مسیر بازارها در سال 2015

پنج شنبه 11 دی 1393   سرویس

باشگاه اقتصاددانان بررسی می‌کند

هفت سورپرایز سال آینده میلادی

دنیای اقتصاد: افت‌وخیز شدید بازارهای مختلف در سال 2014 میلادی، هیجان حاضران و ناظران بازارها را برای سال 2015 افزایش داده است. روندهای مالی سال 2014 تحت‌تاثیر عوامل متناقض دو میدان سیاست و اقتصاد و این دو حوزه خود تجربه‌گر پارادوکس‌هایی پرشمار بودند تا برای سال میلادی پیش رو هم صعودها و سقوط‌های متعددی مورد انتظار باشد. پیش‌بینی دقیق روندهای بازارهای گوناگون در ماه‌های پیش‌رو دشوار است، اما دست کم می‌توان عوامل موثر یا بالقوه موثر را مرور و بررسی کرد.

بازارها در سال 2015

حمیدرضا آریان‌پور: بازارهای مالی سال پرافت و خیزی را پشت سر گذاشتند. تقریبا تمام ماه‌های سال 2014 میلادی، درگیر اخبار پرشمار اقتصادی و سیاسی بود که «احساس» و «رفتار» حاضران و ناظران بازارهای مختلف را تحت تاثیر قرار می‌داد. 


در حوزه اقتصاد دو عامل متضاد، مهم‌ترین عوامل صعود و سقوط بودند. مهم‌ترین عامل اقتصادی سال، احیای قوی اقتصاد ایالات متحده، بزرگ‌ترین اقتصاد جهان و گذار کامل آن از بحران به رونق بود؛ اما دیگر اقتصادهای عمده جهان سال بدی را پشت سر گذاشتند. همزمان با ورود ژاپن به رکود، اروپا نیز در آستانه رکودی تمام عیار قرار گرفت و همزمان با افت رشد اقتصادی چین، بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به باور تعدادی از کارشناسان، دیگر اقتصادهای نوظهور هم از اوج خود فاصله گرفتند. وضعیت روسیه بیش از دیگر اقتصادهای ضعیف به چشم آمده است، دیگر اقتصادی که در سال 2015 به رکود خواهد رسید؛ اما در حوزه سیاست از سویی بحران‌های ژئوپلیتیک عاملی موثر در بازارها بودند و از دیگر سو عادت به همین بحران‌ها. هر دو این عوامل سیاسی نیز در سال 2015 بازارهای جهانی را درگیر خود نگه خواهند داشت.
به این ترتیب باید انتظار داشت که سال 2015 نیز برای بازارهای گوناگون سالی پر از افت‌ها و خیزهای شدید باشد. پیش‌بینی دقیق روندهای ماه‌های پیش رو دشوار است، اما دست‌کم می‌توان عوامل موثر یا بالقوه موثر را مرور و بررسی کرد. در نوشته‌هایی که در پی می‌خوانید، مهم‌ترین عوامل سازنده و ویرانگر اقتصاد و سیاست در سال 2015 تحلیل شده‌اند.

منبع:دنیای اقتصاد

پنج شنبه 11 دی 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد