اوپک تنها نمی‌تواند ثبات را به بازار نفت برگرداند

سه شنبه 27 مرداد 1394   سرویس

وزیر انرژی الجزایر گفت، کشورهای عضو اوپک نمی توانند خودشان کار زیادی برای متوقف کردن کاهش قیمت نفت انجام دهند و تولید کنندگان غیر عضو اوپک نیز باید به کاهش عرضه جهانی کمک کنند.

 

 

به گزارش بلومبرگ، وزیر انرژی الجزایر گفت، کشورهای عضو اوپک نمی توانند خودشان کار زیادی برای متوقف کردن کاهش قیمت نفت انجام دهند و تولید کنندگان غیر عضو اوپک نیز باید به کاهش عرضه جهانی کمک کنند.

 

 

صلاح خبری در مراسمی در الجزیره گفت: «کاهش عرضه از سوی اوپک به تنهایی نمی تواند به صورت واقعی بازگشت ثبات به بازار نفت را تضمین کند.» در حالی که 12 کشور عضو اوپک 40 درصد عرضه نفت جهان را بر عهده دارند، «باید در داخل و خارج از اوپک گام هایی برداشته شود

 

 

خبری اوایل ماه جاری خواستار تشکیل نشست اضطراری اوپک به دلیل تداوم کاهش قیمت نفت شده بود. قیمت نفت از یک سال پیش تاکنون به دلیل افزایش تولید نفت شیل آمریکا  به نصف کاهش یافته است. بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، فروش نفت و گاز حدود 60 درصد درآمدهای بودجه ای الجزایر و 95 درصد درآمدهای صادراتی این کشور را تشکیل می دهد.

 

 

ابتکار الجزایر برای هماهنگ کردن واکنشی از جانب اوپک نسبت به کاهش قیمت نفت با حمایت دیگر اعضا نظیر لیبی و ونزوئلا مواجه شده است. این ابتکار هیچ واکنش علنی ای از جانب عربستان به دنبال نداشته است.

 

 

عربستان تلاش کرده تا سهم اوپک از بازار نفت حفظ شود به این امید که وقتی تولید کنندگان با هزینه بالا نظیر شرکت های نفت شیل آمریکا مجبور به خروج از بازار شوند، قیمت ها مجددا افزایش خواهد یافت.

 

 

رابین میلز، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «الجزایر قدرت و توان مالی ای که صادر کنندگان عرب حوزه خلیج فارس دارند را ندارد... این کشور بر خلاف ایران یا عراق، ظرفیت افزایش تولید ندارد. الجزایر یک تولید کننده نسبتا کوچک، با هزینه بالا و در حال افول در بین دیگر کشورهای عضو اوپک است

سه شنبه 27 مرداد 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد