گزارش روزانه قرارداد¬های آتی سکه سه شنبه 17 شهریور 1394

سه شنبه 17 شهریور 1394   سرویس

زارش روزانه قرارداد ­های آتی سکه  سه شنبه 17 شهریور 1394

  1. بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه امروز  با افزایش قیمت سکه نقدی و ثبات نسبی قیمت دلار و سکون قیمت اونس طلای جهانی با اندکی افزایش مواجه شدند.

باقی ماندن فضای انتظاری در اونس طلای جهان  به علت جلسه بانک مرکزی فدرال رزرو در هفته آینده و عدم توجه بازار آتی سکه به نوسانات قیمت دلار در بازار ارز با خوش بینی به تصویب طرح برجام در کنگره آمریکا واجرای توافق هسته ای موجب افت نوسانات قیمتی و کاهش حجم معاملات امروز بازار آتی سکه شد.

خارج شدن بازار قراردادهای آتی سکه از حالت نرمال به علت  از بین رفتن و منفی شدن فاصله قیمتی(اسپرد) میان قیمت های آتی و سکه نقدی و میان سررسیدهای قراردادهای آتی سکه (این فواصل برمبنای بهره بدون ریسک و انتظارات فعالان آتی از قیمت های آینده ایجادمی شوند) درکنار بالا بودن وجه تضمین (مارجین) برای هر قرارداد آتی سکه باعث حرکت بازار آتی سکه از حالت معامله گری به سمت سرمایه گذاری بلند مدت و کاهش انگیزه معامله گران روزانه آتی سکه برای ورود و انجام معامله در این بازار شده است.

  1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 919 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 3500 تومان افزایش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 470 ، 260 و 171 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 26 هزار تومان رسید.( با احتساب دلار 3383 تومانی و اونس 1121 دلاری )

 

  1. بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با کاهش 6 تومانی به روز قبل به 3383 تومان رسید، این درحالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد تا 3440 تومان در نوسان بود.

بنا بر اعلام رویترز میزان فروش نفت ایران در ماه سپتامبر در آستانه ثبت کمترین رقم در 6 ماه گذشته قرار داشته و نسبت به ماه آگوست 22 درصد کاهش خواهد یافت.

 و درخبری دیگر درحالی که نرخ ارز در بازار آزاد طی روزهای اخیر مدار صعودی را پیش گرفته و رکوردهای تازه ای را به ثبت رسانده است، وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: نوسانات بازار ارز کوتاه مدت است.

سقوط شدید قیمت های جهانی نفت خام و کالاهای صنعتی در ماه های گذشته وکاهش درآمدهای ارزی و کسری بودجه دولت و وارد شدن سیل تقاضای ارز برای واردات پس از حصول توافق هسته ای درکنار تقاضای فصلی برای سفرهای زیارتی و تفریحی، احتمال افت نرخ دلار در بازار ارز را کاهش داده است.

در بازار ارز هم چنان شاهد عرضه های سنگین صرافی بانک ها برای کاهش هیجانات وکند کردن روند افزایشی نسبت به حساسیت های ایجاد شده به  افزایش قیمت دلار به بالای 3400 تومان (به عنوان بیشترین قیمت دلار در سال 94 ) و اصرار  برای پایین آوردن قیمت به پایین قیمت 3400 تومان درمقطع کنونی درجهت کاهش بار روانی  و عادت کردن اذهان عمومی به نرخ های جدید هستیم.

جو انتظاری در بازار ارز برای تصویب طرح برجام در کنگره آمریکا در انتهای هفته بعد و ترس از عرضه های گسترده بانک ها و کاهش فاصله قیمت میان بازارداخل و منطقه سلیمانیه عراق با بالا رفتن قیمت ها ، باعث احتیاط وترس معامله گران نسبت به افزایش قیمت دلار در بازار ارز شده است.

 

  1. بازار اونس جهانی :

اونس طلا در معاملات امروز به دلیل جو انتظاری برای تصمیم بانک مرکزی آمریکا (FOMC) درخصوص نرخ بهره و نبود خبرهای مهم در تقویم اقتصادی بازارهای مالی جهان در روندی خنثی میان سطوح حمایت ومقاومت خود در نوسان بود.درحالی که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو درنشست سپتامبر تا حدزیادی کاهش یافته است اما بالابودن احتمال افزایش نرخ بهره تا پایان سال میلادی هم چنان موجب فشارهای نزولی بر اونس طلا شده است.

در مهم ترین اخبار بازارهای جهانی امروز تراز تجاری چین در ماه گذشته میلادی (اوت) با افزایش مواجه شد این درحالی که بود اطلاعات گمرک چین نشان از کاهش 5.5 صادرات و 13.8 درصدی واردات نسبت به سال گذشته داشت.

سقوط بازارهای سهام وافت ارزش یوان در ماه گذشته ، نگرانی در مورد ثبات در دومین اقتصاد بزرگ جهان را افزایش داده است ، اقتصاد دانان معتقدند روند کاهش رشد اقتصادی درچین تدریجی وبلندمدت خواهد بود. گزارش Goldman Sachs تخمین می زند که چین پس از آغاز بی نظمی ها از سه ماه قبل به منظور حمایت از بازار سهامش 1.5 تریلیون یوآن معادل 236 میلیارد دلار خرج کرده است.

سه شنبه 17 شهریور 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد