ایران قیمت نفت خام سبک خود را برای مشتریان آسیایی کاهش داد

شنبه 21 شهریور 1394   سرویس

خبرگزاری رویتز به نقل از برخی منابع از کاهش قیمت رسمی فروش نفت خام سبک ایران برای تحویل به مشتریان آسیایی در ماه اکتبر خبر داد، در همین حال عربستان هفته گذشته نیز قیمت نفت خام سبک عربی خود را برای تحویل به خریداران آسیایی در ماه اکتبر کاهش داده است.

 ایران قیمت نفت خام سبک خود را برای مشتریان آسیایی کاهش داد

 


خبرگزاری رویترز از سنگاپور/ توکیو، ایران برای بازیابی سهم خود از بازار و تشویق مشتریان آسیایی برای خرید نفت بیشتر از این کشور قیمت نفت خود را به پایین ترین رقم در سه سال گذشته رساند.


این کاهش قیمت تنها یکی از اقدام های ایران برای افزایش تولید و بازیابی سهم از دست رفته خود از بازار پس از افت صادرات این کشور به دلیل تحریم های غرب است.


خریداران آسیایی در حالی که بازار با مازاد عرضه روبروست خواهان قیمتهای پایین تر هستند، به طوری که مازاد عرضه در بازار نفت با وجود خوش بینی های پدید آمده از حصول توافق جامع هسته ای تهران و کشورهای گروه ١+٥ و انتظار برای لغو تحریم ها، شرایط را برای ایران دشوار ساخته است.


براساس گزارش رویترز به استناد داده های بارگیری محموله های نفتی، فروش نفت خام ایران در ماه سپتامبر به پایین ترین سطح خود در ٦ ماه گذشته می رسد.


یکی از مدیران پالایشگاهی در شمال آسیا گفت: این پالایشگاه برای خرید نفت در سال آینده در حال گفتگو با شرکت ملی نفت ایران است، اما قیمتهای نفت خام ایران غیررقابتی بوده است.


دو منبع مطلع از این مضوع روز پنجشنبه (١٩ شهریورماه) اعلام کردند که ایران قیمت رسمی فروش نفت خام سبک خود را برای تجویل در ماه اکتبر ٢٥ سنت بالاتر از شاخص عمان/دوبی قیمت گذاری کرده است که نسبت به ماه پیش ٣٥ سنت کاهش نشان می دهد.


براساس آمارهای رویترز، با این قیمت گذاری، قیمت رسمی فروش نفت خام سبک ایران ١٥ سنت حق محبوبیت (premium) نسبت به نفت خام سبک عربی عربستان در سه ماه چهارم امسال خواهد بود که پایین ترین رقم سه ماهه از سه ماه پایانی سال ٢٠١٢ تاکنون به شمار می رود.


ایران قیمت های رسمی فروش نفت خام خود را هر سه ماه یکبار و پس از مذاکره با مشتریانش اعلام می کند.


ایران و دیگر کشورهای عضو اوپک از جمله کویت و عراق، در رقابت برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار مشوقهایی نظیر اعتبارهای طولانی تر و تحویل مجانی نفت به اضافه کاهش قیمت برای افزایش فروش خود به مشتریان پیشنهاد کرده اند.


در همین حال، شبکه خبری بلومبرگ پنجشنبه هفته گذشته (١٢ شهریور ماه)،اعلام کرده بود که عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت جهان، قیمت محموله های صادراتی نفت خام خود را برای مشتریان خود در ایالات متحده آمریکا و کشورهای شمال غرب اروپا برای تحویل در ماه اکتبر کاهش می دهد.


شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو تاکنون قیمت محموله های خود را برای مشتریان آمریکایی ٥٥ تا ٦٠ سنت برای هر بشکه نفت خام نوع متوسط و سبک کاهش داده است.


سعودی آرامکو همچنین قیمت رسمی فروش نفت خام خود را برای تحویل به مشتریان آسیایی و اروپای شمال غربی نیز کاهش داده است.


قیمت رسمی فروش نفت خام عربستان به طور معمول حدود پنجم هر ماه میلادی منتشر می شود و بر قیمت نفت خام ایران، کویت و عراق، حدود بیش از ١٢ میلیون بشکه نفت موجود در بازار آسیا تاثیر می گذارد.


شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو عربستان قیمت نفت خود را بر اساس پیشنهادهای مشتریان و پس از محاسبه تغییرها در ارزش نفت خود در ماه پیش از آن بر مبنای بازده و قیمت فرآورده های نفتی تعیین می کند.

شنبه 21 شهریور 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد