حجم قراردادهای آتی سکه ۳ برابر شد

یک شنبه 8 شهریور 1394   سرویس

حجم معاملات آتی سكه طلا طی هفته گذشته در بورس كالای ایران به ۵۵ هزار و ۶۹۱ قرارداد و ارزش آن به بیش از ۵ هزارمیلیارد ریال رسید، این در شرایطی است که طی هفته ما قبل حجم معاملات سکه ۱۷ هزار و ۹۹۹ قرارداد ثبت شده بود.

 

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» افت نسبی بهای طلای جهانی طی هفته گذشته موجب شد قیمت سکه در بازار نقدی و آتی تمایل بیشتری به روند نزولی نشان دهند، همچنین بلاتکلیفی از روند طلای جهانی با توجه به تصمیم برای افزایش نرخ بهره آمریکا بر هیجان معاملات آتی افزود و نوسانات پی در پی قیمت ها، افزایش ۳ برابری حجم معاملات آتی سکه در بورس کالای ایران را به دنبال داشت. براساس آمار، طی هفته گذشته از چهار سررسید فعال آتی سکه طلا، بیشترین حجم معاملات با ۴۰ هزار و ۹۲۹ قرارداد و به ارزش سه هزار میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال به سكه طلا تحویل اسفند ماه اختصاص داشت.

 

 

قراردادهای آتی سكه طلا تحویل دی ماه نیز با ۹۲۶۷ قرارداد و به ارزش ۸۶۲ میلیارد و ۶۲۴ میلیون ریال در جایگاه دوم قرار گرفت. رتبه سوم معاملات به قرارداد آتی سكه تحویل آبان با 3178 قرارداد به ارزش ۲۹۴ میلیارد و ۸۹۱ میلیون ریال اختصاص داشت. این در شرایطی است که معاملات تحویل شهریور، حجم معاملات کمتری را نسبت به سایر سر رسیدها تجربه کرد و در رده آخر قرار گرفت. این سررسید با 2317 قرارداد و ارزش بیش ۲۱۵ میلیارد ریال به کار خود در هفته اخیر پایان داد. این در شرایطی است که در آخرین روز از هفته گذشته معاملات آتی بورس کالای ایران با افت قیمت جهانی طلا و در پیش گرفتن روند نزولی سکه در بازار نقدی، موجب کاهش قیمت سکه در بازار آتی نسبت به ابتدای هفته شد؛ به‌طوری که سکه سررسید شهریور ماه با افت ۱/ ۶۹ درصدی با نرخ ۹۱۱ هزار تومان معامله شد. همچنین سکه تحویل آبان با قیمت ۹۱۳ هزار تومان به فروش رسید که کاهش ۰/ ۶۴ درصدی را در روز پنج‌شنبه به ثبت رساند. قرارداد تحویل دی نیز با قیمت ۹۱۷ هزار تومان معامله شد و افت ۱/ ۱ درصدی را در این روز تجربه کرد. در آخر نیز سکه تحویل اسفند با قیمت ۹۲۶ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت که با روند نزولی قیمت همراه شد و کاهش ۰/ ۴۹ درصدی را در این معاملات به ثبت رساند.

 

 

 

یک شنبه 8 شهریور 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد