گزارش روزانه قرارداد­های آتی سکه سه شنبه 27 مرداد 1394

سه شنبه 27 مرداد 1394   سرویس

 

  1. بازار آتی سکه :

امروز قیمت های آتی سکه در ابتدا با افزایش قیمت های دلار و اونس طلا با افزایش مواجه شدند اما در ادامه و در ساعات پایانی معاملات با کاهش قیمت اونس طلا و ثبات در قیمت دلار با کاهش مواجه شدند.

کاهش قیمت جهانی اونس طلا در ساعت پایانی معاملات آتی سکه باعث کاهش موقعیت های باز و تعداد مشتریان فعال آتی سکه شد این در حالی بود که در ابتدای معاملات با افزایش قیمت های اونس طلا و دلار باعث افزایش موقعیت های باز و مشتریان فعال و ورود معامله گران خرد نوسان گیر به بازار آتی سکه را داشتیم.

معامله گران بازار آتی در انتظار مشخص شدن روند قیمت دلار و توانایی آن برای رسیدن به قیمت های 3400 تومان در بازار ارز و تعیین روند اونس طلای جهانی با اعلام زمان افزایش نرخ بهره در آمریکا و خارج شدن بازار آتی سکه از حالت انتظاری برای اتخاذ تصمیم گیری برای خرید و فروش در بازار آتی سکه در آینده هستند.

امروز حجم معاملات آتی سکه با نوسانات ایجادشده در اونس طلای جهانی و قیمت دلار با افزایش مواجه شد که بیشتر معاملات در ساعات پایانی به دلیل نوسانات اونس طلا بود که باعث خروج نوسان گیران وبستن موقعیت ها ی باز نیز شد.وامروز هم کما کان شاهد افزایش قیمت سررسید شهریور ماه با نزدیک شدن به تاریخ سررسید بودیم که به دلیل همگرایی قیمت های آتی و سکه نقدی در تاریخ سررسید و تقابل انتظارات صعودی ایجاد شده در کوتاه مدت در مقابل انتظارات ثبات در بلندمدت می باشد. 

  1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 893000 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 1000 هزارتومان کاهش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر

 

کدام به ترتیب 472، 262 و 170 هزار تومان معامله شده است و میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) به حدود 17 حدود هزار تومان رسید. با توجه به نبود هیجانات خرید در این بازار می توان گفت افزایش انتظارات صعودی و خوش بینی نسبت به افزایش قیمت های اونس طلای و دلار و کاهش میزان فیزیکی سکه نقدی به دلیل عدم عرضه و فروش سکه در قیمت های پایین، از سوی فروشندگان و کاهش کارآیی بازار سکه و واکنش کند این بازار به تغییرات عوامل تاثیر گذار با خروج نوسان گیران از بازار باعث شکل گیری حباب مثبت در سکه نقدی شده است.

 

 

  1. بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با افزایش 15 تومانی تومانی به روز قبل به 3355 تومان رسید، این در حالی بود که قیمت دلار امروز در بازار بین 3345 تومان تا 3376 تومان در نوسان بود.

همانطور که در روزهای قبل گفته شد افزایش انتظارات صعودی و وارد شدن تقاضای فیزیکی برای خرید دلار به منظور مسافرت های زیارتی و تفریحی در بازار ارز مانع از افت قیمتی دلار و افزایش قیمت آن شده است.

امروز بانک مرکزی نرخ دلار مبادله ای را با 43 ریال افزایش به رقم 2983 تومان رساند و وزیر امور اقتصادی و دارایی از تفاهم بانک مرکزی و سازمان بورس برای راه اندازی بورس ارز خبر داد این رویداد که می تواند کمک خیلی موثری برای پیش بینی نوسانات آتی نرخ ارز در راستای سیاست یکسان سازی نرخ ارز در بازارهای داخل با نزدیک کردن تدریجی قیمت های دلار مبادله ای به قیمت های بازار باشد. و در خبری دیگر نیز معاون وزیر اقتصاد مبالغ بلوکه شده ایران در خارج از کشور را کمتر از 30 میلیارد دلار اعلام کرد که تنها 6 یا 7 میلیارد آن قابل استفاده خواهد و ما بقی آن قبلاً توسط به صورت ریالی از سوی بانک مرکزی به دولت پرداخته شده است وانتظارات بازار ارز پس از توافق هسته ای برای کاهش قیمت دلار را خوش بینانه دانست.

انتظار برای خروج تدریجی اقتصاد از حالت انتظاری پس از دو سال صبر برای اجرای توافق هسته­ای و اقدامات بعدی دولت برای ایجاد رونق اقتصادی در صنایع کشور با توجه به کاهش شدید قیمت های نفت و کالاهای پایه در جهان و تداوم رکود در بخش های اقتصادی کشور باعث افزایش انتظارات صعودی در قیمت دلار شده است.

  1. بازار اونس جهانی :

قیمت اونس طلای جهانی هم چنان به دلیل نگرانی از کاهش ارزش یوان چین و تاثیر آن بر اقتصاد آمریکا و افزایش گمانه زنی ها از تاخیر در افزایش نرخ بهره توسط بانک فدرال رزرو درماه سپتامبر مورد حمایت قرارگرفته ودر بالای قیمت 1100 دلار درنوسان است وبازار اونس جهانی بی صبرانه در انتظار زمان اعلام افزایش نرخ در بهره توسط فدرال رزرو در ماه سپتامیر ویا دسامبر است.

بیانیه نشست کمیته سیاست گذاری فدرال رزرو که فردا شب منتشر خواهد شد در کانون توجه سرمایه گذاران برای پیدا کردن سرنخ هایی از زمان احتمالی افزایش نرخ بهره در آمریکا خواهد بود.

همچنین در رویدادهای مهم امروز آمارهای بخش مسکن آمریکا در مورد تعداد مجوز های صادره برای ساخت مسکن و تعداد خانه های درحال ساخت در ایالات متحده در ماه گذشته منتشر شدند که حاکی از کاهش تعداد مجوزهای صادره شده و افزایش تعداد خانه های ساخت به بالاترین رقم در 87 سال گذشته در ماه گذشته میلادی بود در واکنش به این خبر ایندکس دلار تقویت شد و اونس با کاهش مواجه شد و در خبری دیگر میزان شاخص قیمت مصرف کنندگان در بریتانیا به بالاترین مقدار در 5 سال گذشته رسید که باعث افزایش گمانه زنی ها به افزایش نرخ بهره در انگلیس و افزایش ارزش پوند به بالاترین مقدار در 5/7 سال گذشته شد.

اونس طلا همچنان حمایت 1105 و حمایت مهم 1100 را درپایین و مقاومت 1130 و 1145 را در بالا برای صعود درپیش روی خود می بیند.

سه شنبه 27 مرداد 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد