گزارش روزانه قرارداد­های آتی سکه شنبه 17 مرداد 1394

شنبه 17 مرداد 1394   سرویس

 

 

 1. بازار آتی سکه :

امروز با افزایش  قیمت اونس طلای جهانی و قیمت دلار و شکسته شدن حبس بازه­ای ایجاد شده در دلار، باعث شد تا قیمت های آتی که در روزهای قبل به زیر قیمت نقدی سکه سقوط کرده بودند، امروز تغییر جهت داده و تا حدودی از منطقه اشباع فروش خارج شوند.                  

معامله گران بازار آتی در روزهای قبل با توجه به محدود شدن نوسانات آتی سکه به اونس طلای جهانی و در پیش بودن خبر میزان اشتغال ماهانه در آمریکا و تاثیر آن برروی قیمت اونس طلای جهانی، و قوی بودن عوامل کوتاه مدت افزایشی در دلار نسبت پیش فروش سکه به زیر قیمت سکه نقدی در ماه های آتی هشدار داده و آن را پر ریسک ارزیابی کرده بودند.

حجم معاملات آتی سکه به علت نوسانات ایجاد شده در قیمت دلار و اونس طلای سکه امروز افزایش یافت وتعداد موقعیت­های بازار نیز با افزایش  مواجه شدند که نشان از افزایش  روحیه خرید وامید به افزایش بیشتر قیمت ها در روزهای آینده  دارد. انتظار می رود با ثبات قیمت دلار در روزهای آتی و محدود شدن دوباره دامنه نوسان شاهد برگشت ثبات به قیمت های آتی سکه باشیم.

 1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 87700 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 5500 تومان افزایش داشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 474 ، 264 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 17 هزار تومان رسید.

 1. فرصت های آربیتراژی بازار:
 2. به کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف آربیتراژ می‌گویند. این اختلاف می‌تواند از لحاظ زمانی باشد مثل بازار نقد و آتی، و هم از نظر مکانی مثل تفاوت نرخ در دو بازار در مکان‌های جغرافیایی متفاوت باشد. یکی از جذابیت‌های بازار آتی سکه این است که با «آربیتراژ» کردن بین سررسیدهای مختلف یا بین سکه‌ نقدی و سکه‌ آتی می‌توان از سودی بدون ریسک بهره برد.

 3.  

 4. بازار ارز :
 5. قیمت دلارنقدی  امروز با کاهش 13 تومانی به روز قبل به 3338 تومان رسید، با افزایش قیمت صورت گرفته امروز  باعث خارج شدن قیمت دلار از بازه قیمتی حبس شده در روزهای قبل شد.

  برتری عوامل افزایشی در کوتاه مدت و بسته شدن کف قیمتی در قیمت دلار وافزایش تقاضای فیزیکی در شهرهای مرزی به دلیل فرصت آربیتراژی بوجود آمده در کشور عراق وترکیه وافزایش قیمت حواله درهم از مهم ترین دلایل افزایش قیمت دلار بودند.

  وزیر اقتصاد امروز اعلام کرد که نرخ واقعی ارز نرخی است که در بازار آزاد درحال اتفاق و معامله است .

  وزیر اقتصاد هفته قبل نیز از ایجاد آرامش در بازار ارز وجلوگیری از شوک های قیمتی دربازار ارز خبرداده بود به نظر می رسد با کاهش ریسک سیستماتیک و از بین رفتن هیجانات سیاسی در آینده شاهد واقعی شدن عرضه وتقاضا در بازار ارز ومنطقی شدن قیمت ها با دخالت کمتر دولت  با وضع قیمت های دستوری در بازار باشیم.

  با خارج شده دلار از محدوده نوسان وتثبیت بالای 3330 تومان مقاومت بعدی دلار در قیمت 3368 تومان خواهد بود. هرچند دلار از نظر تکنیکالی در بلند مدت قیمت های بالا را نشانه گرفته است .

 6.  

   

 7. بازار اونس جهانی :
 8. قیمت اونس جهانی روز گذشته پس از اعلام میزان اشتغال ماهانه در آمریکا که درحدود انتظارات بود با افزایش همراه شد وبه نزدیکی 1100 رسید.

  پس از تثبیت اونس در حوالی قیمت 1100 به نظر می رسد با کم رنگ تر شدن اخبار نزولی شاهد برگشت اونس در این هفته به بالای 1100 باشیم .

   امروز میزان تراز تجاری چین اعلام شد که پایین تر از انتظارات بود ونشان از کاهش میزان صادرات در این کشور داشت که خبر خوبی برای اونس طلا نبودو ممکن است باعث کاهش قیمت اونس در معاملات روز دوشنبه شود ولی  درپیش بودن جشن های رسمی درهند احتمال افزایش تقاضای فیزیکی را تقویت کرده است .

  با توجه به قطعی بودن افزایش نرخ بهره تا پایان سال در آمریکا ، ایندکس دلار وبازار اوراق قرضه آمریکا در کانون توجه سرمایه گذاران قراردارد وآمارها وگزارش های اقتصاد آمریکا  تعیین کننده خواهدبود.

   

   

شنبه 17 مرداد 1394نظرات

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد