تداوم افزایش دلار در روزهای پر تقاضا

دو شنبه 16 شهریور 1394   سرویس

شاخص بازار ارز روند افزایشی خود را برای ماه شهریور نیز حفظ و هفت روز گذشته را با تقویت 30 تومانی به پایان رساند.

 

 

بهای دلار امروز نیز با افزایش مواجه شد تا سریال صعودی این اسکناس پشت سبز ادامه داشته باشد. امروز هر دلار آمریکا با 9 تومان رشد به 3432 تومان رسید.

 

با افزایش تقاضا در روز گذشته، معامله گران غیر رسمی سعی در افزایش دامنه ی نوسانات و هیجانی کردن قیمتها را داشتند. آنها معتقد بودند دلار کشش تقویت بها را دارد.

 

 

 

 اما تقویت سمت عرضه توسط صرافی بانکها، تحرکات بازار مدیدیت و دلار به رشد 8 تومانی تن در داد و این در شرایطی است که دلار هفته ی گذشته را با رشد 30 تومانی به پایان رساند.

 

بر اساس این گزارش، در روز شنبه ی گذشته کاهش تقاضا و افزایش قیمت نفت سبب شد تا دلار افت 13 تومانی را شاهد و بر بهای 3385 تومان قرار بگیرد. عرضه ی گسترده ی ارز توسط صرافی بانکها در روزهای پایانی هفته ی قبل و خارج نشدن ارز از بازار داخل به سمت کشورهای همسایه، میزان تقاضا را به شدت کاهش داد.

 

در این روز در کنار دلار، یورو و پوند نیز در مسیر کاهشی قرار گرفتند و با بهای 3810 و 5225 تومان در بازار معامله شدند.

 

بازگشت نفت به بالای مرز 40 دلار که اثر روانی بر بازار روز شنبه داشت، در روز یکشنبه با تخلیه شدن آن و کاهش عرضه، دلار افت روز گذشته را جبران و مجدداً بر بهای 3398 تومان قرار گرفت. البته رشد نسبی تقاضا و تحرکات معامله گران غیر رسمی نیز در رشد این ارز موثر بود.

 

در این روز یورو بعد از چند روز نوسانی و افت 80 تومانی روز گذشته، تحرک چندانی نداشت و به رشد 10 تومانی اکتفا کرد.

 

رشد تقاضا و خریدهای ارزی معامله گران غیر رسمی در ساعات پایانی روز یکشنبه و تداوم آن در دوشنبه سبب شد تا ارزش دلار تحت تأثیر این تحرکات با رشد همراه و برای دومین بار در سال جاری مجدداً از مرز 3400 تومان عبور کند. البته دلار تغییر قیمتی زیادی را شاهد نبود و علی رغم تلاش معامله گران غیر رسمی بر افزایش دامنه ی نوسانات و با حضور صرافی بانکها، دلار رشد 17 تومانی را شاهد بود.

 

در روز دوشنبه یورو و پوند نیز همپای دلار رشد قیمت را تجربه و در کنار دلار 3414 تومانی، بر بهای 3845 و 5250 تومان قرار گرفتند.

 

در چهارمین روز هفته دامنه ی نوسانات دلار کاهش و با تحرکات معامله گران غیر رسمی 6 تومان رشد را تجربه کرد و این در شرایطی است که این فعالان زمینه ی افزایش بیشتر قیمتها را فراهم کرده بودند و با خریدهای ارزی خود سعی در تقویت دلار داشتند که فعالیت آنها تحت تأثیر عرضه ی ارز قرار گرفت.

 

در روز سه شنبه رئیس کل بانک مرکزی از کاهش نوسان ها و افت 57.3 درصدی انحراف معیار دلار در 5 ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل خبر داد که این امر نشان دهنده ی افزایش سطح اطمینان در بازار ارزست.

 

وی همچنین به یکسان سازی نرخ ارز در آینده ی نزدیک اشاره کرد که بدور از شتابزدگی و با تکیه بر نظر کارشناسان محقق خواهد شد.

 

گزارش سایت طلا حاکیست، بعد از بازاری کم نوسان در روز سه شنبه، دامنه ی نوسانات دلار در روز چهارشنبه افزایش یافت. رشد تقاضا و خروج ارز به سمت کشورعراق سبب شد تا دلار در ساعات ابتدایی روز افزایش یابد. اما عرضه ی ارز توسط صرافی بانکها این روند را متوقف و با تغییر سیاست این فعالان سیر حرکتی دلار معکوس شد.

 

در روز چهارشنبه صرافی بانکها برای مهار نوسانات دلار و مدیریت هیجانات بازار نرخ فروش خود را در بعضی از مقاطع به نرخ معامله گران غیر رسمی نزدیک کرد که نتیجه ی آن افت دلار و کسب بهای 3418 تومانی بود.

 

فعالان غیر رسمی با استفاده از شکاف قیمتی در روزهای گذشته سعی در کسب سود و ایجاد نوسان در بازار داشتند که در این روز صرافی بانکها با تغییر تاکتیک خود و به جای مدیریت قیمت به مدیریت نوسانات پرداختند.

 

البته کاهش دلار در حالی است که برخی از معامله گران امید به افزایش دلار در روزهای آینده در سایه ی تقاضا دارند.

 

در این روز یورو افزایش و پوند کاهش 10 تومانی را شاهد بود و به بهای 3878 و 5220 تومان به فروش رسیدند.

 

روز پنج شنبه حجم معاملات اندک و دلار نوسان خاصی را تجربه نکرد و بر بهای 3415 تومان قرار گرفت.

 

گفتنی است، افزایش سفرهای تابستانی و اعزام حجاج دو تقاضای جدید بود که در شهریور ماه به روند افزایشی دلار کمک کرد و سبب شد تا دلار وارد مرز 3400 تومان بشود. البته صرافی بانکها تحرکات دلار را کنترل و بازار را از هیجانی شدن دور کردند.

 

اما در این میان برخی از فعالان معتقد هستند فشار تقاضا در حدی است که روند افزایشی دلار ادامه و صرافی بانکها توان مقابله با آن را ندارند.

دو شنبه 16 شهریور 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد