سیف: جلوی تغییر نرخ دلار را گرفتن هنر نیست

یک شنبه 15 شهریور 1394   سرویس

رئیس کل بانک مرکزی از برخورد قاطع با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز سخن گفت و تاکید کرد: جلوی افزایش و کاهش قیمت دلار را گرفتن هنر نیست و باید اجازه دهیم بازار نسبت به نرخ ارز قضاوت کند.

 

 

ولی الله سیف در همایش سراسری مدیران و روسای مراکز حراست‌های کشور، نرخ تورم فعلی را حدود ۱۵.۵ درصد اعلام کرد و افزود: هدف‌گذاری اصلی دولت طی دو سال آینده، تورم تک رقمی با ثبات است؛ این در حالی است که طی سال‌های گذشته اقتصاد ایران به تورم ۹.۹ درصد هم رسید اما این شرایط با ثبات نبود و تورم دوباره دستخوش نوسانات شدید شد.

 

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ثبات اقتصادی نتیجه آرامش و امنیت در کشور است، ثبات اقتصادی حال حاضر در کشور را ناشی از امنیت مناسب ایجاد شده در دولت یازدهم دانست و با تقدیر از عملکرد وزارت اطلاعات تاکید کرد: وجود امنیت و آرامش در کشور کمک می‌کند مسئولان اقتصادی امکان برنامه‌ریزی بلندمدت و پیشبرد اهداف کلان اقتصادی را دنبال کنند.

 

سیف بر نقش تورم در ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد تاکید کرد و افزود: تورم بیشترین فشار را بر اقشار ضعیف و کم درآمد وارد می‌کند، بنابراین اگر نرخ تورم به ثبات برسد، این مهم به ایجاد عدالت اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی در کشور منجر خواهد شد.

 

رئیس شورای پول‌ و اعتبار به تورم بالای ۴۰ درصد و شرایط متزلزل اقتصاد کشور در زمان استقرار دولت یازدهم اشاره و خاطرنشان کرد: نوسانات شدید در اقتصاد تا حدی بود که آرامش از خانوارها سلب شده بود و حتی در خریدهای روزمره نیز شاهد تغییر قیمت‌ها به صورت روزانه بودیم.

 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی، دستاوردهای تورم را تنها متعلق به بانک‌مرکزی ندانست و آن را ناشی از عزم و اراده جدی در دولت، نگاه روشن رئیس‌جمهور و انسجام و اتفاق نظر و همفکری در تیم اقتصادی دولت عنوان کرد.

 

سیف به شرایط منفی اقتصاد به واسطه نوسانات شدید نرخ ارز در دولت گذشته اشاره کرد و افزود: پیش‌بینی‌پذیر شدن اقتصاد یکی از ویژگی‌های ثبات اقتصادی است و در چنین بستری فعال اقتصادی و سرمایه‌گذار  قادر خواهد بود برنامه‌ریزی کند.

 

رئیس کل بانک مرکزی نوسانات غیرمنطقی و پیش بینی نشده در اقتصاد را مورد تاکید قرار داد و گفت: در اقتصادی که یک خبر به آن شوک وارد می‌کند و به واسطه هیجانات، ناگهان قیمت ارز سه برابر می‌شود و همچنین قیمت موادغذایی افزایش شدید پیدا می‌کند، در چنین فضایی سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی فعالیت‌هایی را که به پیش بینی بلندمدت نیاز دارد، رها کرده و به دنبال فعالیت سفته بازی و دلالی می‌رود.

 

سیف با اشاره به مشخصه‌های اقتصاد بیمار گفت: در یک اقتصاد بیمار تولید، صادرات و اشتغال جایگاهی ندارد که خوشبختانه با استقرار دولت یازدهم شرایطی فراهم شده که مجددا به تولید بها داده می‌شود و معاملات دلالی و سفته بازی جایگاه خود را از دست داده است. امروز فعالان اقتصادی به دنبال تولید و فعالیت بلندمدت در راستای ایجاد اشتغال، افزایش صادرات و قدرت اقتصادی کشور و تقویت ارزش پولی ملی هستند.

 

رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر اینکه قیمت ارز در بازار باید کشف شود، افزود: اینکه در دوره گذشته ۲۲ میلیارد دلار منابع ارزی را طی ۱.۵ سال به بازار عرضه کردند تا به اصطلاح قیمت ارز کاهش یابد، معنای آن افزایش ارزش پول ملی نیست بلکه افزایش ارزش پول ملی در سایه تولید و اشتغال محقق می‌شود.

 

وی با اشاره به کاهش ۵۴ درصدی نوسانات نرخ ارز در پنج‌ماهه اول سال ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: جلوی افزایش و کاهش قیمت دلار را گرفتن هنر نیست؛ باید اجازه دهیم بازار نسبت به نرخ ارز قضاوت کند.

 

وی به عملکرد مثبت وب سایت اعلام نرخ ارز (سنا) اشاره و تصریح کرد:‌ هم اکنون این وب سایت متوسط نرخ خرید و فروش نرخ ارز را به صورت واقعی اعلام می‌کند.

 

سیف درباره موسسات اعتباری غیرمجاز اظهارداشت: کارگروهی با مسئولیت بانک مرکزی و حضور دستگاه‌های نظارتی تشکیل شده تا با قاطعیت با موسسات غیرمجاز که آرامش اقتصاد را به هم می‌زنند و مشکلات اجتماعی ایجاد می‌کنند، برخورد کند.

 

سیف گفت: تلاش کردیم به مردم هشدار دهیم که فریب چند درصد سود اضافه موسسات غیرمجاز را نخورند که به واقع این سود اضافه همراه با ریسک خواهد بود و ممکن است کل سرمایه افراد را با مخاطره مواجه کند، لذا در این راستا مردم این هشدارها را جدی گرفتند و اما همچنان افرادی هستند که سرمایه‌های خود را در  این موسسات سپرده گذاری کرده‌اند که باید ریسک آن را بپذیرند.

 

رئیس کل بانک مرکزی ضمن قدردانی از تلاش‌های شبانه‌روزی حراست‌های کل کشور تاکید کرد: خوشبختانه امروز نهاد حراست تاحدزیادی به بلوغ رسیده که موجبات امنیت و آرامش را در کشور فراهم آورده است تا مسئولین نظام و مدیران اقتصادی کشور در سایه این آرامش، امکان برنامه‌ریزی بلندمدت‌ را داشته باشند.

 

یک شنبه 15 شهریور 1394
اقتصاد آنلایننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد