گزارش روزانه آتی سکه شنبه سوم مرداد 94

شنبه 3 مرداد 1394   سرویس

 

 

 1. بازگشت ازکف قیمتی

سفرمقامات سیاسی واقتصادی اروپایی به تهران

 • پس از سفر هیات سیاسی واقتصادی آلمان اینک تهران منتظر سفر موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در 6 مرداد فابیوس وزیر امورخارچه فرانسه در 7 مرداد , وزیر امورخارجه ایتالیا در13 مرداد ,رئیس جمهور اتریش در 16 شهریور و سفر رئیس جمهور لهستان است همچنین اعلام شد که شرکت های نفتی آمریکا برای ورود به بخش نفت وگازایران ابراز تمایل کرده اند .
 • دراخبار مربوط به توافق هسته ای نیز کما کان اخبار مربوط به بحث های مربوط به این زمینه در کنگره آمریکا همچنان داغ است اوباما به همراه تیم سیاسی خود در پی راضی کردن مخالفان سرسخت جمهوری خواه کنگره است اوباما دیروز به رای مثبت کنگره نسبت به این توافق اعلام خوش بینی کرد
 • دربورس سهام کما کان شاهد برگشت شرکت ها ازمجامع تقسیم سود واعلام گزارشات سه ماهه شرکت هاهستیم هرچندگزارشات سه ماهه خوبی ارائه نشده است ولی با توجه رکود حاکم براقتصاد کشور چنین گزارشاتی برای سرمایه گذاران دور ازانتظار نبود این بازار کما کان از کمبود نقدینگی رنج می برد وشاهد فضای نوسانی دراین بازار هستیم ولی با توجه گشایش هسته ای انتظارهابرای رشد دربلند مدت بسیار زیاد است .
 • همچنین درهفته گذشته قیمت های جهانی نفت به دنبال افزایش عرضه اعضای اوپک و افزایش ذخائر آمریکا وگزارشات ناامیدکننده از اقتصاد چین به زیر قیمت 50 دلارسقوط کرد وبه پایین مقدار در 4 ماه گذشته رسید.

 

 1. بازار آتی سکه :

درپی وضعیت BACKWARDATION(وضعیت بازار که در آن قیمت های آینده کمتر از قیمت نقطه فعلی برای یک کالای خاص)درآتی سکه وفاصله اندکی میان سکه آتی ونقدی , به دلیل هیجانات و امیدواری های ایجادشده درپی توافق هسته ای وفضای بدبینی که دراونس طلا شکل گرفته بود  امروز بازارآتی سکه باتوجه برگشت قیمت اونس وتثبیت درمحدوده 1100 دلاری و افزایش قیمت دلار ورسیدن به محدوده 3300 قیمت های آتی امروز بارشد 6 دهم درصدی مواجه شدند هنوز هم دوسررسید نزدیک تر بازهم پایین تر ازقیمت نقدی سکه در حال معامله بوده و قیمت دوسررسید ددورترفاصه کمی باقیمت نقدی دارند وفضای نزولی وخرسی نسبت به آینده هنوز هم پابرجا باقی ماند .معامله گران بازار پیش فروش سکه درماه های دورتر به قیمت نقدی بسیار پرریسک ارزیابی می کنند باتوجه به جدول آربیتراژی بین قیمت های سکه نقدی و آتی , فرصت آربیتراژی برای تبدیل سکه نقدی به آتی برای نوسانگیران ومعامله گران بازار فراهم می باشد .

 1. سکه وطلای نقدی :

خالی شدن حباب پس ازفزایش قیمت دلار

سکه نقدی هفته گذشته با توجه به کاهش شدید قیمت اونس طلا شاهدعدم همراهی سکه نقدی با اونس طلا ومقاومت فروشندگان بازار دربرابر کاهش وشکل گرفتن حباب قیمتی درسکه نقدی در بازار بودیم سکه نقدی هفته گذشته حمایت محکم 860 هزارتومنی خودراحفظ کرد این درحالی بود که ارزش ذاتی وجهانی طلای سکه تا حدود 830 تومان نیزپایین آمد, اما از اواخر هفته دلار رو به افزایش گذاشت واونس طلا نیز موقعیت خود رانسبتا تثبیت کرد وامروز هم همگام با افزایش قیمت دلاردر بازار به محدوده 3300 تومن سکه مقداری از حباب مثبت خودرا خالی کرد باتوجه شرایط پیش رو انتظار نوسانات قیمتی زیادی در سکه نقدی نمی رود .

 1. فرصت های آربیتراژی بازار :

به کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف آربیتراژ می‌گویند. این اختلاف می‌تواند از لحاظ زمانی باشد مثل بازار نقد و آتی، و هم از نظر مکانی مثل تفاوت نرخ در دو بازار در مکان‌های جغرافیایی متفاوت باشد. یکی از جذابیت‌های بازار آتی سکه این است که با «آربیتراژ» کردن بین سررسیدهای مختلف یا بین سکه‌ نقدی و سکه‌ آتی می‌توان از سودی بدون ریسک بهره برد.

 1. بازار اونس جهانی :

بازگشت به محدوده 1100 دلاری

گمانه زنی ها درمورد افزایش نرخ بهره در آمریکا فشار سنگینی را براونس طلا وارد می کند ازطرفی با توجه به اینکه در هفته گذشته در پی آمار بانک مرکزی چین ارمیزان ذخائر طلای خود باعث شگفتی سرمایه گذاران وسقوط سنگین اونس طلا و کالاهای دیگر رافراهم کرد .درهفته پیش رو نیز درمهم ترین رویداد نیز جلسه فدرال رزرو را خواهیم داشت انتظار می رود نکان جدیدی درمورد سیاست های پولی آتی و نرخ بهره را داشته باشیم  وانتظار های برای اعلام زمان قطعی افزایش نرخ بهره پس از 10 سال فراخواهد رسید.اونس طلا در پنج شنبه هفته گذشته در پی اعلام میزان بیکاری هفتگی در آمریکا که کترین میزان در 40 سال گذشته بود ونشان ازرشد اقتصادی در آمریکا بود به پایین ترین میزان خود در پنج ساله کذشته سقوط کرد وصندوق جهانی اسپایدر نیز کماکان به فروش ذخائر طلای خود ادامه می دهد وآنرا به پایین ترین مقدار از سال 2008 رسانده است .

اما درروز جمعه باتوجه به کاهش  میزان فروش خانه های نوساز در آمریکا به کمترین میزان در 7 ماه گذشته وبا توجه در پیش بودن جلسه فدرال رزور درهفته آتی و درواکنش به افت سنگین هفته گذشته , اونس طلا با افزایش همراه شد .لازم به ذکراست با توجه به آمارهای مثبت هفته های گذشته ازصنعت ساختمان واهمیت این بخش در اقتصاد آمریکا سرمایه گذاران انتظار چنین گزارش نامناسب ار صنعت ساختمان رانداشتند .

بنا براعلام کمسیون قرادادهای آتی بورس کالای آمریکا سرمایه گذاران ونوسانگیران روزانه این بازار درهفته گذشته تعداد موقعیت های خالص خود رااز 47.8 هزارقرارداد به 28.3 هزار قراداد کاهش دادند که نشان از کاهش 19.5 هزار قرارداد می باشد بگونه ای که حدود 16 هزار قراداد به موقعیت های فروش اضافه وحدود 3 هزار قراداد نیز ازموقعیت های خرید کاسته شده اند .وشرکت های تجاری بزرگ هم در هفته گذشته از موقعیت های فروش به میزان 21 هزار قرارداد کاسته وبرموقعیت های خرید خود به میزان 5 هزار قرارداد افزودند .

ازنظر تکنیکالی اونس طلا همچنان حمایتهای 1184 و 1180 و مقاومت های 1105 و 1113 را درپیش روی خود می بیند اونس طلا با توجه به افت سنگین  وپیش بینی ها کاهشی از سوی موسسات تحلیلی درکوتاه مدت به نظر می رسد درحوالی 1100 دلار به نوسان خودادامه دهد . به اعتقاد کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار طلا، احتمال افزایش چشمگیر قیمت این فلز زرد تا پایان امسال ناچیز خواهد بود چرا که عامل مهمی که بتواند قیمت فلزات گرانبها به خصوص طلا را افزایش دهد، در شرایط کنونی وجود ندارد.

 شاخص دلار ICE رشد خوددرانتهای هفته قبل را متوقف کرد که به دلیل توافق یونان و تقویت یورو بود. ممکن است معامله گران ارز تصمیم به استراحت بگیرند. هفته قبل  اخبار اقتصاد کلان مهمی در ایالات متحده منتشر نشد اما این هفته سرمایه رویدادهای مهمی  همچون نشست فدرال ریزرو و انتشار آمار مربوط به رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهۀ دوم رابه دقت رصد خواهندکرد.

شنبه 3 مرداد 1394نظرات

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد