100میلیارد دلار ارز منجمد شده در سایر کشور ها داریم

شنبه 6 دی 1393   سرویس

ایسنا: رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: حدود 100 میلیارد دلار ارز منجمد شده در کشورهایی مثل چین، هند و ژاپن داریم که نمی‌توانیم از آنها سریع استفاده کنیم ولی این ارزها برای دولت است که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد؛ البته باید شرایط این کار فراهم شود.

 

یحیی آل‌اسحاق درباره راهکار کوتاه‌مدت برای افزایش درآمدزایی دولت اظهار کرد: تعدادی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری شده در عسلویه در سال آتی به نتیجه می‌رسد؛ بنابراین درآمدهای حاصل از آن سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند مقدار زیادی از کسری بودجه را جبران کند که اگر از ابتدای سال امکان صادر شدن محصولات آنها فراهم شود می‌توانند درآمدزایی داشته باشند.

وی با اشاره به ضرورت کاهش هزینه‌های دولت یا افزایش درآمد با توجه به وزن درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده گفت: دولت باید هزینه‌هایش را کم کند یا درآمد خود را افزایش دهد. یکی از راهکارها برای افزایش درآمد دولت بحث افزایش درآمدهای مالیاتی است، یعنی دولت بتواند با تکیه بر درآمد حاصل از مالیات خود را اداره کند.

آل‌اسحاق اظهار کرد: البته لازمه این کار آن است که زمینه نشاط اقتصادی فراهم شود که مردم فعالیت‌های اقتصادی انجام دهند و کسب درآمد کرده و از این درآمد، مالیات به دولت بپردازند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران مرتفع شدن موانع صادرات غیر‌نفتی و اجازه مانور دادن به ارزهای حاصل از صادرات را از دیگر فاکتورهای مهم در این زمینه برشمرد.

وی ادامه داد: صادرکنندگان باید بتوانند ارز خود را در داخل کشور استفاده کنند که برای آنها نیز صرفه داشته باشد.

آل‌اسحاق در عین حال تاکید کرد: باید قدرت مانور آنها را با کم کردن بوروکراسی و آسان‌تر کردن روابط فراهم کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران درباره جایگزینی ارزهای محلی به جای دلار و یورو و با بیان اینکه اجرایی شدن این موضوع بستگی به موقعیت هر کشوری دارد، اظهار کرد: در رابطه با روابط ترکیه و ایران این پیشنهاد داده شده ولی باید بررسی‌های لازم در این زمینه صورت گیرد و تقریبا هر سه ماه یک بار باید ترازهای دو کشور مورد نظر بررسی شده و با هم بالانس شوند.

وی با بیان اینکه بحث تراز تجاری از موارد مهمی است که در بحث جایگزین کردن ارزها در روابط بین دو کشور باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: به‌عنوان مثال کشور چین ارز مبادلاتی را پول ملی خود قرار داده است ولی باید تمام ابعاد این موضوع به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 

منبع:دنیای اقتصاد

شنبه 6 دی 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد