رکورد 16 ساله سیر نزولی طلا

شنبه 10 مرداد 1394   سرویس

اونس به کمترین قیمت 5 ساله رسید

 

اونس طلا در هفته گذشته، ششمین افت هفتگی پیاپی خود را تجربه کرد تا طولانی‌ترین دوره سقوط فلز زرد در 16 سال گذشته رقم بخورد. شش هفته کاهش متوالی ارزش طلا از سال 1999 بی‌سابقه است و این در حالی است که تصویر بنیادین و فنی این کالای گرانبها ضعیف مانده است. اونس روز جمعه با «پوشش کوتاه‌مدت» و «شناسایی سود» از کف 5/ 5 ساله 1078 دلاری بالا آمد؛ اما با توجه به چشم‌انداز افزایش نرخ‌های بهره فدرال رزرو، زیر مرز روانی جدید یعنی مرز 1100 دلار ماند.

 

با وجود تداوم احتیاط فدرال رزرو درباره شیوه بیان زمان افزایش نرخ‌های بهره بانک مرکزی آمریکا، احساس بازارها بر این است که این اتفاق در سال جاری میلادی خواهد افتاد تا چشم‌انداز بهای طلا ضعیف بماند. این امر باعث 6 هفته افت پیاپی بهای اونس شد، تا طولانی‌ترین دوره کاهشی طلا از سال 1999 رقم بخورد.

 

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو چهارشنبه شب در پایان نشست دو روزه خود بیانیه‌ای منتشر کرد که داده‌های قابل‌توجهی نداشت، اما هضم آن در روز بعد احتمال افزایش نرخ‌های بهره در ماه سپتامبر را افزایش داد. به این ترتیب اونس که روز سه‌شنبه روی قیمت 1095 دلار ایستاده بود، تا پایان فعالیت بازارها در روز چهارشنبه به قیمت 1096 دلار رسید.

 

عوامل کاهشی روز پنج‌شنبه قیمت اونس را به 1088 دلار رساندند. روز جمعه اونس تا کف 5/ 5 ساله 1078 دلاری پایین رفت اما بعد با کمک «پوشش کوتاه مدت» و «شناسایی سود» معامله‌گران جهش کرد. روز گذشته تا ساعت 7 بعدازظهر به وقت تهران بهای 1095 دلار برای هر اونس فلز زرد ثبت شد، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی هفته رقم خورده باشد.

 

ثبات نسبی چهارشنبه ابتدا ناشی از انتظار برای انتشار بیانیه فدرال رزرو و بعد عدم واکنش بازار به جزئیات آن بود. بیانیه چهارشنبه شب فدرال رزرو چشم‌انداز جدیدی در مورد وضعیت اقتصاد ایالات‌متحده نمایان نکرد و طبق انتظار، نرخ‌های بهره را نزدیک به صفر نگه داشت.

 

ناظران معتقدند افزایش نرخ‌های بهره در نشست ماه سپتامبر رخ خواهد داد. در آخرین بیانیه پولی بانک مرکزی آمریکا گفته شده که فعالیت اقتصادی از نشست ماه ژوئن، «نسبتا» رشد داشته است. این لحن در بیانیه قبلی نیز دیده شده بود. با این حال بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده که در بازار کار شاهد بهبود بوده و گفته که به کار گرفتن کمتر از حد از ذخایر بازار کار «از بین رفته است.» در این مورد، لحن بیانیه دچار تغییر بوده است.

بازار طلا واکنش قابل‌توجهی به این بیانیه نشان نداد، اما تحلیلگران بر این باورند که موضع فدرال رزرو ممکن است در بیانیه بعدی کاملا متفاوت باشد. فدرال رزرو در بیانیه چهارشنبه هیچ عبارتی در مورد ثبات قیمت‌های انرژی ندارد و از این رو نگرانی‌های ضدتورمی ممکن است برطرف شده باشد. البته کمیته بازار آزاد هنوز با نرخ تورم هدف 2 درصدی فاصله زیادی دارد.

 

اما افت 8 دلاری روز پنج‌شنبه عمدتا ناشی از تحلیل‌های فنی و تقویت شاخص دلار بود. عوامل کاهشی در چهارمین روز هفته اونس را دوباره به کمترین قیمت در 5/ 5 سال گذشته نزدیک کردند. پایگاه اینترنتی کیتکو در گزارش جمع‌بندی روز پنج‌شنبه خود نوشت: «فقدان داده‌های بنیادین افزایشی، جهش شاخص دلار و تصویر به شدت کاهشی فنی، کاهشی‌های بازار را مطمئن نگه داشته است.» در هفته گذشته در بازارها خبری از «ریسک‌گریزی» نیز نبود تا تقاضای طلا به‌عنوان سرمایه امن تشدید نشود.

 

روز پنج‌شنبه میزان تولید ناخالص داخلی ایالات‌متحده در سه ماه دوم سال 2015 معادل 3/ 2 درصد اعلام شد که کمتر از انتظارات 7/ 2 درصدی بود، اما بازبینی مثبت رشد سه ماه نخست، اثر داده‌های سه ماه دوم را خنثی کرد. به این ترتیب بازار واکنش خاصی به رشد آمریکا نشان نداد، اما رشد ارزش دلار که دوباره شاخص DXY را به 100 واحد نزدیک کرده و همچنین ادامه افت بهای نفت خام که طلای سیاه را به کمترین قیمت در 4 ماه گذشته رسانده، طلا را تحت‌فشار نگه داشت. البته روز پنج‌شنبه، بازار با هضم بیشتر داده‌های بیانیه فدرال رزرو نیز مواجه بود.

 

در حالی که بسیاری همچنان بیانیه را خنثی می‌دیدند، برخی می‌گفتند که لحن بیانیه نشان می‌دهد فدرال رزرو در ماه سپتامبر، نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهد. افزایش نرخ‌های بهره به نفع دلار و به ضرر طلا تمام می‌شود. روز پنج‌شنبه اقتصاد اروپا اخبار خوبی منتشر کرد. شاخص احساس اقتصادی اروپا برای ماه جولای 104 اعلام شد، در حالی که این شاخص برای ماه ژوئن 5/ 103 اعلام شده بود. رقم ماه جولای بالاترین میزان این شاخص در 4 سال گذشته بود. این داده نشان می‌دهد که کسب‌و‌کارها و مصرف‌کنندگان اروپا، فعلا بحران یونان را پشت‌سر گذاشته‌اند.

 

اونس روز جمعه را در ادامه روند روزهای قبل با کاهش ارزش آغاز کرد اما بعد، از کف روزانه جهش کرد..

 

شنبه 10 مرداد 1394
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد