نوسان قیمت دلار

پنج شنبه 6 آذر 1393   سرویس

 

با وجود افزایش فعالیت نوسان‌گیران و افزایش درجه تغییرات قیمت، نگاهی به عوامل بنیادی اقتصاد نشان‌دهنده این است که دامنه نوسانات به احتمال زیاد بیشتر از این نخواهد شد.

بررسی عوامل عرضه و تقاضا بیانگر این است که دلیلی برای افزایش تغییرات قیمتی دلار وجود ندارد و پس از تخلیه عوامل روانی بازار، تاثیر نوسان‌گیران ارزی نیز کاهش خواهد یافت. با تمدید مذاکرات، تغییر خاصی در سمت عرضه بازار اتفاق نخواهد افتاد.

همچنین بر اساس آمار گمرک، آمار صادرات غیر‌نفتی طی چند ماه اخیر به‌طور میانگین در سطح 3 میلیارد دلار بوده و میزان واردات نیز 4 میلیارد دلار ثبت شده است. با توجه به آنکه آمار گمرک، صادرات نفت را در بر نمی‌گیرد به این ترتیب می‌توان عنوان کرد که تراز ورود ارز از خروج آن بیشتر است؛ بنابراین اگر منابع نفت نیز به آمار صادرات اضافه شود از منظر تراز پرداخت‌ها بازار با مشکل چندانی روبه‌رو نیست. بررسی سمت تقاضا نیز بیانگر آن است که بازار در ماه‌های آینده به‌دلیل تغییر نکردن وضعیت با فشار تقاضای جدیدی از سوی بخش واقعی مواجه نخواهد شد.

اطلاعات یک موسسه پژوهشی نیز که مدلی برای پیش‌بینی رشد و تورم، پایان سال طراحی کرده نشان می‌دهد در بدترین سناریوی ممکن، قیمت ارز در پایان سال 93، 3360 تومان خواهد بود و اگر وضعیت کنونی قبل از سوم آذر ادامه یابد و تغییر خاصی به لحاظ رفتارهای سفته‌بازانه رخ ندهد، قیمت دلار در حالت میانی در کانال 3200 تومان نوسان خواهد کرد؛ بنابراین می‌توان نوسان اخیر را زودگذر و هیجانی عنوان کرد. نوسانی که ظاهرا یک بخش از سوی نوسان‌گیران با هدف پوشش سود کوتاه‌مدت هدایت می‌شود.

منبع خبر : روزنامه دنیای اقتصاد

پنج شنبه 6 آذر 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد