زیان یکسان‌سازی زودرس نرخ ارز

شنبه 24 مرداد 1394   سرویس

 در حالی با نزدیک شدن به لغو تحریم‌های بانکی سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز به‌طور جدی‌تری مورد تاکید قرار گرفته که رئیس سابق پژوهشکده پولی و بانکی معتقد است تک‌نرخی کردن ارز به‌طور زودرس و قبل از احیای شرایط لازم به‌طور یقین زیان بیشتری نسبت به حال برای کشور خواهد داشت.

 

فرهاد نیلی با بیان اینکه هیچ کسی به ارز چندنرخی اعتقاد ندارد، اظهار کرد: همه بر این موضوع واقفند که در شرایط فعلی، تخصیص منابع ناکارآمد بوده، فساد وجود دارد و باید بوروکراسی سنگینی را درگیر نظام ارزی کرد؛ اما عجله برای یکسان‌سازی در زمانی که مقدمات آن کاملا فراهم نیست نیز قابل قبول نخواهد بود.

 

 

وی با بیان اینکه «کشور ما عقبه کم‌عمقی در بانکداری بین‌الملل و کارکردن در نظام ارزی ندارد» ادامه داد: اما به دلیل تحریم این توانمندی تا اندازه‌ای از بین رفته است؛ به‌عبارت دیگر توانمندی ما کم نشده اما بازتاب آن در عرصه بین‌الملل ضعیف شده و باید ترمیم شود. با این وجود قطعا پتانسیل بازگشت به شرایط قبلی برای ایران وجود دارد.

 

 

نیلی که اخیرا نمایندگی ایران در بانک جهانی را بر عهده گرفته است، تاکید کرد: اگر بخواهیم به‌طور زودرس و قبل از احیای شرایط، نظام ارزی را تک‌نرخی کنیم مطمئنا زیان بیشتری برای کشور خواهد داشت.

 

 

وی با اشاره به پیشینه یکسان‌سازی نرخ ارز در کشور و اینکه در گذشته هم دو بار یکسان‌سازی داشتیم که یک بار ناموفق و بار دیگر موفق بود، ادامه داد: از این رو باید ذخایر ارزی به اندازه کافی تامین و شبکه کارگزاری احیا شود که همه بستگی به شرایط بین‌المللی دارد.

 

 

این کارشناس امور بانکی همچنین اشاره‌ای هم به اقدامات اخیر دولت برای ورود به یکسان‌سازی نرخ ارز داشت و گفت: دولت در ماه‌های گذشته سهم بازار رسمی را به تدریج کم و بازار آزاد را بیشتر کرده و آن را به رسمیت شناخته است که اقدام مناسبی بود و فاصله بین نرخ آزاد و رسمی کمتر شد، با این وجود چون هنوز اطمینان کافی برای یکسان‌سازی وجود ندارد اعلام آن زود است.

 

 

 

شنبه 24 مرداد 1394
دنیای اقتصاد



نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد