قیمت نفت، در‌کف یا سقف

سه شنبه 27 مرداد 1394   سرویس

فشار سنگین عوامل بنیادی بر طلای سیاه رقم می‌زند

 

 

يكي از روش‌هاي پيش‌بيني قيمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در این صفحه روندهاي قيمتي بازارهای مهم ایران و جهان به نمايش گذاشته شده‌اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت‌ها براساس شواهد موجود پيش‌بيني شده‌اند.

بازار سهام

 

 

 

موج حمایت حقوقی‌ها در دقیقه 90

دیروز، شاخص کل بورس تهران با رشد اندک 63 واحدی (معادل 1/ 0 درصد) مواجه شد، در حالی‌که شاخص کل هم‌وزن (وزن یکسان نمادها در اثرگذاری بر شاخص) افت 3/ 0 درصدی را نشان می‌دهد. نکته قابل‌توجه در معاملات روز گذشته رشد بیش از 70 واحدی شاخص کل در 10 دقیقه پایانی معاملات است. در این خصوص هجمه تقاضای حقوقی‌های بازار برای خرید نمادها با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل مشاهده می‌شود. در معاملات امروز نیز موج خرید مزبور می‌تواند به‌عنوان یک عامل روانی قدرتمند در برابر افت شاخص عمل کند. با این حال، همچنان سایه سنگین افت قیمت جهانی کالاها و همچنین اوضاع نامساعد اقتصاد جهانی بر بورس تهران به‌چشم می‌خورد. در این میان اما ریزش‌های اخیر قیمت‌ها در بازار سهام، انتظار برای تشدید تقاضا همراه با افت بیشتر قیمت‌ها را به‌وجود آورده است.

 

 

بازار ارز

 

 

 

حبس بازه‌ای در بازار ارز

روز گذشته، هر دلار آمریکا با رشد 5 تومانی به قیمت 3345 تومان معامله شد. برای هشتمین روز متوالی حرکت کم‌نوسان قیمت دلار در بازه 3340 تا 3350 تومان مشاهده می‌شود. در این شرایط نزدیک شدن قیمت‌ها به کف این بازه افزایش تقاضا را به دنبال داشته است (مشابه روز گذشته). از سوی دیگر، رشد قیمتی دلار و عبور از سطح 3350 تومانی با افزایش عرضه در بازار ارز مواجه می‌شود. در این میان حضور صرافی بانک‌ها در ساعاتی از معاملات دیروز نیز به‌چشم خورد (جلوگیری از ایجاد هیجانات کاذب در بازار ارز). از سوی دیگر دلار در مرکز مبادلات به قیمت 29797 ریال معامله شد. به نظر می‌رسد نزدیک شدن به سطح 3 هزار تومانی از سرعت رشد نرخ دلار مبادله‌ای کاسته است. این موضوع به روند تدریجی یکسان‌سازی نرخ ارز در بازارهای داخلی تاکید دارد.

 

 

بازار سکه

 

 

 

 

ثبات حباب سکه

دیروز، هر سکه طرح جدید با رشد 2 هزار تومانی به قیمت 892هزار تومان معامله شد. در ساعات ابتدایی معاملات افزایش قیمت اونس طلا و دلار، رشد قیمت سکه را نیز رقم زد. در ادامه معاملات، با وجود تعدیل میزان رشد بازارهای اثرگذار، سکه تغییرات خاصی را تجربه نکرد. در این شرایط، مقدار حباب سکه (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) نسبت به روز یکشنبه تغییرات اندکی را نشان می‌دهد. این موضوع به تداوم خوشبینی‌ها برای رشد قیمتی در بازارهای اثرگذار و همچنین تلاش فعالان این بازار برای نگه داشتن قیمت سکه اشاره دارد. از سوی دیگر، وجود حباب سکه به‌عنوان عاملی در برابر رشد بیشتر قیمت به چشم می‌خورد. بر این اساس و با توجه به انتظار ثبات نسبی قیمت اونس طلا و دلار، به نظر می‌رسد سکه نیز نوسانات شدیدی را تجربه نکند.

 

بازار طلای جهانی

 

 

 

رشد طلا در فضای انتظاری

دیروز ساعت 16، هر اونس طلای جهانی با رشد نسبی به قیمت 1116دلار معامله می‌شد. پس از رشد صعودی قیمت طلا در هفته گذشته، به دلیل کاهش ارزش یوآن و حرکت سرمایه گذاران به سمت سرمایه امن،در ابتدای هفته نوسان آرامی را شاهد هستیم. به نظر می‌رسد بازارها پس از شوک سه شنبه بانک ملت چین (PBoC) به روال عادی برگشته‌اند و شاخص دلار نیز افزایش داشته است. همین موضوع، توجه بازارها را مجددا به سمت تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره جلب کرده است. صورتجلسه فدرال رزرو در روز چهارشنبه و گزارش تورم مصرف‌کننده می‌توانند عوامل تعیین‌کننده‌ای برای این بازار باشند. افزایش نرخ بهره موجب افت تقاضای طلا (کالای بدون بازده)می شود. ممکن است سیاست افزایش نرخ بهره آمریکا تحت تاثیر جنگ ارزی قرار نگیرد، در نتیجه کارشناسان، دلیل روشنی برای رشد تقاضای طلا در آینده نمی‌بینند.

 

 

بازار اوراق مسکن

 

 

 

 

 تداوم ثبات «تسه»ها در کانال تعادلی

دیروز، اوراق تسهیلات مسکن اسفند 92 (تسه9212) با رشد 7/ 0درصدی به قیمت 72 هزار و 855 تومان معامله شدند. با وجود افت اندک قیمتی اوراق مزبور به زیر سطح 72 هزار تومانی در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، افزایش تقاضا در پی شناسایی کف قیمتی، باعث رشد قیمت اوراق شد. میانگین قیمتی اوراق تسهیلات از ابتدای تابستان افت بیش از 20 هزار تومانی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. هامونی، مدیر عامل فرابورس، دلیل اصلی افت مزبور را بیشتر بودن عرضه نسبت به تقاضا در مقایسه با سال گذشته عنوان کرده است. در این شرایط، جذب سرمایه‌های متقاضی مسکن برای دریافت وام‌های جدید را می‌توان از عوامل کاهش تقاضا برای اوراق فعلی دانست. اما زمان طولانی دریافت وام‌های جدید و همچنین سود کمتر وام مسکن در قیمت‌های فعلی «تسه»ها، مانع از افت قیمتی آنها می‌شود.

 

 

بازار نفت

 

 

 

روزهای سخت در بازار نفت

دیروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمریکا در ادامه مسیر کاهشی 42 دلار معامله ‌شد. کارشناسان دلیل این کاهش را انتشار آمار تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه ماه دوم 2015 دانسته‌اند که در مقیاس سالانه 6/ 1 درصد کاهش داشته است. این آمار سیگنالی است که منجر به کاهش تقاضا از طرف ژاپن (سومین واردکننده نفت) خواهد شد. ضعف اقتصادی که پیش از این در چین پدیدار شده بود و نشانه‌های آن از سمت آسیای شرقی به وضوح قابل رویت است، بر عدم رشد متوازن تقاضا همگام با عرضه تاکید دارد. با این حال، برخی کارشناسان معتقدند با توجه به حذف انحصار اوپک و وارد شدن بازار نفت به وضعیت رقابتی (با حضور تولیدکنندگان شیل) قیمت فعلی، قیمت سقف نفت باشد نه قیمت کف آن و در نتیجه قیمت‌ها تا نزدیکی هزینه تولید می‌تواند کاهش یابد.

سه شنبه 27 مرداد 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد