آرامش روزهای آینده به بازار ارز برمی‌گردد-بانک‌ها برای مراودات بین‌المللی آماده باشند

یک شنبه 9 آذر 1393   سرویس

 

رئیس کل بانک مرکزی

آرامش روزهای آینده به بازار ارز برمی‌گردد-بانک‌ها برای مراودات بین‌المللی آماده باشند

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هیچ دلیلی برای نوسانات اخیر بازار ارز وجود ندارد، گفت: انتشار برخی خبرها به طور موقت بر بازار تأثیر گذاشت اما به سرعت این تعادل باز می‌گردد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ولی‌الله سیف در مراسم رونمایی از سامانه فروش اینترنتی ارز مسافرتی بانک ملت با بیان اینکه بانک مرکزی در حال برنامه‌ریزی برای تحولات اساسی در بانک‌ها است، اظهار داشت: این تحولات تنها به بانک‌ها محدود نمی‌شود بلکه این تحولات در بانک مرکزی هم رخ خواهد داد.

وی افزود: بانک‌ها باید در زمینه‌ بانکداری الکترونیک تلاش بیشتری کنند هم‌اکنون اقدامات و پروژه‌هایی در مرحله اجرا قرار دارد اما به دلیل اینکه برخی بانک‌ها آمادگی اجرا ندارند چند ماه به تعویق افتاده است.

سیف با اشاره به مزایای راه‌اندازی سامانه اینترنتی فروش ارز مسافرتی گفت: کاهش هزینه‌های اجتماعی، جلوگیری از فساد و مسافرت‌های غیرضروری درون‌شهری از جمله مزایایی این اقدام است و امیدوارم این حرکت مستمر و همه‌گیر باشد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه پیشنهاد ثبات و آرامش در بازار از این دست اقدامات است به مذاکرات‌ هسته‌ای اشاره کرد و گفت: این مذاکرات به سمت مثبت در حال حرکت است و حتی می‌توانست زودتر نتایج مثبت آن مشخص شود اما مقداری به تعویق افتاد ولی بالاخره تا چند ماه آینده نتایج مثبت آن نهایی خواهد شد.

وی با اشاره به امکان حضور بانک‌های خارجی در ایران پس از این توافقات افزود: برای امکان رقابت بانک‌های داخلی با بانک‌های خارجی باید بانک‌های ما به درجه‌ای از استاندارد برسند.

سیف تأکید کرد: هرچه سریعتر باید در این زمینه گام برداریم زیرا نتایج زودتر از 7 ماه هم می‌تواند مشخص شود و عزم جدی در این زمینه وجود دارد، به همین دلیل باید نظام بانکی خود را آماده کند.

رئیس کل بانک مرکزی بر این اساس تصریح کرد: بانک‌ها آماده مراودات بین المللی باشند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نوسانات اخیر بازار ارز تصریح کرد: بنیان‌های اقتصادی ما در شرایط ثبات قرار دارد و در روزهای آینده ثبات و آرامش را استمرار می‌دهیم.

رئیس شورای پول و اعتبار گفت: هیچ دلیلی برای نوسانات به وجود آمده در بازار ارز وجود ندارد،زیرا عرضه و تقاضا در وضعیت تعادل است. برخی اخبار به طور موقت تأثیر بر قیمت‌ها داشته اما به سرعت تعادل به بازار برمی‌گردد.وی با اشاره به جلسه روز گذشته خود با مدیران بانک‌ها و مؤسسات گفت: به بانک‌ها تأکید کردیم اجازه ندهند بازار پول و نرخ سود از تعادل خارج شود، ما نمی‌خواهیم به روش‌های دستوری متوسل شویم و انحرافی ایجاد شود به همین دلیل خود بانک‌ها با درایتی که دارند از رقابت‌های ناسالم پرهیز کنند.بورس انرژی

سیف با اشاره به وضعیت بازار سرمایه اظهار داشت: با توجه به تصمیماتی که اتخاذ می‌شود امیدواریم شاخص مجدداً جایگاه خود را پیدا کند، بعضی وقت‌ها حباب‌هایی وجود دارد که تخلیه می‌شود اما این مسئله نمی تواند به سایر بخش‌های بازار سهام تسری پیدا کند و از این جهت بزودی شرایط متعادلی را خواهیم داشت.

منبع : خبرگزاری فارس

 

یک شنبه 9 آذر 1393
خبرگزاری فارسنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد