گزارش روزانه قرارداد­های آتی سکه سه شنبه 13 مرداد 1394

سه شنبه 13 مرداد 1394   سرویس

 

سایه ترس بازارسازان بانک مرکزی و افزایش نرخ بهره آمریکا در بازار آتی سکه

 1. بازار آتی سکه :

قیمت های بازار آتی سکه امروز هم در تمام سررسیدها در زیر قیمت نقدی سکه طلا قرار گرفتند و اختلاف میان دورترین سررسید و نزدیک­ترین سررسید به قیمت 17 هزارتومان رسید که نشان از باقی ماندن انتظارات کاهشی در بازار آتی سکه می باشد. ادامه یافتن جو انتظاری برای از بین رفتن حباب سکه نقدی و ثبات قیمتی در دلار باعث محدود شدن دامنه نوسانات بازار آتی به اونس جهانی شده است، با توجه به عدم پوشش ساعات اوج نوسانات  قیمتی در اونس به وسیله بازار آتی سکه , معامله گران آتی سکه را در پیش بینی قیمت های آتی دچار تردید و احتیاط نموده است و همین امر باعث حجم معاملات آتی در محدوده کمترین مقدار در چندین ماه گذشته قرار گیرد.

امروز تعداد موقعیت های باز اندکی افزایش یافت ، که نشان از حفظ موقعیت معامله گران برای تغییر شرایط به نفع خود دارد. در جریان معاملات امروز قیمت سررسید شهریور از سررسید آبانماه پیشی گرفت، که به دلیل ویژگی همگرایی قیمت های آتی و نقدی در تاریخ سررسید می باشد. به همین سبب ، انتظار می رود در 47 روز آینده اختلاف 18 هزار تومانی میان سررسید شهریورماه  و سکه نقدی با کم شدن حباب سکه نقدی و یا افزایش قیمت های آتی از میان برود.

 1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 875 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته تغییری نداشت. امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 475 ، 266 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی) امروز به حدود 21 هزار تومان رسید.

 1. فرصت های آربیتراژی بازار:
 2. به کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف آربیتراژ می‌گویند. این اختلاف می‌تواند از لحاظ زمانی باشد مثل بازار نقد و آتی، و هم از نظر مکانی مثل تفاوت نرخ در دو بازار در مکان‌های جغرافیایی متفاوت باشد. یکی از جذابیت‌های بازار آتی سکه این است که با «آربیتراژ» کردن بین سررسیدهای مختلف یا بین سکه‌ نقدی و سکه‌ آتی می‌توان از سودی بدون ریسک بهره برد
 3.  
 4. بازار ارز :
 5. قیمت دلار امروز در ابتدا با افزایش 8 تومانی به روز قبل به 3324 تومان رسید ،کاهش هیجانات در نبود خبرهای تاثیرگذار و کاهش تقاضای فیزیکی و حضور پرنگ بازارساز رسمی بانک مرکزی با عرضه های گسترده ، باعث احتیاط و ترس از زیان معامله گران و نوسان گیران بازار ارز برای خرید درقیمت های بالا،  و مانع از افزایش قیمت دلار در بازار  شده است.

  باتوجه به اظهارنظر دیروز رئیس بانک مرکزی مبنی بر تک نرخی ارز کردن ارز شش ماه پس از اجرایی شدن توافق هسته ای و برچیده شدن اتاق مبادلات ارزی و در دستور کار قرارگرفتن ایجاد بورس ارز وبرخود با صرافی های غیرمجاز , به نظر می رسد شاهد ساماندهی بازار ارزو واقعی شدن عرضه وتقاضا  در ماه های آینده باشیم.

  امروز هم وزیر اقتصاد گفت: فنر نرخ ارز رها نخواهد شد و تکانه جدی نخواهیم داشت و با کنترل تورم از تلاطم های ارزی جلوگیری خواهیم کرد.

  قیمت دلار مبادله­ای امروز با افزایش 40 ریالی به قیمت 2967 تومان رسید به نظر می­رسد سیاست بانک مرکزی برای کاهش قیمت دلار مبادله­ای و قیمت بازار استفاده از سیاست قورباغه آب­پز در بازه زمانی میان مدت می باشد.

  بازار اونس جهانی :

  کاهش قیمت جهانی نفت به کمترین میزان در شش ماهه گذشته، افت توان اقتصادی چین به عنوان بزرگترین مشتری نفت و مصرف کننده طلا و فلزات اساسی در جهان به دلیل کاهش شدید فعالیت­های بخش تولید و مسکن و کاهش تقاضای فیزیکی طلا توسط بانک های مرکزی جهان و صندوق های سرمایه گذاری طلا درجهان  باعث ادامه یافتن فشار های نزولی و عدم تمایل به سرمایه گذاری در بازار اونس طلای جهانی و گرایش سرمایه گذاران به سمت بازارهای سهام و اوراق قرضه و ایندکس دلار شده است.

  درکوتاه مدت قیمت 1080 سطح حمایتی  و مرز روانی 1100 وقیمت 1130 مهم ترین مقاومت های اونس طلا از نظر تکنیکالی می باشند.

 6. از نظر تکنیکالی قیمت نفت حمایت مهم 39.5 دلاری را در پیش روی خود می بیند. در کوتاه مدت با دلیل حفظ عرضه اوپک و افزایش عرضه توسط ایران در ماه های آتی و اقتصاد ضعیف چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت جهان، احتمال افزایش قیمت ها بسیار بعید می باشد. در معاملات امروز قیمت جهانی مس دوباره به کمترین میزان خود در 6 سال گذشته بازگشت. 
سه شنبه 13 مرداد 1394نظرات

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد