گزارش روزانه قرارداد­های آتی سکه یکشنبه 18 مرداد 1394

یک شنبه 18 مرداد 1394   سرویس

 

شوک  افزایش ارز از سوی همسایگان غربی به بازارهای داخل

  1. بازار آتی سکه :

قیمت های اتی سکه امروز ابتدا به دلیل افزایش قیمت دلار و قیمت تسویه پایین دیروز با افزایش مواجه شدند و سررسید اسفند ماه به بالاترین قیمت خود در 17 روز گذشته رسید، اما در ادامه با کاهش قیمت دلار، قیمت های آتی نیز کاهش یافتند.

نوسان اندک قیمت دلار و بسته بودن بازارجهانی اونس باعث کاهش حجم امروز در بازار آتی سکه شد.

در حالی که تعداد مشتریان فعال و موقعیت های باز افزایش یافتند که نشان از افزایش روحیه و انتظارهای افزایشی در آینده است، اما فاصله میان سررسید اول و آخر آتی سکه همچنان در 14 هزارتومان باقی ماند و سه سررسید اول کماکان در زیر قیمت نقدی معامله شدند که نشان از باقی ماندن جو احتیاط و فضای خرسی در بازار آتی سکه است. انتظار می رود با تعادل قیمت دلار در روزهای آینده شاهد محدود شدن دوباره دامنه نوسان آتی سکه به تغییرات قیمتی در اونس باشیم.

  1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 875500 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 1500 هزار تومان کاهش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 473 ، 265 و 169 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 15 هزار تومان رسید. عدم افزایش قیمت سکه نقدی متناسب با افزایش قیمت دلار باعث کاهش حباب مثبت سکه نقدی و روان تر شدن معاملات و افزایش تمایل به فروش سکه نقدی در میان معامله گران و سکه فروشان شده است.

  1. بازار ارز :

قیمت دلار امروز با افزایش 1 تومانی به روز قبل به 3339 تومان رسید، کاهش قیمت دلار و کند شدن حرکت صعودی آن با توجه به افزایش قیمت دیروز به دلیل عرضه­های صرافی بانک ها و شناسایی سود قیمتی توسط نوسان­گیران  با توجه به نبود هیجانات گذشته و سیاست دولت در جلوگیری از شوک­های قابل پیش بینی بود.

افزایش قیمت دلار در کشورهای همسایه و شهرهای مرزی غرب به دلیل فرصت آربیتراژی بوجود آمده در کنار عوامل دیگر نظیر افزایش تقاضای فصلی برای واردات، کاهش بهای قیمت و فلزات جهانی، کاهش ارزش کالاهای صادراتی ایران، بسته شدن کف قیمتی در دلار و عدم نوسان قیمتی به پایین به دلیل عدم تمایل دولت به کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، سبب افزایش انتظارات صعودی در قیمت دلار و تحرک بیشتر نوسان­گیران و از بین رفتن سایه ترس و احتیاط معامله گران از عرضه­های صرافی بانک ها شد.

با توجه به افزایش حدود20درصدی ارزش دلار در جهان در یک سال گذشته و انباشته شدن تورم در دو سال گذشته با توجه به سیاست های انقباض پولی و نگه داشتن اقتصاد درحالت رکود تا انجام توافق هسته ای، اینک انتظار می­رود با توجه به توافق هسته ای صورت گرفته و از بین رفتن هیجانات سیاسی شاهد منطقی شدن قیمت ارز در آینده باشیم.

انتظار می رود با توجه به نبود هیجانات کاذب در بازار ارز و عرضه­های گسترده ارز توسط صرافی­های بانک­ها شاهد متعادل شدن قیمت ارز و محدود شدن دوباره دامنه نوسان تا تصویب توافق برجام در کنگره ایلات متحده و اجرای توافق هسته ای باشیم. به نظر می رسد سیاست های پولی ومدیریت نقدینگی توسط دولت عامل تعیین کننده نرخ آتی ارز در آینده خواهد بود.

 

  1. بازار اونس جهانی :

ظهور نشانه های تکنیکالی  برای خرید

در حالی که با گذشت زمان هرچه به انتهای سال نزدیک می شویم احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا نیز افزایش می یابد اونس طلا نیز بیشتر تحت فشار نزولی قرارمی گیرد.

و کاهش تقاضای فیزیکی از سوی صندوق های سرمایه گذاری و خریدار بزرگ آن یعنی چین نیز به دلیل وضعیت بد اقتصادی به کمترین میزان در چند سال اخیر سقوط کرده است. از سوی دیگر کاهش میزان

تورم در جهان و اختلافات ژئوپولیکی و کاهش قیمت مواد کالایی بخصوص نفت نیز بر فشارهای نزولی بر طلا افزوده است.

امروز در مهم­ترین خبر میزان قیمت های کالای تولید شده در چین به کمترین میزان در شش سال اخیر سقوط کرد این خبر پس از خبر کاهش میزان صادرات و کاهش تراز تجاری درچین نمی­تواند خبر خوبی برای اونس طلا باشد اما با این حال سرمایه گذاران به افزایش تقاضای فیزیکی از سوی هند و به برگشت اونس از منطقه اشباع فروش بنا بر نمودارهای تکنیکالی امیدوارند.

اونس طلا حمایت 1079 در پایین و مقاومت 1104 را در صعود پیش روی خود می بیند.

یک شنبه 18 مرداد 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد