حرکت ناهمسوی طلا و نفت

یک شنبه 15 شهریور 1394   سرویس

برای دومین هفته متوالی رخ داد

 

حمایت سیگنال‌های «هسته»‌ای از بورس

دیروز، شاخص کل بورس تهران با رشد 221 واحدی (معادل 3/ 0درصد) مواجه شد. در این شرایط، افزایش تعداد حامیان توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا (38 نفر)، در کنار نزدیک شدن به پایان مهلت بررسی توافق هسته‌ای در کنگره، خوشبینی‌ها برای اجرایی شدن برجام را افزایش داده است. به این ترتیب، ‌نزدیک شدن به پایان ماراتن هسته‌ای و افزایش احتمال رفع تحریم‌های بین‌المللی واکنش نسبتا مثبت سهامداران به خصوص حقیقی‌ها را به دنبال داشته است. در این میان، رشد قیمت جهانی نفت و دیگر کالاها از کف قیمتی در هفته گذشته نیز به تشکیل این فضای مثبت کمک کرده است. با این حال، در پی ریزش‌های اخیر بورس تهران، در صورت رشد قیمتی می‌توان انتظار افزایش فشار فروش را داشت. همچنین، بازگشایی نمادهای متوقف می‌تواند مطابق ماه اخیر شوک‌هایی را به حرکت شاخص وارد کند.

 

 

 

موج تقاضا در بازار ارز

دیروز، هر دلار آمریکا با رشد 3 تومانی به قیمت 3398 تومان معامله شد. در حالی‌که در ابتدای معاملات، قیمت‌ها بالاتر از سطح 3400 تومان بود، اما بار دیگر عرضه از سوی صرافی بانک‌ها بار دیگر موجب افت قیمت به کمتر از سطح مزبور شد. پیش تر به فضای انتظاری در اقتصاد کشور پیش از رسیدن به توافق هسته‌ای اشاره شده بود که کاهش تقاضا افت قیمت دلار را به سطح 3200 تومان نیز رقم زد. در این شرایط، مطابق با انتظارات بازگشت تقاضای خفته ارز را پس از حصول توافق هسته‌ای شاهد هستیم. با وجود تقویت احتمال تایید برجام با افزایش تعداد موافقان توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا، برخلاف روند تاریخی (اثر منفی امیدواری برای گشایش‌های بین‌المللی بر قیمت دلار)، انتظار برای افت قیمت دلار کاهش یافته که این امر نیز بر افزایش تقاضا در این بازار تاکید دارد.

 

 

 

رشد حباب با خوش‌بینی به دلار

دیروز، هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی به قیمت 916 هزار تومان معامله شد. در این شرایط، اونس طلا با افت قیمتی نسبت به روز پنج‌شنبه مواجه شد، از سوی دیگر، دلار که در ساعاتی از معاملات در قیمت‌های بیشتر از 3400 تومان قرار داشت، بار دیگر، با فشار عرضه به قیمت‌های کمتر از سطح مزبور کاهش یافت. تکرار سناریوی

رفت‌و برگشت‌های قیمتی در بازار ارز باعث شده، در بازار سکه معامله‌گران کاهش قیمت‌ها را دور از انتظار بدانند. این موضوع باعث افزایش مقدار حباب سکه (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) شده است (اندازه حباب سکه 13 هزار تومان است). در این شرایط، نوسانات شدید قیمتی دلار دور از انتظار است. از سوی دیگر، طلای جهانی نیز وضعیت مبهمی را سپری می‌کند که در مجموع احتمال جهش قیمتی سکه را کاهش داده است.

 

 

 

نیروهای متضاد در «اونس»

در پایان معاملات هفتگی، هر اونس طلای جهانی با افت یک درصدی برای دومین هفته پیاپی کاهش یافت و به قیمت 8/ 1122 دلار معامله شد. پایان وقت جمعه در حالی بازار منتظر مهم‌ترین آمار اقتصادی آمریکا بود که میزان اشتغال‌زایی این کشور (177 هزار شغل جدید) کمتر از انتظارات بود. هرچند این عامل می‌توانست موجب رشد قیمت طلا شود، اما کاهش نرخ بیکاری به کمترین میزان در هفت سال و نیم گذشته (1/ 5 درصد) اجازه تحقق این امر را نداد. بنابراین، طلا در مجموع وضعیت باثباتی را سپری کرد. در این شرایط، بسیاری از کارشناسان معتقدند افزایش نرخ سود توسط فدرال رزرو در ماه سپتامبر احتمال بسیار پایینی دارد. این در حالی است که همچنان آمارهای اقتصادی مهمی از جمله تورم تا زمان نشست سپتامبر فدرال رزرو وجود دارند که می‌توانند این تصمیم را تحت تاثیر قرار دهند.

 

 

 

تداوم فشار قیمتی بر «تسه»ها

دیروز، اوراق تسهیلات مسکن اسفند 92 (تسه9212) با رشد 6/ 0 درصدی به قیمت 69 هزار و 880 تومان معامله شدند. این در حالی است که قیمت اوراق مزبور و دیگر سررسید‌ها در قیمت‌های کمتری نسبت به قیمت پایانی قرار داشت. افزایش 11 درصدی معاملات مسکن در مرداد نسبت به ماه قبل بر افزایش تقاضای مسکن در فصل تابستان تاکید دارد. با وجود جذب بخشی از سرمایه‌های متقاضی مسکن در محل صندوق سپرده یکم برای دریافت وام‌های جدید، افزایش تقاضا در فصل تابستان از قیمت «تسه»ها حمایت می‌کرد. در این شرایط، نزدیک شدن به پایان تابستان در کنار پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن از محل ارائه اوراق جدید فشار قیمتی بر اوراق فعلی را افزوده است. با این حال، روند نزولی سود وام مسکن با کاهش قیمت «تسه»ها به‌عنوان عاملی مهم برای جذابیت قیمت این اوراق ارزیابی می‌شود

 

 

 

رشد نفت برای دومین هفته متوالی

هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد هفتگی 8/ 1 درصدی به قیمت 05/ 46 دلار معامله شد و دومین هفته صعودی را به ثبت رساند. جمعه، آمار اشتغال‌زایی آمریکا کمتر از انتظارات کارشناسان بود، اما این موضوع با کاهش نرخ بیکاری آمریکا به 1/ 5 درصد تا حدودی خنثی شد، که در نتیجه سیگنال خاصی برای بازار نفت نداشت. در این شرایط، کاهش 13 موردی دکل‌های نفتی آمریکا (نخستین افت پس از 6 هفته رشد تعداد دکل‌ها) همچنان به نامناسب بودن قیمت فعلی نفت برای تولیدکنندگان شیل اشاره می‌کند (تضعیف سمت عرضه). باوجود رشد قیمت نفت در هفته اخیر اما چشم‌انداز ضعیف اقتصاد چین همچنان نگرانی‌هایی را از سمت تقاضای نفت به وجود آورده است. در این میان، هفته جاری آمارهایی از اقتصاد این کشور منتشر می‌شود که می‌تواند سیگنال‌هایی برای بازار نفت نیز در‌بر‌داشته باشد.

 

یک شنبه 15 شهریور 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد