سکه در پناه تقاضا

دو شنبه 29 تیر 1394   سرویس

سکه در هفته گذشته نوساناتی را متحمل شد که دامنه ی آن در سکه بهار آزادی حدوداً به 30 هزار تومان رسید و در این امر تأثیر عوامل داخلی بیشتر از عامل خارجی بود.

 

ارزش سکه بهار آزادی در هفته گذشته درحدود 30 هزار تومان نوسان داشت که در ابتدا پایین ترین سطح در 18 ماه گذشته توسط  سکه تجربه و بعد در مسیر افزایشی قرار گرفت که افت 9 هزار تومانی آن در آخرین روز هفته سبب شکل گیری پنجمین هفته ی متوالی کاهشی شد.

 

بر اساس این گزارش، بازار سکه که از 8 تیر ماه در مسیر کاهشی قرار داشت، در روز شنبه ی گذشته روندش معکوس و با 12 هزار تومان رشد ارزش سکه بهار آزادی را به 885 هزار تومان رساند.

 

تحلیلگران بازار علت این امر را در رشد دلار و افزایش تقاضا با نزدیک شدن به عید سعید فطر دانستند.

 

 در پایان معاملات روز شنبه ارزش نیم سکه بر 451 هزار تومان و ربع وسکه 1 گرمی بر 252 و 167 هزار تومان قرار گرفت.

 

اما در روز یکشنبه و در آستانه ی تعیین تکلیف مذاکرات هسته ای و در پی افت دلار، قیمت سکه 18 هزار تومان از ارزش خود را طی این روز از دست داد تا علاوه بر کسر میزان رشد روز گذشته، بر بهایی قرار بگیرد که تقریباً در 18 ماه گذشته بی سابقه بود.

 

در سومین روز هفته علی رغم افت دلار و اونس سکه کاهشی را تجربه نکرد و بر بهای 874 تومان قرار گرفت که 7 هزار تومان نسبت به روز گذشته افزایش داشت تا از کاهش شدید روز گذشته قدری بکاهد.

 

بازار سکه در پایان معاملات این روز ارزش نیم سکه را به 458 هزار تومان و ربع و سکه 1 گرمی را به 258 و 167 هزار تومان رساند.

 

در روز سه شنبه بازگشت مجدد دلار و رشد 23 تومانی آن سبب شد تا بازار با نوسان زیاد ارزش سکه بهار آزادی را 21 هزار تومان تقویت کند.

 

البته در این روز معامله گران سکه با توجه به احتمال رشد قیمت سکه در نزدیکی عید فطر خریدهای خود را افزایش دادند تا کاهش حجم عرضه نیز در روند روبه رشد سکه نقش مهمی ایفا کند.

 

 در روز چهارشنبه قیمت سکه بهار آزادی تحت تأثیر افت دلار قدری به عقب نشست اما سایر سکه ها با رشد نسبی طلای جهانی و افزایش سطح تقاضا به روند روبه رشد خود ادامه و نیم و ربع سکه رشد 5 هزار تومانی را تجربه کردند.

 

 سکه بهار آزادی روز پنج شنبه با 9 هزار تومان کاهش به قیمت 881 هزار تومان رسید که با توجه به رشد دلار داخل در این روز، این افت را باید از جانب طلای جهانی دانست.البته سکه 1 گرمی تغییری را به ثبت نرساند.

 

در غروب روز پنجشنبه قیمت هر قطعه نیم و ربع سکه بر 464 و 264 هزار تومان و سکه 1 گرمی بر بهای 170 هزار تومان قرار گرفت.

 

گفتنی است، بازار سکه در حالی پنجمین هفته ی کاهشی را پشت سر گذاشت  که در این مدت نوسانات سکه بهار آزادی بین بهای 918 تا 866 هزار تومان بود یعنی افت و خیزی در حدود 52 هزار تومان.

 

البته کف قیمتی این افت و خیز یعنی بهای 866 هزار تومان در هفته ی گذشته و در آستانه ی توافق هسته ای توسط سکه بهار آزادی تجربه شد.

 

اما چیزی که هفته ی گذشته را از 4 هفته ی قبل تر از آن متمایز کرد، سطح تقاضا بود. در هفته ی گذشته میزان تقاضا با نزدیک شدن به عید فطر افزایش یافت که این امر تاحدودی سکه ها را در برابر افت قیمت محافظت کرد.

 

 

دو شنبه 29 تیر 1394
سایت طلانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد