گزارش روزانه قرارداد ¬های آتی سکه چهارشنبه 18 شهریور 1394

چهار شنبه 18 شهریور 1394   سرویس

گزارش روزانه قرارداد ­های آتی سکه چهارشنبه 18 شهریور 1394

  1. بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه امروز  با کاهش قیمت اونس طلای جهانی و ثبات قیمت دلار در بازار ارز با کاهش مواجه شدند.

تشدید فضای انتظاری در بازار آتی سکه با باقی ماندن قیمت اونس طلای جهانی در روندی آرام و خنثی و محدود شدن دامنه نوسان قیمت دلار در بازار ارز موجب افزایش ابهام و سردرگمی معامله گران برای پیش بینی قیمت های آتی و کاهش حجم معاملات شده است. زیرا همانطور که قبلا هم اشاره شده بود بازار آتی سکه بیشتردارای ماهیت معامله گری بوده و اکثر معامله گران آن را نوسان گیران روزانه تشکیل می دهند ، لذا با کاهش دایره نوسانات در بازارهای تاثیر گذار باعث کاهش انگیزه معامله گران برای ورود به بازار و افت حجم معاملات می شود.

درمعاملات امروز از تعداد قرادادهای باز نیز کاسته شد که نشان از کاهش روحیه خرید و خروج نوسان گیران روزانه با ادامه روند انتظاری در بازار آتی سکه داشت.

در مهم ترین خبرهای مربوط به بازار آتی سکه بنا بر اعلام بورس کالا قرارداد آتی سکه طلا، تحویل اردیبهشت ماه 1395 از روز یک شنبه هفته آینده راه اندازی شده و قابل معامله خواهد بود.

  1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 914 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 5 هزار تومان کاهش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 468 ، 258 و 171 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 28 هزار تومان رسید.( با احتساب دلار 3385 تومانی و اونس 1112 دلاری )

 

  1. بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با افزایش 2 تومانی به روز قبل به 3385 تومان رسید، این درحالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3435 تومان در نوسان بود.

اصرار و پافشاری صرافی بانک ها برای کاهش قیمت دلار به زیر سطح روانی 3400 تومان برای کاستن از هیجانات خرید و کاهش دامنه نوسان و کندتر کردن روند افزایش قیمت دلار در بازار ارز درمقابل معامله گران غیر رسمی بازار که به دنبال محکم کردن سطح قیمت 3400 تومان به عنوان پایه وحمایت جدید برای فراهم شدن  زمینه افزایش بیشتر قیمت ها در آینده باعث کشمکش و تقابل قیمتی میان صرافی بانک ها و معامله گران غیر رسمی دربازار ارز شده است.

رشد قیمت دلار به بالای 3400 تومان در بازار آزاد و کاهش اختلاف قیمت میان بازارهای داخل وکشورهای همسایه (کاهش تقاضای آربیتراژی) درکنار عرضه های سنگین صرافی بانک ها وخوش بینی به تصویب طرح برجام با افزایش تعداد حامیان توافق هسته ای در کنگره آمریکا موجب احتیاط و کاهش انگیزه برای خرید قیمت دلار برای فروش در قیمت های بالا (کاهش تقاضای سفته بازی) از سوی معامله گران غیر رسمی در بازار ارز شده است.

 

 

  1. بازار اونس جهانی :

با بازگشت ثبات نسبی به بازارهای سهام و وضعیت انتظاری برای برگزاری نشست کمیته سیاست گذاری فدرال رزرو ، قیمت اونس طلا هم چنان در نزدیکی پایین ترین سطح در طی سه هفته گذشته خود قرارگرفته است و انتظارمی رود تا زمان تصمیم بانک مرکزی آمریکا (FOMC) درهفته آینده، معاملات در روندی آرام پیش رفته و قیمت اونس طلا در روند خنثی باقی بماند، چراکه سرمایه‌گذاران بین‌المللی منتظر روشن شدن تصمیم فدرال رزرو درخصوص سیاست‌های پولی و نرخ بهره هستند.

در حالی که تاخیر وعدم قطعیت در افزایش نرخ‌ بهره درنشست هفته بعد فدرال رزرو  در کوتاه‌مدت به نفع قیمت طلا تمام خواهد شد، اما محتمل بودن افزایش نرخ‌ بهره آمریکا تا پایان سال همچنان مهم‌ترین عامل فشار روی طلا و موجب باقی ماندن ابهام در روندآینده اونس تا پایان سال خواهد بود.

باتوجه به همبستگی مثبت میان قیمت های نفت خام و اونس طلا ، انتظار می رود پس از افت شدید قیمت های جهانی نفت خام ، در ماه های آینده احتمالاً پس از افزایش نرخ بهره در آمریکا شاهد برگشت روند و قرارگرفتن  قیمت ها در مسیر صعودی باشیم.

هر چند عواملی همچون تولید بالای نفت توسط عربستان ، وارد شدن نفت ایران به بازارهای مصرف کاهش تقاضا برای نفت به علت افت رشد اقتصادی در جهان مخصوصاً چین و افزایش تولید نفت شیل در آمریکا ، افزایش شاخص ارزش دلار ، افزایش تقاضا برای انرژی های تجدید پذیر در جهان و سیاست خارجی آمریکا با همکاری عربستان در پایین آوردن قیمت نفت برای تحت فشار قراردادن دولت های ایران ورسیه موجب باقی ماندن فضای خرسی و نزولی در روند نفت خام شده است، اما با توجه به نیاز جهان به انرژی های فسیلی برای حمل ونقل و تولید در کنار ورشکستگی شرکت های بزرگ نفتی از جمله شرکت نفتی شل می توان گفت قیمت های نفت در سطوح کف قیمتی خود و از دید تکنیکالی در منطقه اشباع فروش  قرارگرفته و به احتمال زیاد حرکت بعدی آنها صعود به قیمت های بالا خواهد بود.

با برگشت ثبات به بازارهای سهام و افزایش شاخص ارزش دلار به دلیل ادامه سیاست های محرک پولی در ژاپن وچین واروپا ، قیمت اونس طلای جهان امروز با کاهش مواجه شد.

سهام ترکیبی شانگهای چین پس از سخنان وزیردارایی این کشور مبنی از انجام یک سری اقدامات تازه برای تحریک رشد اقتصادی با افزایش 2.3 درصدی مواجه شد و قیمت سهام در ژاپن نیز بعداز اعلام آقای آبه رئیس جمهور این کشور به کاهش مالیات شرکت ها به میزان 7.7 درصد افزایش یافت.

چهار شنبه 18 شهریور 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد