گزارش روزانه قرارداد­های آتی سکه چهار شنبه 14 مرداد 1394

چهار شنبه 14 مرداد 1394   سرویس

 

 1. بازار آتی سکه :

همانطور که در روزهای قبل گفته شد با توجه به ثبات نسبی در بازار ارز و محدود شدن قیمت های آتی سکه به نوسانات قیمت جهانی اونس طلا, امروز با کاهش چند دلاری اونس ، قیمت های آتی سکه با کاهش جزئی مواجه شدند. باقی ماندن قیمت های آتی سکه زیر قیمت نقدی سکه طلا و کاهش اختلاف میان دورترین سررسید و نزدیک­ترین سررسید به قیمت 14 هزارتومان ، نشان از باقی ماندن انتظارات کاهشی در بازار آتی سکه است.

بورس کالا امروز از کاهش وجه تضمین قرادادهای آتی سکه به مبلغ یک میلیون وهشتصد هزارتومان خبرداد که پس از پایان جلسه معاملاتی  روز شنبه 17مرداد اعمال خواهد شد.

حجم معاملات امروز آتی سکه درنبود نوسان ، هم چنان در سطوح پایین چند ماه گذشته است وتعداد موقعیت های باز امروز به دلیل افت قیمت اونس و افزایش بدبینی معامله گران نسبت به اونس طلا، به 13054 کاهش یافت، اما با توجه وضعیت موجود در سطح نرمالی می باشد ولی ادامه روند ثبات فعلی ونوسان بسیاراندک آتی منجر به کاهش موقعیت های باز بازار در آینده خواهدشد.

 1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 872 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 3 هزار تومان کاهش داشت . امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 474 ، 265 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 21 هزار تومان رسید. انتظار می رود با احتمال افزایش قیمت اونس طلای جهانی و افزایش نسبی دلار شاهد ازبین رفتن تدریجی حباب سکه باشیم.

 1. فرصت های آربیتراژی بازار:
 2. به کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف آربیتراژ می‌گویند. این اختلاف می‌تواند از لحاظ زمانی باشد مثل بازار نقد و آتی، و هم از نظر مکانی مثل تفاوت نرخ در دو بازار در مکان‌های جغرافیایی متفاوت باشد. یکی از جذابیت‌های بازار آتی سکه این است که با «آربیتراژ» کردن بین سررسیدهای مختلف یا بین سکه‌ نقدی و سکه‌ آتی می‌توان از سودی بدون ریسک بهره برد.

 3. بازار ارز :
 4. قیمت دلار امروز در ابتدا با افزایش 3 تومانی به روز قبل به 3327 تومان رسید ،هم چنان محدوده نوسان بسیار محدود می باشد وعرضه های زیاد و فعالیت گسترده بازار سازان رسمی بانک مرکزی برای متعادل کردن قیمت باعث احتیاط معامله گران برای بالا بردن قیمت ها شده است.

   افزایش تقاضای فیزیکی به دلیل فرصت آربیتراژی بوجود آمده در کشورهای عراق وترکیه به دلیل جنگ با داعش و تغییر جهت نوسان گیران از بازار سکه به سمت بازار ارز به دلیل فضای نزولی اونس طلای جهانی و حباب مثبت وثبات  ایجاد شده درسکه نقدی و عدم تمایل دولت به کاهش قیمت وبسته شدن کف فیمتی دلار از مهم ترین دلایل ، بالارفتن قیمت ارز می باشند.

  قیمت دلار مبادله­ای امروز با افزایش 40 ریالی به قیمت 2971 تومان رسید به نظر می­رسد باتوجه به دستور کار قرارگفتن راه اندازی بورس ارز ومنحل شدن اتاق مبادلات ارزی پس از اجرایی شدن توافق هسته ای , افزایش تدریجی نرخ دلار مبادله­ای و کم کردن فاصله آن با نرخ بازار درجهت پیش برد این امر در ماه های آینده       می باشد.

   

  بازار اونس جهانی :

  دراونس طلا همچنان شاهد ادامه کاهش تقاضای فیزیکی و فشار نزولی ازسوی نرخ بهره در آمریکا را شاهد هستیم امروز موجودی طلای صندوق اسپایدر طلا از 672.70 تن به 670.62 تن کاهش پیدا کردکه هم چنان در پایین ترین سطح در 7 سال گذشته می باشد.

  سخنان دیروز آقای لکهارت از اعضاء فدرال رزرو مبنی بر مناسب بودن زمان افزایش نرخ بهره در سپتامبر موجب افزایش شاخص دلار وافزایش فشارهای نزولی به اونس طلا شد پیش بینی می شود اونس طلای جهانی تا زمان گزارش وضعیت اشتغال ماهانه در آمریکا دروضعیت خنثی و نوسان در محدوده قیمتی زیر 1100 باقی بماند.

   

  درخبرهای مهم و تا ثیر گذار براونس جهانی میزان اشتغال بخش خصوصی بجز بخش کشاورزی وتراز تجاری آمریکا در ماه قبل گزارش شدند که پایین از میزان مورد انتظار بازار بودند، اما نتوانستند برجو نزولی سنیگن حاکم بر بازار اونس تاثیر بگذارند.

 5.  

چهار شنبه 14 مرداد 1394نظرات

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد