کاهش ۱۰۰ میلیون دلاری هزینه واردات گندم پس از لغو تحریم‌ها

دو شنبه 29 تیر 1394   سرویس

 معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه لغو تحریم‌ها هزینه واردات گندم را حدود ۲۰ درصد کاهش می دهد، گفت: امسال نیاز به واردات ۲ میلیون تن گندم برای تامین کسری کشور وجود دارد، که لغو تحریم‌ها ۱۰۰ میلیون دلار از این هزینه می‌کاهد .

 

علی قنبری در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره  شرایط تامین کالاهای اساسی، بعد از برداشته تحریم‌ها، افزود :با وجود اینکه واردات کالاهای اساسی شامل تحریم‌ها نمی‌شود، اما به دلیل مشکلاتی که در نحوه پرداخت پول به فروشندگان وجود داشت، دربرخی ازمواقع این کالا ازطریق واسطه ها انجام می‌شد که این امرهزینه واردات این محصول را افزایش داده بود.

وی خاطر نشان کرد: بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، هزینه‌های واردات کالاهای اساسی 15 تا  20 درصد کاهش می‌یابد و امکان رقابت پذیری بیشتری برای واردات کالا فراهم می‌کند.

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران ادامه داد:  با بهبود شرایط واردات و اعلام رفع تحریم‌ها، برخی از کشور‌هایی که در گذشته کالاهای اساسی را در اختیار ما قرار نمی دادند، پیش قدم شده‌اند و از ایران معذرت خواهی کرده‌اند.

وی اظهار داشت:  مصرف سالانه گندم در کشور 11 میلیون تن است که از این میزان 9 میلیون تن آن در اختیار خبازی‌ها قرار گرفته و مابقی آن به مصارف صنعت، شیرنی پزی‌ها و صنایع ماکارونی می‌رسد.

قنبری با پیش بینی تولید گندم در سال جاری، تاکید کرد: میزان تولید گندم در کشور به سه مورد میزان بارندگی‌ها، قیمت تضمینی و نحوه مدیریت خرید تضمینی گندم ارتباط دارد. در صورتی که خرید تضمینی گندم در سال جاری به درستی صورت گیرد، از 11 میلیون تن گندم تولیدی کشور 8 میلیون تن به صورت تضمینی خرید می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت:  تا به امروز در حدود 6 میلیون تن گندم خریداری شده است، اما پیش بینی می‌شود که این رقم تا 8 میلیون تن افزایش یابد.

 

واردات یک میلیون تن گندم برای تامین ذخایراستراتژیک

قنبری اظهار داشت:  برای تامین کسری گندم مورد نیار کشور، نیازمند واردات 2 میلیون تن گندم دیگر هستیم، که یک میلیون تن آن در بخش‌های خبازی و یک‌میلیون تن آن برای برای تامین ذخایراستراتژیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: درصورت واردات این میزان گندم، بر طبق روال سال های گذشته 600 میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شود، که در صورت رفع تحریم ها، 100 میلیون دلار از هزینه های واردات کاسته می شود.

 

 

دو شنبه 29 تیر 1394
خبرگزاری تسنیمنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد