گزارش روزانه آتی سکه چهار شنبه هفتم مرداد 1394

چهار شنبه 7 مرداد 1394   سرویس

 

  1. بازار آتی سکه :

آتی اسفند هم به قیمت سکه نقدی رسید!

با محدود شدن دامنه نوسان دلار و ثبات در قیمت سکه و انتظار معامله گران برای خارج شدن اونس از حالت انتظاری، باعث کم شدن نوسانات و حجم معاملات در آتی سکه شده است.

کاهش بیش اندازه قیمت آتی سکه به زیر قیمت قیمت نقدی در سه سررسید نزدیک و فاصله بسیار کم ودر مقاطعی ازمعاملات هم برابر شدن قیمت سکه نقدی با دورترین سررسید آتی سکه (سررسید اسفند منتهی به 25 اسفند94) تقریبا یک رکود در تاریخ معاملات آتی محسوب شده وباعث تعجب معامله گران شده است.

همانطور که در روزهای قبل اشاره شد با توجه به کارآیی بالای بازار آتی و اعمال بلادرنگ رویدادهای مورد انتظارآینده برقیمت های فعلی آتی سکه هم چنان دروضعیت (BACKWARDATION) قرارگرفته است. انتظار می رود با تعیین وضعیت اونس طلا پس از جلسه امروز فدرال رزرو و از بین رفتن حباب قیمتی در سکه نقدی  شاهد برگشت نسبی قیمت های آتی سکه به وضعیت نرمال تری باشیم.

  1. سکه وطلای نقدی :

افزایش قیمت وحباب سکه نقدی همگام با افزایش قیمت دلار

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان مبادلات امروز در بهای 880 هزار تومان به فروش رسید که نسبت به روز یکشنبه هزار تومان افزایش داشت امروز قیمت هر قطعه نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هر کدام به ترتیب 476، 267 و 170 هزار تومان معامله شده است. انتظار می رود با توجه به نشست امشب فدرال رزور و خارج شدن اونس طلا از حالت انتظاری و ثبات قیمت دلار، در روزهای آینده حباب مثبت سکه از بین برود.

مهم تریم دلیل ایجاد حباب مثبت در سکه نقدی خروج سفته بازان از بازار طلا به دلیل کاهش قیمت جهانی اونس طلا و کاهش میزان نوسانات و معاملات باتوجه به توافق هسته­ای صورت گرفته و کوچ آنها به سمت بازار ارز می باشد یکی از مهم ترین کارکردهای سفته بازان در بازارهای مالی مخصوصا در بورس های کالایی کمک به کشف عادلانه قیمت و افزایش کارآیی بازار می باشد با خروج بسیاری از سفته بازان از این بازار و کاهش حجم معاملات باعث مقاومت فروشندگان و کندی واکنش قیمتی این بازار به تغییرات اونس طلای جهانی  و ایجاد حباب مثبت درسکه  شده است.

  1. فرصت های آربیتراژی بازار :

فرصت ایده آل آربیتراژی برای تبدیل سکه نقدی به پیش خرید در ماه های آتی 

به کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف آربیتراژ می‌گویند. این اختلاف می‌تواند از لحاظ زمانی باشد مثل بازار نقد و آتی، و هم از نظر مکانی مثل تفاوت نرخ در دو بازار در مکان‌های جغرافیایی متفاوت باشد. یکی از جذابیت‌های بازار آتی سکه این است که با «آربیتراژ» کردن بین سررسیدهای مختلف یا بین سکه‌ نقدی و سکه‌ آتی می‌توان از سودی بدون ریسک بهره برد.

  1. بازار ارز :

بازگشت به کانال قیمتی 3300 تومان

افزایش قیمت دلار به بالای 3300 تومان باعث کند شدن روند افزایشی و احتیاط معامله گران و کاهش یافتن دامنه نوسان  شده است. همانطور که در روزهای قبل گفته شد قیمت دلار به سطح حمایت 3290 تومان واکنش نشان داد و دوباره به بالای قیمت 3300 تومان بازگشت.

با توجه به کاهش شدید قیمت جهانی نفت و کسری بودجه دولت و تاکید بانک مرکزی بر مناسب بودن قیمت های کنونی ارز و زمان بر بودن خروج از رکود و تاثیرگذاری نتایج حاصل از توافق هسته ای بر اقتصاد کشور انتظار کاهش قیمتی دلار در کوتاه مدت بعید به نظر می رسد.

سیاست های مالی و پولی دولت در دوران پساتحریم و نحوه هدایت نقدینگی از بانک ها به سمت تولید و سیاست های دولت در بخش ساختمان به عنوان موتور اقتصادی کشور و مدیریت منابع ارزی آزاد شده و کنترل واردات و حمایت از تولید و جلوگیری از ایجاد تورم و شوک های اقتصادی در تعیین قیمت آینده دلار بسیار تعیین کننده خواهد بود.

  1. بازار اونس جهانی :

سپتامبر یا نوامبر ؟ مسئله این است

سرمایه گذاران اونس طلای جهانی در آستانه اعلام تصمیم بانک مرکزی آمریکا (FOMC) با احتیاط بیشتری اقدام به انجام معاملات می کنند. فدرال رزرو بیانیۀ نرخ بهره را امروز در پایان نشست دو روزه اش در ساعت 22:30 منتشر می کند  سیاست های پولی ایالات متحده و زمان افزایش نرخ بهره از سوی بانک فدرال رزرو موضوعاتی که بازار سخت در انتظار آن است پیش بینی می شود بیانیه امشب فدرال رزرو تاثیر زیادی در تعیین جهت حرکت اونس طلا داشته باشد و فرصت های معاملاتی را برای سرمایه گذاران فراهم کند و وضعیت آتی اونس طلا را مشخص کند.

اونس طلا از نظر تکنیکالی در مسیر کاهش حمایت های 1090 و 1086 و1075  در راه صعود مقاومت های 1100 و 1110 را در پیش روی خود می بیند. باقی ماندن اونس طلا در زیر سطح قیمتی مهم 1100 باعث افزایش انتظارات و جو کاهشی برای اونس طلا خواهد بود.

چهار شنبه 7 مرداد 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد