بورس ارز، قیمت ها را شفاف و رقابتی می کند

شنبه 31 مرداد 1394   سرویس

یک اقتصاددان و استاد دانشگاه گفت: اگر بورس ارز شکل بگیرد در آنجا دیگر یک قیمت واحد تعیین می شود، این بازار شفاف است و در آن خریدار از قبل اطلاعات را کسب کرده است و اگر کسی بخواهد گران تر از حد تعیین شده بفروشد، خریداری نخواهد یافت.

 

 مهدی تقوی از ایده تشکیل بورس ارز استقبال کرد و افزود: در این بازار جدید، خرید و فروش ارز شکل یک بازار رقابتی کامل را به خود خواهد گرفت.

 

وی در پاسخ به این سوال که مقدمات تشکیل بورس ارز در کشور ما تا چه اندازه فراهم است، گفت: بالاخره سخنان وزیر اقتصاد زمانی که از راه اندازی این بورس در آینده نزدیک خبر می دهد، مبتنی بر بررسی ها و مطالعات کارشناسی است و نشان می دهد که زیرساخت های این کار آماده شده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر علیرغم اینکه دولت، قیمت ارز را هر روز اعلام می کند، اما یک بازار غیرمتشکل هم وجود دارد که در آنجا صرافی ها و بانک ها اقدام به خرید و فروش ارز می کنند و قیمت ها در آن لزوما یکسان نخواهد بود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر بورس ارز شکل بگیرد در آنجا یک قیمت واحد تعیین می شود. این بازار شفاف است و در آن خریدار از قبل اطلاعات را کسب کرده است و اگر کسی بخواهد گران تر از حد تعیین شده بفروشد، خریداری نخواهد یافت.

وی با بیان اینکه بورس ارز ، قیمت ها را شبیه بازار سهام متشکل خواهد کرد، افزود: این بورس به قیمت ارز، نظم و سامان خواهد داد، ضمن اینکه در این بورس ، ارز لزوما به شکل فیزیکی نخواهد آمد و می تواند شکل حواله هم داشته باشد.

تقوی، در پاسخ به این سوال که وقتی دولت خود بزرگترین عرضه کننده در بازار ارز است، آیا جایی برای عرض اندام شرکت های صادراتی در بازار ارز هم وجود خواهد داشت یا خیر، گفت: بله، دولت عمدتا ارز حاصل از فروش نفت را به این بازار خواهد آورد و صادرکنندگان هم آزادانه در این بازار ایفای نقش می کنند و وارد کنندگان و گردشگران هم از آنجا خریداری می کنند. پس این بازار متمرکز بهتر از این است که ارز در چند بازار پراکنده و متفاوت عرضه شود.

این اقتصاددان و استاد دانشگاه در خصوص تاثیر بورس ارز بر امنیت معاملات هم، گفت: فلسفه بورس این است که بازار را متمرکز می کند؛ در این بازار، مشتریان، ارز را از کارگزاران بورس ارز خریداری می کنند و احتمال عرضه دلار تقلبی به صفر می رسد.

به تازگی معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در گفتگویی اعلام کرده بود: کارهای مطالعاتی در خصوص تشکیل بورس ارز انجام شده و بورس تهران، فرابورس و بورس کالا گزارش های کارشناسی خود را فرستاده اند تا جمع بندی شود که کدامیک از این بورس ها زمینه ها و امکانات و آمادگی بیشتری را برای ساماندهی این بازار دارند. قرار است فاز اول بورس ارز با معاملات آتی راه اندازی شود.

شنبه 31 مرداد 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد