گزارش روزانه قرارداد­های آتی سکه دوشنبه دوازدهم مرداد 1394

دو شنبه 12 مرداد 1394   سرویس

 

تقابل عوامل مثبت و افزایشی کوتاه مدت در مقابل عوامل کاهش در بلند مدت

 1. بازار آتی سکه :

امروز قیمت های آتی سکه با کاهش قیمت جهانی اونس طلا و ثبات قیمت دلار در تمام سررسید ها به زیر قیمت سکه نقدی کاهش یافتند.

تعداد قراردادهای باز امروز افزایش یافت که نشان از افزایش نسبی روحیه وانگیزه معامله گران به خرید می باشد.

 از آنجایی که ماهیت بازار آتی سکه برمبنای معامله گری بوده و بیشتر فعالین آن را معامله گران ونوسان گیران تشکیل می دهند به دلیل  محدود شدن دامنه نوسانات دلار وسکه نقدی و نوسانات اندک در قیمت اونس طلای جهانی و انتظار برای ثبات قیمت ها در آینده، باعث کاهش حجم معاملات آتی درادامه روند کاهشی روزهای گذشته شده است. انتظار می رود به علت محدود شدن دامنه نوسان دلار، بازار آتی سکه در روزهای آینده به سمت تحولات و واکنش به تغییرات قیمتی در اونس طلای جهانی متمایل شود.

 1. بازار سکه نقدی:

    هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 875 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز گذشته 2 هزار تومان کاهش داشت امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 477 ، 266 و 170 هزار تومان معامله شده است. میزان حباب مثبت سکه (اختلاف قیمت نقدی سکه با ارزش ذاتی )  امروز به 25 هزار تومان رسید ، کم عمق شدن بازار به علت خروج نوسانگیران وواقعی شدن تقاضا و مقاومت فروشندگان در برابر کاهش قیمت ها و بلوکه شدن سکه توسط بزرگان بازار ازمهم ترین دلایل باقی ماندن حباب سکه هستند.

 1. فرصت های آربیتراژی بازار:
 2. به کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف آربیتراژ می‌گویند. این اختلاف می‌تواند از لحاظ زمانی باشد مثل بازار نقد و آتی، و هم از نظر مکانی مثل تفاوت نرخ در دو بازار در مکان‌های جغرافیایی متفاوت باشد. یکی از جذابیت‌های بازار آتی سکه این است که با «آربیتراژ» کردن بین سررسیدهای مختلف یا بین سکه‌ نقدی و سکه‌ آتی می‌توان از سودی بدون ریسک بهره برد.

 3.  

 4. بازار ارز :
 5. قیمت دلار امروز در ابتدا با افزایش 1 تومانی به روز قبل به 3316 تومان رسید کما کان شاهد عرضه دلار توسط صرافی های بانک ها یا همان بازار سازان رسمی بازار برای ایجاد تعادل در بازار هستیم .

  تقابل عوامل ونیروهای افزایشی کوتاه مدت در برابر نیروهای کاهشی وثبات در بلندمدت باعث تعادل نسبی و حبس بازه قیمتی دلار درقیمت 3300 تا 3330 تومان شده است امروز رئیس بانک مرکزی درسخنانی با اعلام تک نرخی کردن ارز 6 ماه پس از اجرایی شدن توافق هسته ای از راه اندازی بورس ارز برای جمع آوری مرکز مبادلات ارزی و شکسته شدن سد دونرخی ارز دراقتصاد خبرداد. 

 6.  

   

  بازار اونس جهانی :

  پس از یک از یک ماه کسل کننده برای سرمایه گذاران شمش طلا ، این هفته سرمایه گذاران طلا به گزارش میزان اشتغال ایجاد شده در آمریکا در ماه گذشته چشم دوخته اند رویدادهای متعدد دیگری نیز ازجمله میزان سفارشات کارخانجات آمریکا و شاخص مدیران خرید بخش تولید، تصمیم گیری درمورد نرخ بهره بانک های مرکزی استرالیا، انگلیس و ژاپن گزارش خواهند شد که می تواند پتانسیل لازم برای حرکت اونس از بازه قیمتی حول 1100 را فراهم آورد.

  امروز صندوق اسپایدر طلای جهانی میزان موجودی طلای خود رابار دیگر از 680.15 تن به 672.70 تن کاهش داد که کماکان در کمترین میزان موجودی خود در 7 سال گذشته می باشد.امروز قیمت جهانی نفت ومس نیز به علت گزارش مدیران خرید بخش صنعتی چین به کمترین میزان در دوسال گذشته با کاهش مواجه شدند.

  اونس طلا ازنظر تکنیکالی سطح حمایتی 1080 را در پایین و سطح روانی 1100 در بالا و مقاومت مهم  1130را برای این هفته با توجه به اخبار منتشره در پیش روی خود می بیند.

دو شنبه 12 مرداد 1394نظرات

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد