گزارش روزانه قرارداد­های آتی سکه دوشنبه 19 مرداد 1394

دو شنبه 19 مرداد 1394   سرویس

 

  1. بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه امروز پس از دو روز افزایشی ابتدای هفته با توقف رشد قیمتی دلار و برگشت قیمت آن  و کاهش قیمت اونس جهانی به دلیل باقی ماندن فضای خرسی در این بازار، با کاهش مواجه شدند.

با توقف رالی صعودی دلار و محدود شدن دامنه نوسان در قیمت های اونس طلا و دلار باعث کاهش حجم معاملات در بازار آتی سکه شد اما تعداد مشتریان فعال و تعداد موقعیت های باز قراردادهای آتی افزایش یافتند که  نشان از افزایش روحیه خرید با توجه به قیمت های پایین و فرصت آربیتراژی بوجود آمده در بازار آتی سکه و انتظار برای افزایش قیمت ها در آینده با توجه به پایداری بازارهای ارز و سکه در برابر کاهش قیمت ها می باشد.

اختلاف میان سررسید اول و آخر آتی سکه در جریان معاملات به 12 هزار تومان کاهش پیدا کرد و سه­ سررسید اول نیز کماکان در زیر قیمت سکه نقدی معامله شدند و فرصت آربیتراژی برای پیش خرید سکه در ماه های آتی هم­ چنان برقرار است همین موضوع یکی از مهم ترین دلایل باقی ماندن تعداد بالای موقعیت­های باز در قراردادهای آتی است.

  1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 877500 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 2000 هزار تومان افزایش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 472 ، 264 و 169 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 18 هزار تومان رسید.

 

  1. بازار ارز :

قیمت دلار نقدی امروز با کاهش 3 تومانی به روز قبل به 3336 تومان رسید، قیمت دلار امروز در بازار  بین 3336 تومان تا 3352 تومان در نوسان بود. با افزایش قیمت دلار و کم شدن فاصله قیمتی بین تهران و شهرهای مرزی و آرام شدن جو و ثبات قیمت دلار در کشور های همسایه غربی باعث از بین رفتن فرصت آربیتراژی بوجود آمده به عنوان مهم ترین دلیل افزایش قیمت در روزهای گذشته و کاهش قیمت دلار وتوقف رالی صعودی دلاردر بازار داخل شد.

حضور فعال صرافی بانک ها با عرضه های گسترده در بازار ارز و تاکید دولت بر جلوگیری از شوک های قیمتی در بازار ارز به نظر می رسد در روز های آینده شاهد محدود شدن دامنه ­نوسان دلار در قیمت های جدید باشیم.

فعالان بازار معتقدند قیمت 3330 تومان که در هفته های قبل نقش مقاومت در برابر افزایش قیمت ها را داشت اینک به سطح حمایتی مهم درکاهش قیمت دلار تبدیل شده است.

برتری عوامل و نیروهای افزایشی در کوتاه مدت و بالا بودن قیمت دلار درکشورهای همسایه باعث عدم کاهش زیاد و بالا آمدن قیمت های کف و حمایتی دلار شده است.

نرخ دلار مبادله ای نیز امروز با افزایش 32 ریالی به قیمت 2974 تومان رسید.

بازار اونس جهانی :

افزایش نرخ بهره در آمریکا تا پایان سال و کاهش تقاضای فیزیکی اونس طلا هم چنان  باعث باقی ماندن جو نزولی و احتیاط  با وجود قرارگرفتن اونس طلا در منطقه اشباع فروش در نمودارهای تکنیکال شده است به نظر می رسد اونس برای خروج از فضای خرسی نیاز به یک محرک قوی برای افزایش دارد.

انتظار می رود با توجه به نبود رویدادهای مهم و تاثیر گذار درتقویم اقتصادجهانی در این هفته و تعادل نیروهای کاهشی و افزایشی شاهد نوسان  اونس طلا در محدوده 1080 تا 1100 در این هفته باشیم.

امروز با کاهش قیمت های جهانی نفت و نزدیک شدن به کمترین میزان خود در 6 سال گذشته به دلیل آمار  و گزارشات نامناسب از اقتصاد چین باعث فشار نزولی بر اونس طلا در معاملات امروز شد.

و آقای فیشر از اعضای فدرال رزرو نیز اعلام کرد پایین بودن میزان تورم مانعی در برابر افزایش نرخ بهره در آمریکا است.

دو شنبه 19 مرداد 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد