گزارش هفتگی قرادادهای آتی سکه

شنبه 10 مرداد 1394   سرویس

 

  1. بازار آتی سکه :

قیمت های آتی سکه درهفته گذشته به علت کاهش قیمت اونس طلای جهانی و ثبات نسبی در قیمت های ارز و سکه نقدی نسبت به هفته قبل تر با کاهش مواجه شدند وضعیت BACKWARDATION ایجادشده در آتی سکه برای فروش سکه نقدی و خرید در آتی سکه و استفاده از سود بانکی همچنان باقی ماند. هفته گذشته کاهش نوسانات و هیجانات در بازار های ارز و سکه و اونس جهانی باعث کاهش حجم معاملات آتی سکه شد، اما تعداد موقعیت های بازخرید افزایش پیدا کردند که نشان از افزایش روحیه خرید در بین معامله گران آتی بود . نظر سنجی انجام شده از 20 نفر از فعالین بخش آتی نشان از پیش بینی افزایشی قیمت ها برای هفته پیش رو دارد .

بازار سکه نقدی:

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات هفته قبل به بهای 871 هزار تومان و قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 475، 265 و 169 هزار تومان رسید. واکنش بسیار کند و نسبتا خنثی سکه نقدی نسبت به تغییرات اونس طلای جهانی به دلیل خروج نوسان گیران روزانه و کاهش حجم معاملات، باعث باقی ماندن حباب مثبت سکه نقدی در بالای 20 هزارتومان شد.معامله گران بازار همچنان منتظر از بین رفتن حباب مثبت با کاهش قیمت نقدی و تخلیه حباب و یا افزایش قیمت ارز و اونس طلای جهانی برای پرشدن این حباب مثبتی ایجاد شده در سکه هستند.

 

بازار ارز :

تلاش برای تثبیت قیمت در بالای 3300

با افزایش قیمت دلار درهفته گذشته به قیمتهای بالای 3300 شاهد کاهش دامنه نوسان و حجم معاملات بودیم. هفته گذشته تقابل بازارسازان رسمی و نوسان گیران بازار باعث ثبات نسبی قیمت 

دلار در محدود 3300  تومان شد با توجه به اظهار نظرهای صورت گرفته از سوی مقامات بانک مرکزی بر مناسب بودن قیمت های ارز و کاهش توان رقابتی صنایع داخلی در برابر واردات درصورت کاهش قیمت ارز و زمان بر بودن تاثیر توافق هسته­ای بر اقتصاد کشور باعث کاهش احتمال کاهش قیمت دلار در آینده شده است. توافق هسته­ای صورت گرفته سبب کاهش ریسک سیستماتیک و کاهش هیجان باعث تسلط بیشتر بانک مرکزی بر بازار ارز شده است. انتظار می رود قیمت ارز در ماه های آتی به سمت ثبات قیمتی بیشتر سوق پیدا کند .

 

بازار اونس جهانی :

پس از آنکه کمتر بودن میزان ذخائر طلای چین از انتظارات بازار و افزایش گمانه زنی ها و احتمالات نسبت به افزایش نرخ بهره در آمریکا در ماه سپتامبر باعث کاهش اعتماد سرمایه گذاران به بازار طلا باعث کاهش شدید اونس طلای جهانی در هفته های قبل شد ، هفته گذشته نیز ضعف تقاضای فیزیکی وکاهش قیمت جهانی نفت و پیش بینی های کاهشی از قیمت اونس در ماه های آتی باعث ادامه روند نزولی و تقویت بدبینی به بازار طلا شد.

هفته گذشته اونس طلای کاهشی پس از ثبت رکورد طولانی ترین روند نزولی در16 سال اخیر از سال 1999با شش هفته متوالی ، همچنان در پایین ترین سطح خود در 5.5 سال گذشته خود باقی ماند.

اونس طلا در حالی هفته گذشته همچنان در زیر سطح روانی 1100 معامله شد که در روز جمعه کاهش میزان نرخ رشد پرداختی به کارگران به کمترین ممقدار در 33 سال گذشته ،  باعث افزایش اونس به بالای 1100 نیز شد سرمایه گذاران انتظاردارنددر روزهای  با کاهش اثر خبرهای منفی براونس طلا و تثبیت اونس درقیمت های فعلی روند کاهشی اونس متوقف شود. گزارش میزان اشتغال ایجاد شده در ماه گذشته در آمریکا در روز جمعه در تعیین روند اونس بسیار موثر خواهد بود.

بنا برگزارش کمیته بازار آتی بورس کالای آمریکا تعداد موقعیت های باز بازار آتی اونس طلای جهانی درهفته منتهی به سه شنبه هفته قبل با کاهش مواجه شد معامله گران ونوسان گیران بزرگ این بازار از تعداد موقعیت های خرید خود کاسته و تعداد خالص موقعیت های خود را به 24.5 هزار قرارداد خرید کاهش دادند و شرکت های بزرگ تجاری نیز که بیشتر نقش هجرها برای این بازار را دارند نیز از موقعیت های بازخود کاستند کاهش تعداد موقعیت های بازار ادر این بازار نشانی از ادامه جو نزولی واحتیاط سرمایه گذاران است .

روند تکنیکالی اونس طلا در نمودار ماهانه پس از بسته شدن در قیمت های بالای 50 درصد ریتریسمنت خود یعنی قیمت 1088 باعث افزایش امیدها به برگشت اونس شده است.

در مهم ترین رویداد هفته مربوط به میزان اشتغال ایجاد شده در ماه گذشته میلادی در آمریکا خواهد بود. با توجه به گزارش پایین میزان تولید ناخالص داخلی درسه ماهه دوم انتظار می رود این گزارش که سیگنالی ازبودن اقتصادآمریکا در مسیر رشد اقتصادی است ، تا حد زیادی روند اونس را برای تصمیم گیری درمورد افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر را مشخص کند .

شنبه 10 مرداد 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد