اوپک در برزخ تولید

دو شنبه 12 مرداد 1394   سرویس

در حالی که طبق آخرین گزارش‌ها،‌ تولید نفت اوپک به بالاترین سطح ماهانه خود در سال‌های اخیر رسیده است، بانک کامرز آلمان خواستار کاهش تولید نفت اوپک شده است.

از زمانی که صحبت از افزایش تولید نفت ایران بعد از برداشته شدن تحریم‌ها شد، مسئله ظرفیت‌های تولید اوپک و احتمال کاهش قیمت نفت هم به میان آمد.

 

به گزارش اقتصادنیوز، هنوز ایران سهم خود را به بازار نفت بازنگردانده اما تولید اوپک به بالاترین میزان خود رسیده است. همین مسئله بهانه‌ای برای بیان برخی انتقادها شده است.

 

برهمین اساس، یک برآورد جدید نشان می‌دهد که اوپک از نوامبر 2014 تاکنون که تصمیم گرفت سطح تولید خود را کاهش ندهد، 1.7 میلیون بشکه در روز بر میزان تولید خود افزوده است. قیمت نفت اوپک در ماه جولای 15 درصد کاهش یافت و در سال گذشته نصف شد.

 

از سوی دیگر نیز، رئیس بخش تحقیقات نفت بانک کامرز آلمان از این افزایش تولید انتقاد و عنوان کرده است که اوپک باید تولید خود را کاهش دهد.

 

بر اساس این گزارش‌، قیمت‌های نفت سال گذشته به دلیل افزایش چشمگیر تولید نفت در آمریکا و خودداری اوپک از کاهش تولید، به‌شدت سقوط کرد به حدود 45 دلار در ماه ژانویه رسید. پس از آن قیمت‌های نفت کمی افزایش یافت اما بازار همچنان با مازاد عرضه روبرو است.

 

در آمریکا، تولید نفت در حال افزایش است. شرکت نفتی بین المللی بیکر هیوز آمریکا اعلام کرد، شرکت‌های نفتی این کشور که در هفته گذشته میلادی 21 دکل به تعداد دکل‌های فعال حفاری خود اضافه کرده بودند، این هفته نیز پنج دکل به این تعداد افزودند.

 

دو شنبه 12 مرداد 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد