قرارداد های فروش نفت ایران برای سال 2015 امضا شد

دو شنبه 17 آذر 1393   سرویس

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با دشوار خواندن پیش‌بینی قیمت نفت در روزهای آینده، گفت: همه قراردادهای فروش نفت ایران برای سال ٢٠١٥ امضا شده است.

سید‌محسن قمصری درگفت‌وگو با «شانا» درباره بازار نفت همزمان با فرا رسیدن فصل سرما در نیمکره شمالی، اظهار کرد: پیش‌بینی درباره بازار نفت بسیار سخت شده است و تثبیت سقف تولید سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت‌ (اوپک) اندکی این موضوع را تشدید کرده است، در این شرایط نمی‌توان گفت بازار در چه مسیری حرکت می‌کند و در روزهای آینده تا چه اندازه قیمت نفت کاهش می‌یابد اما شرایط حاکم بر بازار نشان‌دهنده تمایل بازار به سمت کاهش قیمت است. وی از زاویه دیگر نیز به بازار نفت در ماه‌های سرد سال اشاره کرد و گفت: با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، قیمت فرآورده‌های نفتی نیز در بازار با کاهش همراه شد و این موضوع سبب شد بسیاری از فرآورده‌های نفتی که پیش از این به میزان زیاد در بازار قابل خریداری بود، هم‌اکنون عرضه آن کاهش یابد و این موضوع نشانگر آن است که با کاهش قیمت نفت مصرف فرآورده‌های نفتی افزایش یافته است که در این صورت، احتمال تقویت بازار در آینده نزدیک وجود دارد.
قمصری درباره اینکه آیا افزایش تقاضا در فصل سرما می‌تواند بیش از یک میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه نفت مازاد بازار را جذب کند، افزود: بستگی به روند تقاضا دارد؛ اگر میزان تقاضا که هم‌اکنون در بازار وجود دارد طی روزهای آینده حفظ شود به‌طور قطع این میزان نفت خام جذب می‌شود.قمصری افزود: بازار نفت هم‌اکنون برای فروش انواع نفت خام سبک و شیرین با مشکل روبه‌رو است، اما روی انواع نفت سنگین و ترش که عمده نفت خام‌های خاورمیانه است، مشکلی وجود ندارد.مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه بازار نفت پس از برگزاری نشست ١٦٦ اوپک (٦ آذرماه) با شوک همراه شد، تصریح کرد: در شرایط حاضر بازار نفت آماده بازگشت به زمان پیش از برگزاری نشست اوپک است، اما بازار تا حد زیادی تحت تاثیر صحبت‌ها و گفت‌وگوهای افراد شاخص قرار دارد.
به گفته وی، بازار نفت هم‌اکنون بیشتر از آنکه متاثر از مسائل اقتصادی باشد نسبت به گفت‌وگوهای افراد واکنش نشان می‌دهد، زیرا هیچ دلیل اقتصادی برای کاهش ٦ دلاری قیمت نفت پس از نشست اوپک وجود نداشت.
قمصری درباره فروش نفت ایران در سال ٢٠١٥، گفت: هم‌اکنون بخشی از قراردادهای فروش نفت سال ٢٠١٥ با مشتریان سنتی ایران امضا شد و بخشی دیگر با توجه به اینکه سال مالی برخی کشورها متفاوت است، آوریل ٢٠١٥ امضا می‌شود، ضمن اینکه بعید به نظر می‌رسد برای فروش نفت با مشکلی روبه‌رو‌ شویم.
چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و ژاپن مشتریان سنتی نفت ایران هستند که با توجه به توافق سوم آذرماه ایران و کشورهای عضو گروه ١+٥ در وین، مطابق سال‌های گذشته به آنها نفت فروخته می‌شود. وی درباره اینکه آیا قیمت فروش نفت ایران برای ماه ژانویه مشخص شده است، گفت: هنوز قیمت آن تعیین نشده است و باید منتظر بازار نفت در روزهای آینده بود.

 

منبع : دنیای اقتصاد

دو شنبه 17 آذر 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد