گزارش روزانه قرارداد­های آتی سکه پنجشنبه 22 مرداد 1394

پنج شنبه 22 مرداد 1394   سرویس

 

  1. بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه امروز هم در ادامه روزهای قبل به دلیل افزایش قیمت اونس طلای جهانی و بالارفتن قیمت دلار در بازار ارز با افزایش مواجه شدند.

خارج شدن اونس طلای جهانی از وضعیت حبس بازه قیمتی به دلیل شوک ارزی توسط بانک چین و افزایش احتمالات به تاخیر در افزایش نرخ بهره در آمریکا در ماه سپتامبر، و افزایش قیمت دلار در بازار داخل باعث افزایش انتظارات صعودی قیمت های آتی سکه و کاهش فضای بدبینی و ثبات قیمت ها در آینده شده است.

محدود شدن نوسان قیمت دلار و عدم پوشش کامل تغییرات اونس طلا توسط بازار آتی سکه با توجه به تاثیرپذیری بیشتر بازار آتی سکه به تحولات اونس طلا و کمتر بودن ساعت کاری روزهای پنجشنبه بازار آتی نسبت به روزهای قبل باعث کاهش حجم معاملات امروز در بازارآتی سکه شد.

امروز موقعیت های باز و تعداد مشتریان فعال بازار آتی تغییر چندانی به روز قبل نداشت و با کاهش جزئی همراه بود که نشان از حفظ انتظارات صعودی در بازار آتی سکه دارد.

 با افزایش قیمت اونس طلا به بالای مرز روانی 1100 و بسته شدن کف قیمتی دلار، اینک معامله گران بازار آتی سکه با رصدکردن اقدامات بعدی بانک چین و داده های اقتصادی آمریکا به دنبال پیش بینی واکنش و جهت حرکت بعدی اونس طلا و در بازار ارز نیز به تغییرات قیمتی دلار در کشورهای همسایه و اقدامات بعدی دولت در بازار ارز چشم دوخته اند. 

بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 889000 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 500 تومان افزایش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکهگرمی هر کدام به ترتیب 476 ، 266 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز با افزایش قیمت اونس طلای جهانی و قیمت دلار به حدود 4 هزار تومان کاهش یافت. کاهش حباب مثبت سکه نقدی باعث افزایش معاملات و نوسان قیمت سکه در واکنش به تحولات قیمت اونس طلای جهانی وقیمت دلار در بازار شده است.

  1. بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با کاهش 1 تومانی به روز قبل به 3345 تومان رسید، این درحالی بود که قیمت دلار امروز در بازار بین 3345 تومان تا 3373 تومان در نوسان بود. با کم شدن اختلاف میان قیمت در بازار داخلی و کشورهای همسایه غربی باعث کاهش تقاضا برای استفاده از فرصت آربیتراژی و افزایش قدرت بازارسازان رسمی بازار برای ایجاد تعادل در قیمت بازار در تقابل با بازیگران غیر رسمی و نوسان گیران بازار شده است.

کاهش ارزش یوان چین و افزایش ارزش دلارآمریکا  و کاهش شدید قیمت نفت و کالاهای پایه در جهان در کنار افزایش تقاضای فصلی برای واردات و زمان بر بودن خروج اقتصاد از رکود و رفع تحریم های هسته ای ایران و کسری بودجه و نحوه کنترل تورم توسط دولت با توجه به تورم انباشته و افزایش نقدینگی در دو سال اخیر و سیاست های پولی در دوران پساتحریم، عواملی هستند که باعث افزایش انتظارات صعودی در قیمت ارز شده است.

به نظر می رسد دولت، تا اجرایی شدن توافق هسته ای به حفظ سیاست های پولی انقباضی خود و نگهداشتن نرخ  سود بانکی در سطح فعلی و افزایش تدریجی نرخ ارز برای جلوگیری از شوک های قیمتی ادامه بدهد.

  1. بازار اونس جهانی :

قیمت جهانی اونس طلا همچنان در شوک اقدام غیرمنتظره بانک خلق چین در کاهش ارزش یوان در مقابل یوان با هدف تقویت صادرات و افزایش رشد اقتصادی قراردارد.

این اقدام چین در کاهش ارزش پول نظریه جنگ ارزی را در جهان با توجه به سیاست های اکثر بانک های مرکزی جهان به استثنای آمریکا را تقویت کرده است و باعث افزایش گمانه زنی ها نسبت به تعویق افتادن افزایش نرخ بهره بانک فدرال رزرو و افزایش قیمت فلزات گرانبها همچون طلا و نقره شده است.

همان طور که در روزهای قبل گفته شد با توجه به قرارداشتن اونس طلا در منطقه اشباع فروش در نمودارهای تکنیکال، نیاز به یک محرک قوی برای گذر از این وضعیت را داشت که توسط بانک خلق چین این محرک ایجاد شد.

اقدام بانک بانک خلق چین و واکنش احتمالی سایر بانک های مرکزی جهان نسبت به آن و احتمال به تاخیر افتادن افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر باعث افزایش تقاضا برای اونس طلا به عنوان دارایی امن شد به طوری که صندوق اسپایدر طلا امروز موجودی خود را با افزایش 4.18 تن به رقم 671.87 تن رساند.

اما هم چنان مهم عامل تاثیر گذار بر قیمت اونس طلا، افزایش نرخ بهره در آمریکا و داده های منتشر از اقتصاد این کشور خواهد بود بسیاری از تحلیل گران معتقدند که اوضاع نامناسب اقتصاد چین تاثیری براقدام فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره نخواهد داشت و تعیین نرخ ارز در جهان وسیله ای برای رسیدن به اهداف اقتصادی هم­ چون میزان نرخ رشد و میزان بیکاری می باشد وبانک فدرال رزرو با توجه به آمارهای منتشره دست به اقدام خواهد زد.

با توجه به صعود اونس طلا به بالای مرز روانی 1100 دلار و کاهش بدبینی ها و افزایش تقاضا برای آن شاهد تبدیل سطح قیمت 1100 از مقاومت به حمایت مهم در اونس طلا هستیم و اونس طلا  مقاومت مهم 1130 را در راه صعود خواهد داشت سرمایه گذاران برای تعیین روند اونس در روزهای آتی داده های منتشره از اقتصاد آمریکا را به دقت زیر نظر خواهند داشت.

پنج شنبه 22 مرداد 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد