تزریق بودجه وزارت نفت به کانال پارس جنوبی

یک شنبه 16 آذر 1393   سرویس

گروه نفت و پتروشیمی: وزیر نفت از اختصاص بیش از 70 درصد منابع مالی وزارت نفت به طرح توسعه وزارت نفت در سال جاری میلادی خبر داد و اعلام کرد سال آینده سال سختی برای وزارت نفت خواهد بود، از این رو به‌طور حتم به منابع صندوق توسعه ملی و استفاده از بند ق نیاز داریم تا بتوانیم به قول‌هایی که در پارس جنوبی داده‌ایم، عمل کنیم. 

به گزارش «دنیای اقتصاد»، پارس جنوبی نام میدان گازی مشترکی میان ایران و قطر است که به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ میدان گازی جهان شناخته می‌شود. ایران با تاخیر 10 ساله نسبت به رقیب قطری خود طرح توسعه این میدان را شروع کرد و برای سالیان زیادی است که از قطر در استخراج گاز عقب مانده است. در این بین در سال‌های اخیر مدیریت نادرست دولت‌های نهم و دهم درکنار افزایش تحریم‌های غرب علیه کشورمان که به خروج شرکت‌های معتبر اروپایی از صنعت نفت منتهی شد، عاملی برای افزایش عقب‌افتادگی ایران از قطر شد، به‌طوری‌که این کشور شیخ‌نشین خلیج فارس بیش از 3 برابر ما از پارس جنوبی گاز استخراج می‌کرد. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و شروع وزارت زنگنه بر نفت، مهم‌ترین‌ پروژه در دست کار این وزارتخانه توسعه پارس جنوبی اعلام شد، به‌طوری‌که به گفته زنگنه بیش از 70 درصد از بودجه وزارت نفت به این میدان اختصاص یافته است
طی یک سال گذشته طرح توسعه پارس جنوبی از پیشرفت مطلوبی برخوردار بوده و می‌توان گفت وعده‌های وزیر نفت در این زمینه تحقق پیدا کرده است. زنگنه پیش از این وعده افزایش 100 میلیون متر‌مکعبی گاز را از این میدان در سال جاری داده بود که بر اساس گفته‌های اخیر وی تا‌کنون بیش از 70 میلیون متر‌مکعب آن تولید شده است.
به گزارش «شانا»، وزیر نفت در حاشیه پنجمین بازدید خود از تاسیسات پارس جنوبی با بیان اینکه توسعه میدان پارس جنوبی در یک وضع متعادل و معقول مدیریتی قرار گرفته و اجرای آن نسبت به گذشته در مجموع خوب شده است، گفت: هم‌اکنون کار میان پیمانکاران و کارفرما تقسیم شده است، فقط همه باید در دولت و مجلس کمک کنیم تا منابع مالی لازم برای ادامه توسعه این میدان به موقع فراهم شود تا بتوانیم هفت فاز اولویت نخست را ظرف ٥ تا ٦ ماه آینده تمام کنیم. وی افزود: تاپایان امسال ١٠٠ میلیون متر‌مکعب گاز از محل فازهای اولویت نخست پارس جنوبی تولید و مابقی ظرفیت باقیمانده این فازها در نیمه نخست سال آینده به مدار تولید می‌آید، ضمن آنکه همان طور که پیش‌تر قول داده بودیم تا پایان سال ٩٤ با احتساب ١٠٠ میلیون متر‌مکعب گاز یاد شده تولید از پارس جنوبی روزانه ٢٠٠ میلیون متر‌مکعب افزایش خواهد یافت.
زنگنه با اشاره به پایان یافتن طرح توسعه پارس جنوبی ظرف ٢ تا ٣ سال آینده در‌باره برنامه وزارت نفت برای سال‌های پس از آن در این میدان اظهار کرد: با پایان طرح توسعه این میدان در ٢٩ فاز، توسعه این میدان به‌صورت کیفی در قالب طرح‌های حفظ تولید، پالایشگاهی و پتروشیمی ادامه خواهد داشت. وزارت نفت برای پالایش میعانات گازی تولید شده در همه فازهای میدان پارس جنوبی برنامه‌ریزی کرده است، هم‌اکنون سرمایه‌گذاران و مجریان ساخت هشت پالایشگاه کوچک با ظرفیت فرآورش روزانه ٤٨٠ هزار بشکه میعانات گازی مشخص شده‌اند.
به گفته زنگنه هم‌اکنون در بخش دریا و خشکی فازهای پارس جنوبی فعالیت عظیمی در جریان است، در بخش دریایی در یک ماه آینده سکوهای ١٢ B و پس از آن ١٢ C این فاز میدان گازی پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد، از طرف دیگر گاز سکوهای فاز ١٥ و ١٨ آماده ارسال گاز به خشکی هستند و گاز سکوی فاز ١٦ به پالایشگاه این فاز رسیده است.
وی درخصوص توسعه بخش خشکی گفت: هم‌اکنون ٢ فاز پالایشگاه طرح توسعه فاز ١٢ پارس جنوبی به مدار تولید آمده و فاز آخر آن در انتظار دریافت گاز از دریا است. همچنین پالایشگاه فاز ١٥ پارس جنوبی که به دلیل مشکل فنی متوقف شده بود تا چند روز آینده به همراه پالایشگاه فاز ١٦ دوباره به مدار تولید می‌آید، وانگهی تولید گاز شیرین در ردیف پالایشی(ترین) نخست پالایشگاه فازهای ١٧و ١٨ پارس جنوبی نیز تا کمتر از یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد؛ در مجموع تا چند روز آینده تولید گاز شیرین از پارس جنوبی ٨٠میلیون متر‌مکعب افزایش می‌یابد، البته این موضوع به این معنی نیست که مصرف گاز کشور با روند کنونی افزایش یابد، زیرا صرف‌نظر از سرمایه‌گذاری ١٠ میلیارد دلاری در این فازها، با توجه به شیب تند مصرف گاز ظرف هفت سال آینده اگر مصرف گاز مدیریت نشود باید به فکر واردات گاز باشیم.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، با توجه به کاهش قیمت نفت، سال 94 سال دشواری برای کشور خواهد بود. بر اساس گفته برخی مسوولان که وزیر نفت نیز آن را تایید کرده است، بهای نفت در بودجه سال آینده 70 دلار در نظر گرفته شده است. از آنجا که بودجه وزارت نفت 5/14 درصد از درآمدهای نفتی را شامل می‌شود، افت بیش از 30درصدی قیمت نفت به معنای کاهش بودجه وزارت نفت برای اختصاص به طرح‌های این وزارتخانه است. بر همین اساس است که زنگنه به مساعدت دولت و مجلس برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی جهت ادامه برنامه توسعه این میدان نیاز دارد. دراین بین زنگنه در ادامه با توجه به کاهش بهای نفت در نظر گرفتن قیمت ٧٠ دلاری هر بشکه نفت خام در بودجه سال آینده را قابل دفاع دانست و گفت: اما هیچ کس نمی‌تواند قیمت مشخصی برای نفت در آینده در بازارهای جهانی مشخص کند.
وزیر نفت با اشاره به تمدید 7 ماه مذاکرات ایران و کشورهای ١+٥ و تاثیر این مذاکرات بر میزان صادرات نفت خام ایران اظهار کرد: تا زمانی که سرنوشت مذاکرات هسته‌ای مشخص نشود، کشورهای عضو گروه ١+٥ هیچ کار مثبتی در زمینه صادرات نفت کشور ما نمی‌کنند، از این رو امیدی به آنها نبوده است و خود ما باید در این زمینه تلاش کنیم. وی افزود: پس از برداشته شدن تحریم‌ها ظرفیت تولید نفت خام ایران به 8/3میلیون بشکه در روز می‌رسد.
وی در ادامه با اشاره به تمدید گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و کشورهای عضو گروه ١+٥ و تاثیر آن بر رونمایی از قراردادهای جدید نفتی گفت: بر‌اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا چند ماه آینده از نسخه جدید قرار‌دادهای نفتی ایران در لندن رونمایی و کنفرانسی در این زمینه برگزار می‌شود
زنگنه افزود: کشورمان برنامه‌های پیشین خود را پیش می‌برد و به‌طور طبیعی شاید انعقاد قرارداد با شرکت‌های خارجی به تاخیر افتد اما با نهایی شدن ساختار قراردادهای تازه نفتی، امضای قرارداد با شرکت‌های توانمند داخلی منعی ندارد.
وزیر نفت در ادامه درباره سیاست ایران در زمینه پایان مهلت پاکستان برای دریافت گاز از ایران تا یک ماه آینده و پرداخت جریمه‌ ٢٠٠‌میلیون دلاری این کشور در صورت تاخیر گفت: در حال مذاکره با این کشور هستیم و در این زمینه باید با طرف‌های پاکستانی در مذاکرات به نتیجه برسیم.زنگنه درخصوص تربیت مدیران و متخصصین داخلی برای صنعت نفت گفت: هم‌اکنون یک برنامه ضربتی برای شناسایی و تربیت مدیران در صنعت نفت طراحی شده و به زودی در این زمینه فراخوانی در این صنعت خواهیم داشت؛ مبنا در این برنامه ضربتی استفاده از ظرفیت‌های موجود در نیروی انسانی فعال در صنعت نفت است، از این رو در مرحله نخست برخی از مدیران واجد شرایط بدون آموزش به کار گرفته می‌شوند و برخی دیگر نیز پس از گذراندن دوره‌های آموزشی مورد نظر به خدمت گرفته خواهند شد.
وی افزود: تلاش می‌کنیم کمتر از یک سال‌و‌نیم آینده سری نخست مدیران آموزش دیده را در صنعت نفت به‌کار ‌گیریم، ضمن آنکه اصول انتخاب این افراد تنها بر اساس دانش نظری آنها نبوده بلکه با انجام مصاحبه‌ها و ارزیابی سابقه کاری این افراد قابلیت‌ها و توانمندی‌های مدیریتی حرفه‌ای آنها بررسی می‌شود. تربیت مدیر در صنعت نفت را بحث فوق‌العاده مهمی می‌دانم، هم‌اکنون مدیریت عالی در این صنعت جوان نیست و باید سن میانگین مدیریت عالی را حداقل ١٠ تا ١٥ سال کاهش دهیم، به‌عنوان مثال وزیر نفت ٥٠ سال و معاونان وی زیر ٥٠ سال یا حداکثر ٥٣ سال داشته باشند.زنگنه در طول سال‌های فعالیت در دولت هشتم برنامه‌های ضربتی زیادی با همکاری دانشگاه‌های بین‌المللی همچون دانشگاه کلگری کانادا در زمینه تربیت مدیران و کارشناسان صنعت نفت اجرا کرد که از سال ١٣٨٤ به بعد به مرور زمان این برنامه‌ها مسکوت ماند.


منبع : دنیایی اقتصاد

یک شنبه 16 آذر 1393
دنیای اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد