش کنند و برجام را دوباره به رای بگذارند.

شنبه 21 شهریور 1394
خبرگزاری فارسنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد